X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Unijne kraje poparły wzmocnienie praw pasażerów na kolei

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 18:41
Wzmocnienie praw pasażerów na kolei, to między innymi przysługujące odszkodowania w przypadku opóźnień lub odwołanych kursów, zagwarantowanie na każdej stacji pomocy osobom niepełnosprawnym, a w pociągach zapewnione miejsce dla rowerów.
Audio
  • Unijne kraje poparły wzmocnienie praw pasażerów na kolei. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Adam Warżawa

Ustalenia są w wielu miejscach zbieżne ze stanowiskiem Parlamentu Europejskiego. Jednak unijne rządy wzięły bardziej pod uwagę sytuację przedsiębiorstw kolejowych proponując więcej wyłączeń i więcej czasu na dostosowanie, z czego zadowolone są Polskie Koleje Państwowe ze względu na wysokie koszty dostosowawcze.

Ustalenia nie kończą prac nad przepisami. To dopiero stanowisko unijnych krajów do negocjacji z Parlamentem Europejskim. Od wyniku tych rokowań będzie zależeć ostateczny kształt przepisów.

przejazd kolejowy shutt2-1200.jpg
Krzysztof Mamiński: unowocześniamy polską kolej, a nasi klienci to doceniają

Polska poparła przepisy o wzmocnieniu praw pasażerów, bo jak tłumaczył minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wpisują się one w politykę tych krajów, które widzą w przebudowie kolei przyszłość.

"Bardziej przyjazna kolej"

- Jesteśmy jednym z liderów niekwestionowanych jeśli chodzi o inwestycje kolejowe. Na kanwie tych inwestycji powstaje bardziej przyjazna kolej - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

- Najważniejsze pozostaje uwzględnienie szeroko rozumianej konkurencyjności sektora kolejowego, kwestie wyłączeń dla przewoźników regionalnych, takich jak trójmiejskie PKP SKM - powiedział Polskiemu Radiu Tomasz Lachowicz dyrektor brukselskiego biura PKP.

Zgodnie z ustaleniami, przedsiębiorstwa kolejowe nie będą musiały wypłacać odszkodowań za opóźnienia lub odwołania w sytuacjach, których nie dało się uniknąć, takich jak ekstremalne warunki pogodowe, czy poważne klęski żywiołowe.

Parlament Europejski chciał, aby przepisy weszły w życie w 2021 roku - unijne kraje, ku zadowoleniu PKP, zaproponowały, aby było to o 3 lata później.

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dzięki Pendolino podróżujemy coraz szybciej. Z Warszawy do Krakowa dojedziemy w 2 godziny

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 15:17
Przejazd między Warszawą a Krakowem skróci się o 30 minut do 2 godz. po zamontowaniu na Centralnej Magistrali Kolejowej (CMK) nowego systemu sterowania ruchem ERTMS/ECTS poziomu 2 - poinformował na konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany na kolei. Pociągi pojadą według jesiennego rozkładu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 06:13
O północy weszła w życie jesienna korekta rozkładu jazdy na kolei. To ostatnia zmiana przed wprowadzeniem rocznego rozkładu jazdy w grudniu. Niektóre zmiany ułatwią podróżowanie. Inne zostały wprowadzone ze względu na roboty prowadzone na torach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez porozumienia w UE ws. transportu międzynarodowego. Szkodliwe dla Polski przepisy wstrzymane

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 13:59
Bez porozumienia w sprawie unijnych przepisów dotyczących transportu międzynarodowego. Szkodliwe propozycje dla Polski zostały więc na razie przyblokowane - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
rozwiń zwiń