X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Największy od 25 lat przerzut amerykańskich wojsk do Europy. "Celem strategiczna gotowość"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 08:07
Przerzut 20 tys. amerykańskich żołnierzy do Europy, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach poligonowych m.in. w Polsce i krajach bałtyckich, zakłada scenariusz ćwiczenia Defender-Europe 20 zaplanowanego od lutego do kwietnia 2020 r.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock/PRESSLAB

Ćwiczenia Defender-Europe 20 będą największym przerzutem amerykańskich wojsk do Europy od 25 lat. Do Amerykanów, którzy przywiozą sprzęt ze sobą, ale użyją też broni składowanej w Europie, dołączą wojska z krajów sojuszniczych i partnerskich.

Wyzwaniem będzie nie tylko przerzut do Europy i przemieszczanie się na poligony, ale również powrót do USA – podkreślił zastępca szefa sztabu amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie (U.S. Army Europe) gen. bryg. Sean Bernabe. Transporty mają się odbywać głównie nocą, zostaną też wstrzymane na czas świąt wielkanocnych.

Rosja wojsko żołnierze free 1200.jpg
Ekspert: Rosja prowadzi groźne ćwiczenia desantowe, jej służby zawsze były ofensywne w tym regionie

- Celem ćwiczeń Defender-Europe 20 jest budowa strategicznej gotowości sił lądowych USA. Przyniosą one do Europy 20 tys. żołnierzy ze sprzętem, którzy rozjadą się po kontynencie, by uczestniczyć w innych, mniejszych ćwiczeniach – powiedział Bernabe w telefonicznym briefingu dla mediów.

Równolegle "Anakonda"

Będą to np. doroczne wielonarodowe ćwiczenie operacji spadochronowych Swift Response, odbywające się co dwa lata w Polsce i państwach bałtyckich Saber Strike, skoncentrowane na interoperacyjności sojuszników i partnerów ćwiczenie Allied Spirit, czy doskonalące współdziałanie artylerii wojsk NATO i partnerskich Dynamic Front. Równolegle z Defender-Europe 20 w Polsce będzie się odbywało ćwiczenie Anakonda.

- Polska będzie jednym z epicentrów ćwiczenia Allied Spirit. Obejmuje ono forsowanie rzeki – odbędzie się ono na poligonie w Drawsku Pomorskim. Będzie to ćwiczenie z siłami wielkości dywizji, prowadzone przez 1. Dywizję Kawalerii, ale z międzynarodowym udziałem – powiedział generał. 12. Brygada Zmechanizowana wystawi siły biorące udział w natarciu przez rzekę, 9. Brygada będzie grać rolę przeciwnika. W działaniach weźmie udział brytyjsko-niemiecka kompania mostowa, wsparcie samolotów i śmigłowców zapewnią siły z Czech i USA.

Wojsko-Smiglowiec-armia-Leopard_KOW.jpg
NATO: Europejczycy wydają coraz więcej na obronność

W Allied Spirit będą uczestniczyć żołnierze stacjonującej w Polsce rotacyjnie amerykańskiej brygady, którzy wezmą też udział w ćwiczeniu Saber Strike, przemieszczając się z Polski na Litwę w rejonie przesmyku suwalskiego.

Strategiczna gotowość

W tym samym czasie w Polsce będzie się też odbywać ćwiczenie amerykańskich Sił Powietrznych w Europie – Astral Knight. - Tak więc Polska będzie znaczącym epicentrum aktywności wiosną 2020 r. – zaznaczył generał.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Prezydent: ten szczyt NATO był także zwycięstwem Polski >>>

Amerykańska 1. Dywizja poza dowodzeniem operacją forsowania rzeki na poligonie drawskim weźmie też udział w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym Joint Warfighting Assesment w Bawarii.

Bernabe zaznaczył, że choć Defender-Europe 20 nie wiąże się bezpośrednio z natowską inicjatywą gotowości, to razem z innymi ćwiczeniami służy podniesieniu gotowości całego Sojuszu. "Nie tylko budujemy strategiczną gotowość, przerzucając 20 tys. żołnierzy z USA do Europy i przewożąc ich na poligony, przez każde z tych mniejszych ćwiczeń zwiększamy też gotowość na poziomie taktycznym" – powiedział.

D-Trump-pap-1200.jpg
"Śmierć mózgowa" NATO. D. Trump i J. Stoltenberg krytykują prezydenta Francji

Podkreślił, że ani Defender 20, ani poszczególne ćwiczenia poligonowe nie są odpowiedzią na jakąś konkretną sytuację. - Głównym celem jest budowanie strategicznej gotowości, przećwiczenie przerzutu dużych sił z USA do Europy, na poligony, a także stworzenie wojskom okazji, by zwiększały zdolność do współdziałania z sojusznikami i budowały gotowość na poziomie taktycznym - powiedział.

