X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Konrad Szymański: bez porozumienia w UE ws. neutralności klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 20:01
-  Polska z dużą determinacją poszukuje porozumienia, ale na razie go nie mamy, nie w takim wymiarze, w jakim byśmy chcieli.  - poinformował minister do spraw europejskich Konrad Szymański. Ta sprawa była dziś jednym z tematów unijnej narady ministerialnej w Brukseli.
Audio
  • Konrad Szymański: Polska poszukuje porozumienia, ale na razie go nie ma (IAR)
Konrad Szymański
Konrad SzymańskiFoto: AA/ABACA
  • Po naradzie w Brukseli w sprawie neutralności klimatycznej nie osiągnięto porozumienia - poinformował minister ds. europejskich Konrad Szymański
  • - Polska z dużą determinacją poszukuje wspólnego stanowiska, ale na razie go nie mamy - powiedział Konrad Szymański
  • Minister spodziewa się, że problemem mogą być państwa chcące "skrótowej" formy tej umowy
  • - Polsce zależy na kontekście - podkreśla Konrad Szymański
  • Osiągnięcie consensusu jest spodziewane na czwartkowym szczycie szefów państw UE
von der leyen 1200 pap.jpg
Neutralność klimatyczna UE. Wiemy, kiedy KE przedstawi konkretny plan

Oczekuje się, że zgoda na neutralność klimatyczną zapadnie na rozpoczynającym się pojutrze dwudniowym szczycie z udziałem unijnych przywódców.

"Polska z dużą determinacją poszukuje porozumienia"

Minister Szymański podkreślił, że Warszawa domaga się, by we wnioskach ze szczytu wpisano szczegółowe gwarancje, iż polityka klimatyczna nie będzie szkodliwa dla polskiej gospodarki opartej obecnie w większości na węglu.

- Bez takich twardych przesłanek tego porozumienia nie będzie. Polska z dużą determinacją poszukuje porozumienia, ale na razie go nie mamy, przynajmniej nie w tym wymiarze, w jakim byśmy chcieli. Problemem z całą pewnością będą te państwa, które wolałyby, żeby zobowiązanie do neutralności klimatycznej miało charakter bardzo skrótowy, bardzo płytki, w zasadzie bez całego kontekstu, na którym nam zależy - powiedział minister Szymański.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] F. Timmermans zapowiada podatek węglowy, "jeśli będzie to niezbędne"

Poinformował też, że Polska zgłosiła poprawki do projektu wniosków ze szczytu. Dotyczą one głównie rekompensat kosztów transformacji energetycznej oraz jednomyślności przy podejmowaniu kluczowych decyzji w przyszłości dotyczących realizacji strategii neutralności klimatycznej.

east news Konrad Szymański free 1200.jpg
K. Szymański: propozycje prezydencji fińskiej ws. budżetu UE to krok w dobrym kierunku

Blokada przyjęcia wniosków

W czerwcu Polska, Czechy, Węgry i Estonia zablokowały przyjęcie wniosków na unijnym szczycie na temat neutralności klimatycznej ze względów na zbyt ogólnikowe zapisy. Teraz mają one być rozbudowane.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała ich projekt. Jest między innymi zapowiedź utworzenia mechanizmu sprawiedliwej transformacji w wysokości 100 miliardów euro. Jednak na razie tylko nieco ponad 5 miliardów euro to żywa gotówka, przeznaczona w budżecie. Reszta to gwarancje prywatne i tak zwana dźwignia finansowa.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ekspert: neutralność klimatyczna jest bardziej kierunkiem niż celem

Ponadto są też deklaracje Europejskiego Banku Inwestycyjnego dotyczące wsparcia inwestycji w wysokości biliona euro w formie niskooprocentowanych pożyczek. Są również gwarancje, o które w ostatnich latach zabiegała Polska, że każdy kraj ma prawo do decydowania o doborze własnej struktury produkcji i konsumpcji energii.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Madryt: drugi dzień szczytu COP25. Dyskusje o prawach do emisji CO2

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 14:41
Trwa drugi dzień szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie. Wypełniają go dyskusje na temat raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o zmianach klimatu oraz sposobu wdrożenia porozumienia paryskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE chce, by fundusz, który pomoże w dekarbonizacji, wyniósł 100 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 16:12
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że specjalny fundusz, który ma pomóc unijnym regionom w dekarbonizacji, powinien wynieść 100 miliardów euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajki klimatyczne i wielki biznes. Media: za Gretą Thunberg stoją koncerny i finansiści

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 20:30
"Na drugim planie, dyskretnie za szwedzką nastolatką, znajdującą się obecnie na czele walki klimatycznej, stoją duże fundusze finansowe oraz firmy zainteresowane eliminowaniem użycia węgla" - napisał hiszpański "El Confidencial". W Madrycie, gdzie wydawany jest dziennik, od poniedziałku trwa szczyt klimatyczny ONZ COP25.
rozwiń zwiń