X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polacy chętnie współpracowali z nazistami". Skandaliczny tekst w rosyjskiej gazecie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 13:15
"Przywódca kraju, który w państwie żydowskim uważany jest nieoficjalnie za wspólnika Holokaustu, nie miał moralnego prawa do obecności" na obchodach - pisze w piątek rządowa "Rossijskaja Gazieta", komentując rezygnację prezydenta RP Andrzeja Dudy z wizyty w Izraelu.
Władimir Putin przed paroma tygodniami rozpoczął kampanię fałszywych oskarżeń wobec Polski
Władimir Putin przed paroma tygodniami rozpoczął kampanię fałszywych oskarżeń wobec PolskiFoto: PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL
pixabay armia rosyjska free rosja wojsko free 1200.jpg
Dr Domańska: Rosja aktywizuje się na polu historii przed okrągłymi rocznicami

"Kiedy polski przywódca Andrzej Duda zrezygnował z udziału w zaplanowanych na 23 stycznia wydarzeniach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia przez wojska radzieckie Oświęcimia ["RG" nie używa nazwy "Auschwitz" - PAP], wielu w Izraelu zapewne odetchnęło z ulgą. Przywódca kraju, który w państwie żydowskim uważany jest nieoficjalnie za wspólnika Holokaustu, nie miał moralnego prawa do obecności wśród szefów państw, które wyzwalały więźniów obozu" - pisze rosyjski dziennik.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Imperialne fałszerstwa". Sejm potępił prowokacyjne wypowiedzi Rosji

Zapewnia także, że "w Izraelu nie zapominają o tym, że pewne grupy w Polsce współpracowały z faszystowskimi Niemcami, podczas gdy Armia Czerwona wraz z sojusznikami z koalicji antyhitlerowskiej wyzwoliła Europę od nazizmu".

"RG": polskie władze piszą historię na nowo

"RG" zarzuca władzom polskim, że "piszą historię na nowo" i że w tej kwestii "chodzi o pieniądze", bowiem - jak pisze - "po wojnie Polska przywłaszczyła sobie majątek Żydów, którzy zginęli w Holokauście".

Gazeta odwołuje się do niedawnych wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina na temat Józefa Lipskiego, w latach 30. XX wieku ambasadora II RP w Berlinie.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Jan Pietrzak: Mosze Kantor, przyjaciel Putina, sprywatyzował Holokaust

Putin w grudniu zeszłego roku zaatakował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej i oświadczył, że przyczyną rozpoczęcia wojny nie był pakt Ribbentrop-Mołotow, zawarty przez ZSRR i III Rzeszę, a układ monachijski z 1938 roku. Podkreślił szczególnie wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia.

szymon szynkowski vel sęk FREE PRDZ PR dla zagranicy.JPG
Wiceszef MSZ: uchwała Sejmu jednogłośnym sprzeciwem wobec fałszowania historii

Putin sformułował też zarzuty wobec przedwojennego polskiego ambasadora Lipskiego, który - według rosyjskiego prezydenta - miał obiecywać postawienie w Warszawie pomnika Hitlerowi, jeśli wysłałby on polskich Żydów na zagładę do Afryki. Rosyjski prezydent utrzymywał, że Lipski "w pełni solidaryzował się z Hitlerem w jego antysemickim nastawieniu i, co więcej, obiecywał wystawić mu w Warszawie pomnik za niegodziwości wobec narodu żydowskiego".

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Sejm potępił rosyjskie kłamstwa. Premier: to ostra odpowiedź na prowokacyjne słowa

Słowa Putina skrytykowali m.in. ambasadorowie Izraela, USA i Wielkiej Brytanii w Warszawie oraz Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.

Fałszowanie historii w rosyjskiej prasie rządowej

"Tego rodzaju fakty w Warszawie chciano na zawsze ukryć w zakurzonych archiwach" - pisze "RG" o przytoczonej przez Putina wypowiedzi Lipskiego. Gazeta przemilcza fakt, że dokument autorstwa Lipskiego, na który powoływał się Putin, jest od dawna znany historykom i był kilkakrotnie publikowany.

"RG" utrzymuje natomiast, iż raport Lipskiego "jest daleko niejednym świadectwem tego, jak Polacy uczestniczyli w Holokauście". Zapewnia, że "Polacy chętnie współpracowali z nazistami, jeśli chodzi o wyniszczenie ludności żydowskiej". Fakty niesienia pomocy Żydom określa jako przypadki będące "kroplą w morzu".

