more_horiz
Wiadomości

Papież w Nagasaki apelował o zakaz broni nuklearnej

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 10:00
Papież Franciszek z serca zniszczonego niegdyś przez bombę atomową Nagasaki wzywał do wprowadzenia całkowitego zakazu wykorzystywania arsenału jądrowego. Ojciec święty podczas podróży do Japonii odwiedza dwa miasta zniszczone przez wybuch bomby jądrowej - także Hiroszimę.
Audio
  • Papież w Japonii w Nagasaki. Relacja Tomasza Sajewicza (IAR)
Papież podczas mszy w sanktuarium w Nagasaki
Papież podczas mszy w sanktuarium w NagasakiFoto: PAP/EPA/CIRO FUSCO

papiez-Tajlandia-pap-1200.jpg
Papież w Tajlandii: Kościół nie może się bać zejścia na ulicę i skonfrontowania z życiem

W strugach deszczu papież Franciszek wygłosił orędzie w Parku Pokoju w Nagasaki, który stanowi symbol pamięci o ofiarach jednej z najczarniejszych kart historii XX wieku.

Franciszek przypomniał o cierpieniach tamtego czasu. - Zbombardowany krzyż i figura Matki Bożej, odkryte niedawno w katedrze w Nagasaki, przypominają nam po raz kolejny o niewypowiedzianych potwornościach, jakich na swym ciele doświadczyły ofiary i ich rodziny - powiedział papież Franciszek.

Apel papieża

Zaapelował też o solidarność w budowie świata wolnego od broni jądrowej. - Będąc przekonanym, że świat bez broni nuklearnej jest możliwy i konieczny, proszę przywódców politycznych, aby nie zapominali, że nie obronią nas one przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego naszych czasów - podkreślił Franciszek.

W Nagasaki papież spotkał się też z rodziną Joego O’Donnella, który wykonał dziesiątki zdjęć dokumentujących sytuację po wybuchu bomby zrzuconej przez Amerykanów w sierpniu 1945 roku.

Wcześniej na wzgórzu Nishizaka w Nagasaki papież Franciszek oddał hołd 26 japońskim męczennikom, ukrzyżowanym tam w XVI wieku. Z tego miejsca zaapelował o wolność religijną i przeciwdziałanie manipulacjom dokonywanym przez religijnych ekstremistów.

Z Nagasaki Franciszek poleci do Hiroszimy, gdzie przy Pomniku Pokoju odda hołd ofiarom bomby atomowej zrzuconej na to miasto 6 sierpnia 1945 roku. Spotka się z grupą 20 osób, które przeżyły ten wybuch. Wygłosi stamtąd orędzie.

PAP/IAR/agkm

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem