Parlament Europejski podejmie dziś decyzję ws. praworządności w Polsce
Parlament Europejski zagłosuje w Strasburgu nad rezolucją w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w związku z wdrożoną procedurą artykułu siódmego wobec tych krajów.
2020-01-16, 04:55
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
![pap beata szydło 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/77648e2d-aca6-4fac-9434-6d3096b80a41.jpg)
Szydło: oczekiwałabym od KE i PE bardziej wnikliwej analizy sytuacji w Polsce
Powodem dopisania Polski do rezolucji był między innymi spór wokół Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisja Europejska oceniła, że ma ona "mrożący wpływ” na decyzje sędziów. Dlatego komisarze zdecydowali w tym tygodniu o złożeniu wniosku do Trybunału Sprawiedliwości o tymczasowe zawieszenie działania Izby. Według polskiego rządu, to nieuzasadniona próba wpływania na wewnętrzne sprawy kraju członkowskiego.
W głosowanej dziś rezolucji ma się znaleźć wezwanie do Komisję do rozważenie powiązania dofinansowania unijnego z oceną praworządności w danym kraju. Ma być też mowa o "korzystaniu przez Komisję z przysługujących jej narzędzi w obronie traktatów".
"Obywatele oczekują zmian"
Powiązany Artykuł
![Parlament Europejski PAP-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/a15c3989-765e-42ba-977f-592ce21de4ff.jpg)
Piotr Pałka: w Polsce nie ma wymiernych dowodów na problemy z praworządnością
Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości przekonywali w Strasburgu, że zmiany w sądownictwie w Polsce "były oczekiwane przez obywateli", ponieważ "nie przeprowadzono odpowiednich zmian po upadku komunizmu".
Europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska argumentowała dodatkowo, że organizowanie wymiaru sprawiedliwości w krajach członkowskich nie leży w kompetencjach Komisji Europejskiej. Jak mówiła: "Z niepokojem obserwujemy te działania. Mamy wrażenie, że to kolejny krok w zawłaszczaniu kompetencji państw członkowskich".
REKLAMA
Halicki: zachęcamy KE do używania odpowiednich środków
Tymczasem według deputowanych Platformy Obywatelskiej celem nowelizacje nowelizacji wprowadzonych przez PiS jest upolitycznienie sądów, a efektem ubocznym - jak mówią - może być osłabienie pozycji Polski w Unii Europejskiej. Poparcie dzisiejszej rezolucji zapowiedział Andrzej Halicki, z PO. - Zachęcamy Komisję Europejską, by używała odpowiednich środków wtedy, gdy prawo jest łamane - powiedział.
Głosowania w Parlamencie Europejski rozpoczną się w południe.
pb
REKLAMA