X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Putin na rozmowach z Erdoganem: sytuacja w Syrii jest bardzo ostra

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 16:02
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek w Soczi, rozpoczynając rozmowy z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem na temat Syrii, że sytuacja w tym regionie jest "bardzo ostra" i że z tego względu dwustronne konsultacje są potrzebne.
Prezydenci Turcji i Rosji podczas spotkania w Soczi
Prezydenci Turcji i Rosji podczas spotkania w SocziFoto: PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

- Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sytuacja w regionie jest bardzo ostra - powiedział Putin na początku spotkania. Wyraził nadzieję, że "poziom stosunków rosyjsko-tureckich, który osiągnięty został obecnie, odegra rolę w uregulowaniu wszystkich trudnych kwestii, jakie nagromadziły się w regionie". Jak dodał, liczy także na to, że pozwoli to znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące interesów Turcji, Rosji i wszystkich krajów regionu. 

Czytaj więcej
pap syria erdogan 1200.jpg
Wojna w Syrii. Dyplomata: to zagrożenie dla całej Europy

"Nowe realia"

Erdogan ze swej strony oznajmił, że rozmowy z Putinem powinny wywrzeć korzystny efekt. - Nasze obecne spotkanie pozwoli nam dokładniej omówić daną sytuację i pozwoli to niewątpliwie zapewnić pokój - powiedział prezydent Turcji. Turecka operacja zbrojna w Syrii, nosząca nazwę Źródło Pokoju, stworzy "nowe realia" - zapewnił Erdogan.
Przywódcy Rosji i Syrii prowadzą w Soczi rozmowy, które rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział jako "trudne". Prezydentom towarzyszą niewielkie delegacje każdej ze stron. 

Rozmowy w Soczi odbywają się na krótko przed upływem terminu, jaki Ankara dała siłom kurdyjskim na wycofanie się z terenów przy granicy Syrii z Turcją. Rozejm wygasa wieczorem (godz. 21 w Polsce). Erdogan we wtorek przed podróżą do Rosji ostrzegł, że gdy wszyscy kurdyjscy bojownicy do tego czasu się nie wycofają, tureccy żołnierze wznowią walki "z jeszcze większą determinacją".

Strefa bezpieczeństwa

Rozmowy z Putinem, jak zapowiadał Erdogan, mają dotyczyć obecności syryjskich sił rządowych w rejonie tureckiej operacji zbrojnej. Erdogan nazwał spotkanie z rosyjskim prezydentem "jeszcze jedną fazą stworzenia strefy bezpieczeństwa w Syrii".

9 października Turcja i sprzymierzeni z jej siłami syryjscy bojownicy rozpoczęli w północno-wschodniej Syrii zbrojną ofensywę o kryptonimie Źródło Pokoju, której deklarowanym celem jest wyparcie kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie "strefy bezpieczeństwa" o szerokości 30 km, do której Ankara zamierza przesiedlić syryjskich uchodźców przebywających w Turcji.

Moskwa przez ostatnie lata przekonywała Kurdów, by oddali tereny będące pod ich kontrolą pod władzę Damaszku, co byłoby - jej zdaniem - jedynym sposobem ochronienia ich przed działaniami Turcji. Obecnie nalega na uregulowanie sytuacji na mocy turecko-rosyjskiej umowy z Adany z 1998 roku, choć dopuszcza możliwość jej skorygowania, jeśli strony tego zechcą. Rosja zapewnia, że jest gotowa wspierać bezpośrednie kontakty pomiędzy Turcją i Syrią, niemniej na razie do nich nie doszło. Rosyjscy dyplomaci i wojskowi koncentrują się na poszukiwaniu kompromisu pomiędzy Damaszkiem i Kurdami. 

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W. Putin pomoże Turcji. Rosja przekaże kolejną partię zestawów rakietowych S-400

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 17:02
Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że Turcja otrzymała kolejną partię zestawów rakietowych S-400, zgodnie z kontraktem zawartym przez oba kraje. Według tureckiego ministerstwa obrony dostawy zajmą około miesiąca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turcja: strefa ochronna dla uciekinierów z Syrii "prawie nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 10:09
Strefa zdemilitaryzowana w prowincji Idlib, o utworzeniu której stanowiło zawarte we wrześniu 2018 r. porozumienie turecko-rosyjskie, "prawie nie istnieje i ma to związek z atakami armii rządowej Syrii" - ocenił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
rozwiń zwiń