Polska delegacja upamiętniła wydarzenia Aksamitnej Rewolucji
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz przedstawiciele parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą wydarzenia z 17 listopada 1989 roku.
2019-11-17, 21:42
W miejscu w którym znajduje się tablica, 30 lat temu komunistyczna służba porządkowa brutalnie spacyfikowała demonstrację studentów.
Wcześniej polska delegacja wraz z marszałek Sejmu wzięła udział w uroczystościach w gmachu czeskiego Muzeum Narodowego, gdzie otwarto dwie wystawy "Aksamitna Rewolucja" oraz "Momenty XX wieku".
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Polscy parlamentarzyści na obchodach 30-lecia aksamitnej rewolucji
Ostatnim punktem dzisiejszych obchodów w Pradze jest koncert, w którym biorą udział między innymi przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej.
REKLAMA
Aksamitna rewolucja
W Pradze oraz w innych miastach Czech a także Słowacji organizowane są wydarzenia upamiętniające rewolucję z 1989 roku. 17 listopada 1989 roku w Pradze komunistyczne siły porządkowe brutalnie spacyfikowały manifestujących w 50. rocznicę zamknięcia czeskich szkół wyższych przez Niemców.
Powiązany Artykuł
Premier w Pradze: gdy upadły mury, kraje naszego regionu wybrały ścieżkę wolności
W efekcie ogłoszono strajk studentów, do którego przyłączyli się aktorzy. Grupy opozycyjne przekształciły się w Forum Obywatelskie, wzorowane na polskiej "Solidarności". W kolejnych dniach na ulice stolicy kraju wychodziły setki tysięcy osób, w demonstracji 25 listopada wzięło udział nawet 800 tysięcy protestujących.
10 grudnia 1989 roku powstał nowy rząd, w którym znaleźli się przedstawiciele opozycji, a niedługo potem, 29 grudnia Vaclav Havel, najbardziej znany czeski opozycjonista, został wybrany na, jak się później okazało, ostatniego prezydenta Czechosłowacji.
msze
REKLAMA
REKLAMA