Zwrócił też uwagę, że w przygotowania jest zaangażowana nie tylko amerykańska armia, ale i sojusznicy w Europie tworzący warunki do przyjęcia wojsk przybywających do czterech portów morskich, a potem przerzucenia ich w głąb kontynentu koleją i konwojami drogowymi.

Kolejny krok

- Przez ostatnich kilka lat znacznie zwiększyliśmy taktyczną gotowość we wszystkich trzech komponentach naszych Wojsk Lądowych - regularnej armii, gwardii narodowej i w rezerwach. Zdaliśmy sobie sprawę, że czas, by znów skupić się na gotowości strategicznej, zdolności do przerzutu tych gotowych jednostek taktycznych na duży dystans, tam, gdzie są potrzebne – objaśniał Bernabe cel ćwiczenia.

wojsko 1200 .jpg
Szef MON do żołnierzy WOT: dzięki wam Polska jest bezpieczna

Dodał, że chodzi także o sprawdzenie infrastruktury i procedur w Europie, w tym uzgodnienie tras przerzutu z portów na poligony z lokalnymi władzami. - Doceniamy ich wsparcie; to, że zapewnią eskortę konwojom, zwłaszcza na najbardziej obciążonych odcinkach. Planujemy transporty w nocy, by zminimalizować utrudnienia, jakie konwoje mogłyby powodować dla zwykłego cywilnego ruchu – zapewnił. Ciężki sprzęt będzie też z portów przewożony koleją.

Jednym z portów będzie Bremerhaven, dokąd mają przybić statki ze sprzętem 3. Dywizji wyruszające z Savannah. Niewielka część - np. sprzęt łączności – zostanie przetransportowana drogą powietrzną. Samolotami – przeważnie wynajętymi - przybędzie też większość żołnierzy. Zabezpieczenie operacji będzie zadaniem dla sił z różnych krajów. Wśród ćwiczących będą amerykańscy logistycy, np. 1. Dywizja Kawalerii przerzuci swoją brygadę wsparcia z Fort Hood w Teksasie, by zapewnić kierowanie i dowodzenie jednostkom dostarczającym paliwa, żywność i sprzęt.

Przerwa na Wielkanoc

Ten w większości przybędzie do Europy razem z żołnierzami z USA. Wyjątkiem będzie 116. Brygadowa Grupa Bojowa Gwardii Narodowej Idaho, która pobierze wyposażenie z amerykańskich składów w Europie. Żołnierze U.S. Army – m.in. z 2. Brygady 3. Dywizji Piechoty z Fort Stewart w Georgii - przywiozą czołgi M1 Abrams, wozy bojowe Bradley i samobieżne haubice Paladin. Żołnierze tej jednostki będą wśród pierwszych przybywających Amerykanów i wezmą udział w strzelaniach na poligonie drawskim.

- Zaczniemy przerzucać część wojsk już w lutym – zapowiedział Bernabe. Ruchy wojsk potrwają do kwietnia. - Zrobimy krótką przerwę na święta wielkanocne, żeby nie zajmować dróg – zaznaczył generał.

pg

Zobacz więcej na temat: armia wojsko NATO

Czytaj także

Ryszard Żółtaniecki w 20-lecie obecności Polski w NATO: pokonaliśmy długą drogę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 13:00
- Sami siebie musieliśmy przekonać, że Polska może być w sojuszu NATO. Nasza armia była zupełnie niekompatybilna jeżeli chodzi o sprzęt. Nasi oficerowie nie znali języków. Musieliśmy pokonać długą drogę - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Żółtaniecki, socjolog, b. ambasador w Grecji i na Cyprze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak: zwiększenie obecności sił USA w Polsce jednym z moich priorytetów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 16:22
Podczas inauguracji wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji w Poznaniu minister obrony Mariusz Błaszczak mówił, że "zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej to jeden z jego priorytetów". Biorąca udział w uroczystościach ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podkreśliła, że: "Amerykańscy i polscy żołnierze stoją każdego dnia ramię w ramię gotowi, żeby oddać życie w obronie wolności i pokoju".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Szatkowski: Polska chce aktualizacji całości planów operacyjnych NATO

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 15:54
- Szczyt w Londynie był sukcesem z całego szeregu przyczyn. Przyjęto 20 decyzji, wśród których było także strategiczne planowanie w Sojuszu. Na powierzchni widać jednak zaledwie wierzchołki góry lodowej - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Szatkowski, ambasador RP przy NATO. Gościem audycji był również Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. 
rozwiń zwiń