Premierzy Kanady i Wielkiej Brytanii: dowody wskazują, że samolot został zestrzelony
- Mamy informacje z licznych źródeł, włączając w to materiały naszych sojuszników i nasze własne informacje wywiadowcze. Dowody wskazują, że samolot został zestrzelony przez Iran rakietą ziemia-powietrze - powiedział premier Kanady Justin Trudeau. Także premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wydał oświadczenie, że są dowody na to, że samolot został zestrzelony.
2020-01-09, 20:57
Posłuchaj
USA twierdzą, że to Iran zestrzelił ukraiński samolot. Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
Dodaj do playlisty
Premier Kanady Justin Trudeau powiedział, że wiele źródeł wywiadowczych sugeruje, że samolot pasażerski ukraińskich linii lotniczych został zestrzelony przez Iran. Szef kanadyjskiego rządu zaznaczył, że zestrzelenie maszyny mogło nie być celowe.
Polityk powtórzył swój apel o przeprowadzenie pełnego śledztwa dotyczącego katastrofy. Dodał, że minister spraw zagranicznych Iranu zobowiązał się do kontynuowania dialogu z Kanadą.
Powiązany Artykuł
Badanie przyczyn katastrofy w Iranie. Co mówi konwencja chicagowska?
Iran - według relacji premiera Kanady - zasugerował, że zachowa czarne skrzynki w Iranie, zapewnił ukraińskiego prezydenta, że śledczy z Ukrainy będą mieli do nich pełny dostęp.
REKLAMA
CZYTAJ TAKŻE: Iran nie ma laboratoriów, które mogą odczytać silnie uszkodzone czarne skrzynki >>>
Katastrofa boeinga
Premier Kanady zadeklarował, że jego rząd nie spocznie, nim sprawy katastrofy nie doprowadzi do końca wyczerpującego, przejrzystego, wiarygodnego i sprawiedliwego.
Chodzi o boeinga 737-800 ukraińskich linii lotniczych, który wczoraj nad ranem, krótko po starcie rozbił się w Iranie. Amerykański wywiad twierdzi, że maszyna mogła zostać omyłkowo zestrzelona przez irańskie wojsko.
REKLAMA
Oświadczenie premiera Wielkiej Brytanii
Także brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w czwartek, że istnieje szereg dowodów na to, iż ukraiński samolot, który w środę rano rozbił się w Iranie, został strącony przez irański pocisk ziemia-powietrze, choć mogło to być nieumyślne.
- Jest teraz mnóstwo informacji, że samolot został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze. To mogło być nieumyślne - oświadczył Johnson.
REKLAMA
W czwartkowym oświadczeniu Johnson zapewnił, że rząd Wielkiej Brytanii ściśle współpracuje z Kanadą i innymi państwami dotkniętymi skutkami katastrofy i że "teraz potrzebne jest pełne, przejrzyste dochodzenie" w sprawie jej przyczyn. - Konieczne jest natychmiastowe i pełne szacunku odsyłanie do kraju ciał osób, które straciły życie, aby umożliwić ich rodzinom właściwe ich pożegnanie - stwierdzono w oświadczeniu.
- Wielka Brytania w dalszym ciągu wzywa wszystkie strony do pilnej deeskalacji w celu zmniejszenia napięć w regionie - zaznaczono.
Zaprzeczenie Iranu
Iran odrzuca oskarżenia o zestrzelenie ukraińskiego samolotu nad Teheranem.
Irańska telewizja opublikowała wieczorem oświadczenie rzecznika rządu. Napisano w nim, że informacje o zestrzeleniu są nieprawdziwe. Ali Rabiei określił te doniesienia jako wojnę psychologiczną przeciwko Iranowi.
REKLAMA
Władze zaapelowały też do przedstawicieli wszystkich krajów, których pasażerowie byli na pokładzie Boeinga 737-800, by wysłały swoich ekspertów do Teheranu i by dołączyli oni do irańskich śledczych. Iran zaapelował też do koncernu boeing, aby także wysłał przedstawicieli firmy do Teheranu. Na miejscu są już przedstawiciele służb lotniczych Ukrainy.
Wcześniej szef irańskiego stowarzyszenia lotnictwa cywilnego Ali Abezadeh powiedział, że oskarżenia o zestrzelenie maszyny są “nielogiczne”. Jeszcze przed pojawieniem się tych informacji irańska komisja informowała, że samolot zanim spadł, zapalił się w powietrzu. Pilot nie nadał jednak sygnału alarmowego.
Dochodzenie przyczyn katastrofy może być utrudnione. Nie jest pewne, czy będzie dało się odczytać dane z czarnych skrzynce.
Szef irańskiego urzędu lotnictwa cywilnego Ali Abezadeh twierdzi, że zarzuty Amerykanów “są nielogiczne”. - To jest fizycznie niemożliwe - mówił urzędnik w rozmowie z irańskimi dziennikarzami.
Katastrofa samolotu
Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines (UIA) z Teheranu do Kijowa rozbił się w nocy z wtorku na środę wkrótce po starcie. W katastrofie zginęło 176 osób. Na pokładzie znajdowało się 82 Irańczyków, 63 Kanadyjczyków, 11 obywateli Ukrainy, w tym dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi, a także 10 Szwedów, czterech obywateli Afganistanu, trzech Niemców oraz trzech Brytyjczyków. 138 pasażerów samolotu zmierzało do Kanady - w Kijowie mieli się oni przesiąść do samolotu do Toronto.
REKLAMA
Jak wcześniej zauważała agencja AP, współpraca między Iranem i Kanadą może być utrudniona, gdyż Kanada w 2012 roku zamknęła swoją ambasadę w Iranie, wydaliła irańskich dyplomatów i zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Teheranem. Szef MSZ Kanady Francois-Philippe Champagne potępił też atak Iranu na bazy USA w Iraku, w których stacjonują m.in. żołnierze kanadyjscy.
ABC/IAR/PAP/agkm
WIDEO "New York Times" opublikował wideo, które według tego medium pokazuje moment zestrzelenia samolotu w pobliżu Teheran
REKLAMA
REKLAMA