X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Iran: antyamerykańskie murale na ścianach byłej ambasady USA w Teheranie

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 20:29
Nowe antyamerykańskie murale odsłonięto w sobotę na ścianach byłej ambasady USA w Teheranie w związku ze zbliżającą się 40. rocznicą szturmu na placówkę, który doprowadził wówczas do zerwania stosunków dyplomatycznych Stanów Zjednoczonych z Iranem.
Antyamerykańskie murale w Teheranie
Antyamerykańskie murale w TeheranieFoto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Państwowe irańskie media twierdzą, że nowe murale przedstawiają "osłabioną siłę" Waszyngtonu, a ich tematyka to np. "upadek Ameryki i Zachodu" oraz "Amerykańskie zbrodnie na świecie i w Iranie".

Czytaj więcej
iran-pap-1200.jpg
Polityka "maksymalnej presji". USA nałożyły kolejne sankcje na Iran

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Iran: jedna osoba skazana na śmierć za szpiegostwo na rzecz USA

Jeden z 14 murali przedstawia postać podobną do Myszki Miki, trzymającą pistolet. Na innym widać samolot bezzałogowy USA zestrzelony w czerwcu przez Iran w rejonie Zatoki Perskiej. Jeden z murali przedstawia Statuę Wolności z ułamaną ręką. Murale wykonane są głównie w barwach amerykańskiej flagi - białej, czerwonej i niebieskiej.

Nowe murale, przykrywające wcześniejsze malunki, odsłonił dowódca irańskich Strażników Rewolucji generał Hosejn Salami. Podczas przemówienia oskarżył on USA o to, że jest "jedynym krajem, który wykorzystał broń nuklearną" i "nie pozwala innym krajom, w szczególności Iranowi, korzystać z cywilnego programu nuklearnego". Zarzucił też Waszyngtonowi kłamstwo w sprawie wspierania praw człowieka i demokracji oraz "wspieranie prawie wszystkich dyktatorów" na świecie - informuje AFP.

Zerwanie stosunków dyplomatycznych

Dokładnie 4 listopada 1979 roku, w dziewięć miesięcy od rewolucji islamskiej w Iranie, radykalni studenci i działacze zajęli budynek placówki USA, biorąc kilkudziesięciu zakładników. 52 z nich przetrzymywali przez 444 dni. Studenci zajęli budynek ambasady w kilka miesięcy po upadku ostatniego szacha Iranu, Mohammada Rezy Pahlawiego, wiernego sojusznika Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej
shutterstock_wybuch 1200.jpg
Czy grozi nam nowa wojna na Bliskim Wschodzie?

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ajatollah Chamenei: oficjalni przedstawiciele Iranu nigdy nie będą rozmawiać z Ameryką

Okupacja placówki doprowadziła do zerwania 7 kwietnia 1980 roku stosunków dyplomatycznych między Teheranem a Waszyngtonem. W 1955 roku USA i Iran zawarły porozumienie o dobrych stosunkach, które reguluje relacje ekonomiczne i konsularne. Obecnie interesy dyplomatyczne USA reprezentuje w Iranie ambasada Szwajcarii. Budynek byłej misji amerykańskiej został częściowo przekształcony w muzeum.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzecznik irańskiego MSZ: USA nie dążą do dialogu, rozmowy niemożliwe

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 10:00
- Rozmowy między Iranem i Stanami Zjednoczonymi byłyby możliwe, gdyby dotyczyły tematów mogących doprowadzić do wymiernych rezultatów, ale władze w Waszyngtonie nie dążą do dialogu - ocenił Abbas Musawi, rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boris Johnson: Iran odpowiada za ataki na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 10:39
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że Iran jest odpowiedzialny za ataki z 14 września na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. Dodał, że jego kraj rozważy udział w amerykańskich wysiłkach mających na celu wzmocnienie obrony tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Donald Trump: wejście sił USA na Bliski Wschód było "najgorszym błędem w historii"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 17:11
Prezydent USA Donald Trump napisał w środę na Twitterze, że wejście sił USA na Bliski Wschód było "najgorszym błędem w historii kraju". Bronił też swojej decyzji dotyczącej wycofania amerykańskich żołnierzy z północno-wschodniej Syrii.
rozwiń zwiń