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Sławomir Cenckiewicz: Rosja od lat traktuje Polskę jako przeciwnika

Yad Vashemfree shutt 1200.jpg
Rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau w Yad Vashem bez Andrzeja Dudy. Izraelskie media komentują

Opisując masową śmierć z głodu w getcie warszawskim, "RG" zapewnia, że "Polacy świetnie wiedzieli o tym, co dzieje się w getcie" i "bardzo niewielu" przekazywało żywność głodującym. Gazeta pomija milczeniem takie aspekty relacji polsko-żydowskich podczas II wojny światowej, jak powołanie Rady Pomocy Żydom, będącej organem polskiego rządu na uchodźstwie, jak i realia okupacji hitlerowskiej w Polsce.

Obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz w Izraelu

Prezydent Andrzej Duda we wtorek poinformował, że nie weźmie udziału w piątym Światowym Forum Holokaustu, które ma odbyć się 23 stycznia w Jerozolimie. Decyzję uzasadnił faktem, że organizatorzy Forum nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta podczas uroczystości związanej z 75. rocznicą wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz obchodzonego 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Naczelny Rabin RP i związek Gmin Żydowskich: słowa Putina są oburzające

Uzasadniając we wtorek swą decyzję prezydent zaznaczył, że wielokrotnie strona polska przez Kancelarię Prezydenta, MSZ oraz ambasadę polską w Izraelu zwracała się do organizatorów obchodów w Jerozolimie o możliwość wystąpienia przedstawiciela Polski. - Nie spotkało się to z pozytywną odpowiedzią ze strony organizatorów tych uroczystości - zaznaczył.

Andrzej Duda podkreślił, że zabranie głosu przez prezydenta Polski - kraju, którego najwięcej obywateli zostało zamordowanych w Holokauście - jest czymś całkowicie naturalnym i z punktu widzenia prawdy historycznej - koniecznym. Oświadczył, że stanowisko polskiego rządu i jego jako prezydenta jest jednoznaczne: "albo Polska będzie mogła zabrać głos, albo prezydent Rzeczpospolitej nie powinien brać udziału w tym wydarzeniu".

Yad Vashem wystawa 1200.jpg
Elżbieta Królikowska-Avis: Yad Vashem musi liczyć się z prawdą historyczną

Prezydent zaznaczył wtedy również, że ostatnie wypowiedzi prezydenta Rosji, "zakłamują w sposób ewidentny prawdę historyczną" i nie są niczym innym, "tylko jakimś swoistym rewizjonizmem poststalinowskim [...], próbują przerzucić na Polskę odpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej".

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Będziemy bronić prawdy historycznej". Paweł Mucha o polskiej polityce zagranicznej

Jak informował szef MSZ Jacek Czaputowicz, w Forum w Jerozolimie weźmie udział przedstawiciel Polski, jednak poziom przedstawicielstwa będzie dopiero przedmiotem dyskusji. Czaputowicz powiedział też, że z polskiego punktu widzenia główne uroczystości uczczenia ofiar Holokaustu odbędą się 27 stycznia na terenie byłego obozu Auschwitz.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Rząd na uchodźstwie wspierał ratowanie Żydów". Izraelski dziennik pokazuje polskie zasługi

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 16:40
"Polski rząd na uchodźstwie wspierał w czasie II wojny światowej działania posła w Bernie Aleksandra Ładosia na rzecz ratowania Żydów i pozwalał organizacjom żydowskim na korzystanie z poczty dyplomatycznej" - pisze w piątek w swym anglojęzycznym wydaniu dziennik "Israel Hayom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosiniak-Kamysz o oświadczeniu premiera: mogę się pod nim podpisać

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 09:04
- Z punktu widzenia informacji, wiedzy historycznej było bardzo dobrze przygotowane, ale też bardzo trafnie odwołujące się do strat narodu rosyjskiego – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia o reakcji premiera Mateusza Morawieckiego na słowa Władimira Putina lider PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Sakiewicz: Światowe Forum Holokaustu może być klęską Putina

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 10:19
- Uroczystości w Jerozolimie mogą zakończyć się wielką klęską Władimira Putina, jeśli Polska wystąpi z narracją, że w Izraelu spotkają się ci, którzy powinni przeprosić Izrael za morderstwa na Żydach - mówił w Debacie Poranka Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również Piotr Gursztyn (Telewizja Polska) i Agaton Koziński ("Polska The Times").      
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak: Mosze Kantor, przyjaciel Putina, sprywatyzował Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 14:19
- Zdumiewające jest, że rocznicę tak ważną dla Żydów i Polaków, którzy kiedyś mieszkali w jednym państwie - w Polsce - oddaje się w ręce geszefciarza - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak. Odniósł się w ten sposób do faktu, że uroczystości w Jerozolimie, które mają upamiętnić wyzwolenie obozu koncentracyjnego Auschwitz, współorganizuje Fundacja Światowe Forum Holokaustu przyjaciela Władimira Putina, rosyjskiego oligarchy Mosze Kantora. 
rozwiń zwiń