X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Łukasz Polinceusz o brexicie: operacja na żywym organizmie

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 16:15
- Bez względu na to, w jakim kierunku chcielibyśmy podążać, niezależnie czy z perspektywy brytyjskiej czy unijnej, to rozstrzygniecie kwestii brexitu powinno być dla nas istotne – mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Polinceusz z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Audio
  • 26.10.19 Łukasz Polinceusz o brexicie: wspólnym mianownikiem jest nieprzewidywalność
Siedziba brytyjskiego Parlamentu w Londynie
Siedziba brytyjskiego Parlamentu w LondynieFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Łukasz Polinceusz podkreślał, że uregulowanie kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej powinno nastąpić jak najszybciej. - Jest to ważne ze względów ekonomicznych, gospodarczych, stabilizacji brytyjskiego funta, także sytuacji przedsiębiorców unijnych czy także tego, jak planować budżet UE - to są wciąż znaki zapytania – zaznaczył i dodał, że scenariusze  brexitu do tej pory kreślone nie nadążają za biegiem wydarzeń. - Widzimy jak wygląda sytuacja, nie da się przewidzieć wszystkiego. Wspólnym mianownikiem jest nieprzewidywalność, którą możemy obserwować na przestrzeni ostatnich miesięcy coraz mocniej. Nie wiemy, który ze scenariuszy się ziści, być może pojawi się kolejny, nowy – dodał.

Michał Kleiber 1200.jpg
Prof. M. Kleiber: brexit pewnie będzie przesunięty. Trudno przewidzieć, co będzie dalej

Gość audycji przyznał, że proces brexitu mógłby być łatwiejszy, gdyby nie pewne skomplikowanie na scenie brytyjskiej. - Ustępująca Theresa May miała umowę z UE, jednak tego sukcesu nie dało się osiągnąć w Izbie Gmina. Kolejny premier, Boris Johnson, również ma problem, zarówno we własnym obozie politycznym ale także w pozycji parlamentarnej. To bardzo trudny proces, działamy na żywym organizmie – komentował.

- Jeśli kiedyś dojdzie do brexitu, we wciąż nieokreślonym czasie, to musimy pamiętać, że "kwestia brytyjska" wciąż będzie trwała. Zarówno umowa, jak i jej brak będzie otwarciem do bardziej szczegółowych rozmów, określających jak rozwód między Wielką Brytania a UE będzie wyglądał – przypominał.

Ambasadorowie 27 państw członkowskich nie podjęli w piątek decyzji, o ile przedłużyć proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Kolejne spotkanie unijnych dyplomatów w Brukseli przewidziane jest na początek przyszłego tygodnia.

W poniedziałek brytyjscy posłowie mają głosować w sprawie wniosku o skrócenie kadencji parlamentu. Premier Boris Johnson chce, by przedterminowe wybory odbyły się 12 grudnia. Od rozstrzygnięcia Izby Gmin w tej sprawie będzie zależała decyzja UE27 w sprawie długości przedłużenia brexitu.

Rozmawiał Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/ak

--------------------------------------

Data emisji: 26.10.2019

Godzina emisji: 15:33


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brexit. Dr Małgorzata Bonikowska: pokerowa rozgrywka między premierem a brytyjskim parlamentem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 22:26
– Obie strony starają się trzymać nawzajem w szachu i szantażować, zwłaszcza szef rządu, który wszystko postawił na jedną kartę – powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych. Brytyjska Izba Gmin poparła zgłoszony przez rząd Borisa Johnsona projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE. Odrzucono jednak harmonogram prac nad dokumentem.
rozwiń zwiń