X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Biskupi: Irlandia Północna może stać się jednym z najbardziej proaborcyjnych krajów

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 18:51
"Wprowadzone zostało prawo, które czyni z Irlandii Północnej potencjalnie jeden z najbardziej proaborcyjnych krajów świata" – napisali tamtejsi biskupi w specjalnym oświadczeniu. "Jest to tragiczny dzień nie tylko dla nienarodzonych dzieci, ale i dla naszej lokalnej demokracji" – dodali hierarchowie.
Protesty w Irlandii ws. liberalizacji prawa aborcyjnego
Protesty w Irlandii ws. liberalizacji prawa aborcyjnegoFoto: PAUL FAITH/AFP/East News

Do tej pory usunięcie ciąży w Irlandii Północnej było dozwolone, gdy istniało poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia matki. Jednak w lipcu brytyjska Izba Gmin przyjęła ustawę, która liberalizuje prawo aborcyjne.

prolife 1200 shutt.jpg
Słowacja: parlament nie przyjął postulatów pro-life. Dzieci bez większej ochrony

Przepisy mógł zablokować jedynie autonomiczny rząd Irlandii Płn., ale ten, w wyniku sporów katolików i protestantów, upadł dwa lata temu. Teraz sprawami tego kraju kieruje bezpośrednio Londyn. W związku z tym, że do 21 października główne partie na Północy nie utworzyły autonomicznego rządu, ustawa proaborcyjna weszła w życie.

Opór biskupów

"Prawo do życia nie jest nam dane przez żadną ustawę czy rząd, dlatego prawa, które wspierają zabijanie, są niesprawiedliwe i należy stawić im opór" – napisali irlandzcy biskupi.

"Nasi przedstawiciele mieli czas i władzę, aby zapobiec wprowadzeniu drakońskiego ustawodawstwa dotyczącego aborcji, ale zdecydowali się tego nie robić. Obowiązkiem obywateli jest teraz pociągnięcie ich do odpowiedzialności" – przypominają hierarchowie.

Biskupi wyrazili także zaniepokojenie w związku z "redefinicją małżeństwa", którą wprowadza nowe prawo. Stawia ono bowiem związek dwóch osób tej samej płci na równi z małżeństwem.

"Nie wszystko stracone"

Zdaniem hierarchów nie wszystko jest jeszcze stracone. Lokalne władze ciągle mogą się porozumieć i utworzyć rząd. To pozwoliłoby zająć się narzuconymi Irlandii Północnej ustawami i szeregiem innych kwestii, takich jak opieka społeczna, służba zdrowia i edukacja.

Priorytetem jest jednak ochrona nienarodzonych dzieci. "Apelujemy więc do lokalnych partii o podwojenie wysiłków na rzecz utworzenia rządu. Wasz brak umiejętności porozumienia odbije się najbardziej na dzieciach, czyli na przyszłości naszego kraju" – napisali biskupi.

kad/tvp.info/KAI

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przywódcy krajów UE poparli porozumienie ws. brexitu. "Uzgodnienia dotyczyły kwestii irlandzkiej"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 20:41
Jest zgoda europejskich przywódców na porozumienie w sprawie brexitu. Decyzja zapadła na unijnym szczycie w Brukseli. Konsekwencje wynegocjowanej umowy w PR24 tłumaczyła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń