X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Celibat kapłanów jest niezbędny". Benedykt XVI przerywa milczenie

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 07:52
Emerytowany papież Benedykt XVI przerwał milczenie i stanął w obronie celibatu księży i jego wartości. - Nie mogę milczeć - podkreślił w książce, którą napisał z prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynałem Robertem Sarahem.
Emerytowany papież Benedykt XVI
Emerytowany papież Benedykt XVIFoto: PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Książka "Z głębi naszych serc" ukaże się w środę. Jej fragmenty opublikował francuski dziennik "Le Figaro" - najpierw na swej stronie internetowej, a następnie w poniedziałkowym wydaniu.

Benedykt_postmortem_PAP.jpg
Papież Benedykt XVI skończył 92 lata

Joseph Ratzinger podkreśla: celibat ma "wielkie znaczenie" i jest "niezbędny, aby nasza droga ku Bogu mogła pozostać fundamentem naszego życia".

"Prawda łączy serca"

Opinia emerytowanego papieża została przedstawiona w książce trzy miesiące po synodzie biskupów na temat Amazonii, w trakcie którego jedną z poruszanych kwestii była możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn, tzw. viri probati na księży na odległych terenach, gdzie brakuje kapłanów. Większość biskupów w głosowaniu na zakończenie obrad opowiedziała się za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów, co wywołało protesty części konserwatywnej hierarchii i środowisk katolickich. W najbliższych miesiącach ogłoszony zostanie postsynodalny dokument papieża, czyli adhortacja apostolska, w którym wypowie się w tej sprawie.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Papież Franciszek odwiedził swojego poprzednika Benedykta XVI

Do tych obrad Benedykt XVI i kardynał Robert Sarah nawiązali mówiąc, że spotkali się w minionych miesiącach po "dziwnym synodzie medialnym, który przeważył nad synodem realnym". To ich komentarz do rozgłosu, jakiemu media nadały sprawie dyskusji na temat przedstawionej propozycji wyświęcania żonatych mężczyzn.

Emerytowany papież i kardynał z Gwinei tłumacząc intencje książki zaznaczyli w niej, że podzielili się swym "zaniepokojeniem". "Robimy to - dodali - w duchu miłości i jedności Kościoła".

benedykt XVI 1200 shutterstock.jpg
Wielka siła i łagodność w jednej osobie. Książka o Benedykcie XVI

"Jeśli ideologia dzieli, to prawda łączy serca" - zaznaczyli.

"Ukryty dla świata"

Benedykt XVI stwierdził: "z codziennego odprawiania Eucharystii, które zakłada stałą służbę Bogu, zrodziła się spontanicznie niemożliwość związku małżeńskiego". Jego zdaniem "nie jest możliwa jednoczesna realizacja dwóch powołań". Należy zatem w jego przekonaniu "zrezygnować ze wszystkich kompromisów".

Wtóruje mu kardynał Robert Sarah podkreślając: "Nie możemy proponować kapłanów drugiej kategorii".

Mocna wypowiedź Benedykta XVI w obronie celibatu została uznana przez watykanistów za wydarzenie wyjątkowe. Zapowiadając swą dymisję w 2013 r. wyjaśniał, że pozostanie "ukryty dla świata". Mieszka w rezydencji w Ogrodach Watykańskich. Obecnie ma 92 lata, a niedawno powiedział bawarskiej telewizji, że jest "starym człowiekiem u kresu życia".

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przejmujący list Benedykta XVI do wiernych. "Pielgrzymuję do Domu"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 09:43
"Pielgrzymuję do Domu" - napisał emerytowany 90-letni papież Benedykt XVI w liście do rzymskiej redakcji dziennika "Corriere della Sera". Gazeta publikuje list w środę, tuż przed piątą rocznicą historycznej dymisji papieża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie z duszą czy bez. "Proroctwo o dwóch papieżach"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 19:45
- To publikacja, która wychodzi z założenia, że już przez około 200 lat w przesłaniach mistyków pojawia się motyw dwóch papieży. Autor postanowił sprawdzić z czym to się wiąże i na jakie sprawy Kościoła wskazuje - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Robert Skrzypczak, tłumacz książki "Proroctwo o dwóch papieżach".
rozwiń zwiń