Prokurator generalny postawił Benjamina Netanjahu w stan oskarżenia
Prokurator generalny Izraela Awichaj Mandelblit postawił urzędującego premiera kraju Benjamina Netanjahu w stan oskarżenia w sprawach dotyczących korupcji, nadużycia zaufania i defraudacji - poinformował resort sprawiedliwości.
2019-11-21, 18:00
Netanjahu utrzymuje, że jest niewinny, i zaprzecza wszystkim zarzutom. Zgodnie z prawem nie musi składać dymisji w związku z oskarżeniem, nawet podczas apelacji, ale będzie musiał ustąpić, jeśli zostanie skazany.
Prawdopodobnie po czwartkowej decyzji prokuratora generalnego pojawią się głosy, że Netanjahu powinien odejść. Premier ma jeszcze tego samego wydać oświadczenie w tej sprawie.
Jak podaje Reuters, grozi mu do 10 lat więzienia, jeśli zostanie skazany za korupcję, i do trzech lat za defraudacje i nadużycie zaufania.
Powiązany Artykuł
![1200_Netanjahu_PAP.jpg](http://static.prsa.pl/images/d347d541-76f3-48b7-ada9-0eada53df5ae.jpg)
Widmo porażki. Benjamin Netanjahu wyciąga rękę do największego rywala
Proces premiera rozpocznie się prawdopodobnie dopiero za kilka miesięcy, a poza tym Netanjahu może się zdecydować na ugodę pozasądową, by uniknąć procesu - prognozuje AP.
REKLAMA
Już w lutym Mandelblit poinformował, że ma zamiar postawić Netanjahu w stan oskarżenia w sprawach dotyczących korupcji, nadużycia władzy i defraudacji, obietnicę tę powtórzył też przed kwietniowymi wyborami.
Mandelbit zapowiedział wtedy, że nawet wygranie wyborów nie uchroni Netanjahu od postępowania karnego.
Powiązany Artykuł
![netanjahu pap 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/3041e7d3-32c6-4e40-97c1-dddff0d4e21c.jpg)
Premier Izraela zapowiada aneksję Doliny Jordanu. Autonomia Palestyńska: to rażąca kradzież
"Polowanie na czarownice"
Netanjahu podczas ciągnącego się długo dochodzenia nazywał je politycznym "polowaniem na czarownice", oskarżał media, policję i izraelski wymiar sprawiedliwości o politycznie motywowaną nagonkę na niego.
W grudniu 2018 roku izraelska policja zarekomendowała postawienie zarzutów korupcyjnych w sprawie dotyczącej giganta telekomunikacyjnego Bezeq. Według policji Netanjahu, w zamian za przychylne dla firmy i warte setki milionów dolarów zmiany w prawie, miał być pozytywnie przedstawiany w należącym do Bezeq serwisie informacyjnym Walla.
REKLAMA
Wcześniej policja zarekomendowała postawienie mu zarzutów także w dwóch innych sprawach - dotyczących przyjmowania kosztownych prezentów od znajomych biznesmenów oraz oferowania korzystnych dla jednej z gazet zmian w prawie w zamian za pozytywne przedstawianie jego osoby.
W czerwcu żona premiera Sara Netanjahu przyznała się przed sądem do sprzeniewierzenia środków publicznych i nadużycia zaufania w związku z zamawianiem luksusowych usług cateringowych. Żona szefa rządu poszła na ugodę z prokuraturą, w ramach której przyznała się do lżejszego zarzutu niż te zawarte w akcie oskarżenia, a równowartość środków, o których sprzeniewierzenie została oskarżona, obniżono o połowę.
pb, mr
REKLAMA