"Nie ma dla nas wolności". Córka Ilhama Tohtiego odebrała nagrodę Sacharowa
W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu wręczono nagrodę im. Andrieja Sacharowa za 2019 rok. W imieniu wyróżnionego nią ekonomisty Ilhama Tohti, walczącego o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach, nagrodę odebrała jego córka. W 2014 r. Tohti został skazany na dożywotnie więzienie.
2019-12-18, 19:08
Parlament Europejski w uzasadnieniu przyznania Nagrody napisał między innymi: "Ilham Tohti poświęcił swoje życie walce o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach. Pomimo bycia orędownikiem umiaru i pojednania, został skazany na dożywocie w pokazowym procesie w 2014 roku. Parlament wyraża pełne poparcie dla jego pracy i ma nadzieję, że zostanie on niezwłocznie uwolniony przez chińskie władze".
Przewodniczący PE David Sassoli mówił, że laureat nagrody "swoją aktywnością dał głos Ujgurom". – Od 20 lat pracuje nad promowaniem dialogu i wzajemnego zrozumienia między nimi a innymi Chińczykami. Dzisiejszy dzień powinien być dniem radosnym, świętem wolności słowa. Zamiast tego jest dniem smutku. Po raz kolejny to krzesło jest puste, ponieważ w świecie, w którym żyjemy, korzystanie z wolności myśli nie zawsze oznacza, że samemu jest się wolnym – mówił.
>>>[POLSKIE RADIO 24] H. Shen: wyrok dla I. Tohtiego to ostrzeżenie dla pozostałych opozycjonistów
Powiązany Artykuł
Mike Pompeo o represjach Ujgurów w Chinach: ożywają tam stronice orwellowskiego "Roku 1984"
"Dziś nie ma wolności dla Ujgurów"
Nagrodę przyjęła na ceremonii w Strasburgu córka laureata Jewher Ilham. – To zaszczyt być dziś w Parlamencie Europejskim i odebrać Nagrodę im. Sacharowa w imieniu mojego ojca. Jestem wdzięczna za możliwość opowiedzenia jego historii, ponieważ on sam nie może tego zrobić. Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest mój ojciec. W 2017 r. moja rodzina otrzymała informacje o nim po raz ostatni – powiedziała.
REKLAMA
– Dzisiaj nie ma wolności dla Ujgurów w Chinach. Nie ma w szkole, w miejscach publicznych, w prywatnych domach. Mój ojciec, tak jak większość Ujgurów, został określony mianem brutalnego ekstremisty – dodała Ilham. – To pod tym fałszywym pozorem ekstremizmu rząd umieścił milion ludzi - a prawdopodobnie więcej - w obozach koncentracyjnych, w których Ujgurzy są zmuszani do porzucenia swojej religii, języka i kultury, gdzie są torturowani, a niektórzy umierają – powiedziała.
Ilham wezwała do aktywnego wsparcia dla działalności jej ojca. – Pytam państwa obecnych na tej sali i tych, którzy słuchają, czy widzicie problem ze sposobem, w jaki rząd chiński traktuje Ujgurów? Jeśli dostrzegacie problem, proszę, pracujcie nad rozwiązaniem – powiedziała.
Przewodniczący Sassoli wezwał do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Tohtiego oraz "wielu innych laureatów Nagrody im. Sacharowa, którzy obecnie przebywają w więzieniach i są prześladowani za obronę praw człowieka i podstawowych wolności".
MSZ Chin: Tohti to kryminalista
Tohti jest orędownikiem dialogu i zwolennikiem wdrożenia w Chinach przepisów, dotyczących autonomii regionalnej. W 2014 r. po pokazowym procesie został skazany na dożywotnie więzienie pod zarzutem separatyzmu.
REKLAMA
Chińskie MSZ zapytane o komentarz w tej sprawie odparło, że nie wie co to za nagroda, jednakże wie iż Ilham Tohti jest odbywającym w Chinach karę pozbawienia wolności kryminalistą.
Jak informuje PE, od kwietnia 2017 r., ponad milion Ujgurów zostało zatrzymanych w sieci obozów dla internowanych, gdzie są zmuszani do porzucenia swojej tożsamości etnicznej i przekonań religijnych oraz do ślubowania lojalności wobec rządu chińskiego.
Powiązany Artykuł
M. Marszewski: nagroda dla Tohtiego zwraca uwagę świata na problemy Ujgurów
Znaczące wyróżnienie
Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli, nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski od 1988 roku, aby wyróżniać osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności.
W zeszłym roku nagrodę otrzymał ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który odebrał nagrodę osobiście w listopadzie 2019 r., po tym, gdy wypuszczono go z więzienia w Rosji.
REKLAMA
msze
REKLAMA