X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Polsko-litewskie obchody 11 listopada. Potrwają kilka dni

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 15:12
"Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" to hasło przewodnie wspólnych polsko-litewskich obchodów Święta Niepodległości Polski. Od kilku lat tuż przed 11 listopada organizuje je Polski Klub Dyskusyjny. W obchodach każdego roku biorą udział mieszkający na Litwie Polacy oraz Litwini.
Audio
  • Społeczne polsko-litewskie obchody 11 listopada. Z Wilna - Kamil Zalewski.
Centralne Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę
Centralne Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez PolskęFoto: litwa.msz.gov.pl

Istniejący od pięciu lat Polski Klub Dyskusyjny organizuje obchody, w których biorą udział mieszkający na Litwie Polacy oraz Litwini. Jak mówi Jan Komar z Polskiego Klubu Dyskusyjnego, uroczystość jest otwarta dla wszystkich. - Za każdym razem wymyślamy coś nowego, ale generalnie mamy krótką dyskusję na wybrany temat. Później mam miejsce wspólna degustacja polskich potraw. Na koniec odbędzie się koncert - wyjaśnia.

W poprzednich latach polsko-litewską imprezę odwiedzali były premier Litwy, mer Wilna, doradcy prezydenta i premiera Litwy, słynni historycy i inni litewscy oraz polscy politycy.Dziś na temat związków Polski i Litwy w ramach Unii Lubelskiej oraz relacji między oboma państwami w Unii Europejskiej dyskutować będą m.in. polski dziennikarz i publicysta Jerzy Haszczyński, a także słynny litewski historyk Alfredas Bumblauskas.

Polska Niepodległa - Świętujemy 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

Oficjalne obchody

Centralne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Litwie tradycyjnie odbędą się 11 listopada na wileńskim Cmentarzu Rossa przy mauzoleum Józefa Piłsudskiego, w którym obok matki marszałka spoczywa jego serce. Rozpoczną się w poniedziałek w południe od złożenia kwiatów przez przedstawicieli polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie oraz społeczności polskiej.

W uroczystościach na Rossie udział zapowiadają uczestnicy XXV Sztafety Niepodległości Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej. W tym roku bieg sztafetowy rozpoczął się we Lwowie. 11 listopada, po pokonaniu 1010 km, biegacze dotrą na Rossę.

W poniedziałek przed południem wileńscy harcerze zapalą znicze na wileńskim Cmentarzu Antokolskim, gdzie znajduje się największa polska kwatera wojskowa na Litwie. Pochowanych jest tu 1068 żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. Znicze zapłoną też na grobach polskich żołnierzy walk o niepodległość, którzy spoczywają w Wilnie w parku na Zakrecie.

Oficjalne świętowanie w poniedziałek w Wilnie zakończy koncert pt. „Popiół i Diament. Historie Polski w Muzyce”, na który zaprasza Ambasada RP na Litwie.

Kilka dni świętowania

We wtorek, 12 listopada, w zabytkowym klasztorze Bazylianów w Wilnie, pod słynną Celą Konrada, odbędzie się jeszcze koncert Przebojów Niepodległej Polski organizowany przez Wileńską Młodzież Patriotyczną i Akademię Trzeciego Wieku. Wystąpią wileńscy artyści oraz Anna Kurpińska z Warszawy. Odbędzie się też turniej wiedzy o polskiej piosence.

Poza Wilnem, na Kowieńszczyźnie, obchody Narodowego Święta Niepodległości organizuje lokalny oddział Związku Polaków na Litwie (ZPL). Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 9 listopada i będą połączone z obchodami 25. rocznicy założenia polskiej organizacji.

Z kolei, w Trokach, w dawnej stolicy Litwy, obchody organizują Trocki Oddział Rejonowy ZPL i Pałac Kultury w Trokach. Uroczystości rozpoczną się w niedzielę od złożenia kwiatów w polskiej kwaterze wojennej, następnie odbędzie się msza święta i przemarsz ulicami miasta w asyście Podlaskiej Husarii do Pałacu Kultury, gdzie odbędzie się uroczysty koncert.

st

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier Mateusz Morawiecki na Litwie. Będzie polski kanał telewizyjny

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 08:52
Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę na Litwie. Spotka się z szefem litewskiego rządu Sauliusem Skvernelisem oraz weźmie udział w gali inaugurującej nowy kanał telewizyjny - TVP Wilno.
rozwiń zwiń