more_horiz
Wiadomości

Wystawa poświęcona zbrodni katyńskiej. Po raz pierwszy we Francji

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 20:17
W miejscowości Compiegne na północ od Paryża zainaugurowano wystawę poświęconą masakrze polskich jeńców w Katyniu. Po raz pierwszy we Francji mówi się głośno o tej zbrodni.
Audio
  • Po raz pierwszy we Francji mówi się głośno o zbrodni katyńskiej. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
Rzeczy zamordowanych Polaków znalezione podczas ekshumacji w 1943 r.
Rzeczy zamordowanych Polaków znalezione podczas ekshumacji w 1943 r.Foto: LASKI DIFFUSION

Wystawę zorganizowano staraniem Instytutu Polskiego w Paryżu, Muzeum Katyńskiego w Warszawie oraz Memoriału Więźniów i Deportowanych w Compiegne.

Armia Czerwona_Polishborder17091939___Kolumny piechoty sowieckiej wkraczające do Polski 17.09.1939 663x364.jpg
17 września 1939 - zdradziecki atak Stalina na Polskę

W dawnych barakach, w których stacjonowało wojsko, a w których później było więzienie przeznaczone dla osób wywożonych do hitlerowskich obozów zagłady, pokazano zdjęcia, filmy z nagraniami rozmów z rodzinami katyńskimi, a także przedmioty znalezione w masowych grobach - łyżki, naszywki na mundury czy zegarki.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Przerwane milczenie" - nagrodzony reportaż Polskiego Radia

Compiegne to miasto, w którym w 1918 roku Niemcy, a w 1940 Francuzi podpisywali kapitulację. Wystawa na której można także obejrzeć filmy dokumentalne nie tylko o tragedii katyńskiej, ale również o Powstaniu Warszawskim będzie czynna do końca stycznia.

paw/

Zobacz także

Zobacz także