more_horiz
Wiadomości

Prezydent: moja nieobecność w Jerozolimie to protest przeciwko niesprawiedliwości historycznej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 22:18
- To jest ogromnie krzywdząca sytuacja, że my - państwo, którego trzy miliony obywateli narodowości żydowskiej zostało zamordowanych, nie możemy zabrać głosu i powiedzieć prawdy historycznej - powiedział prezydent Andrzej Duda w Davos, w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda o rezygnacji z udziału w Światowym Forum Holokaustu w Yad Vashem w Jerozolimie (IAR)
Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos
Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w DavosFoto: Jakub Szymczuk/KPRP
  • 23 stycznia w Yad Vashem w Jerozolimie odbędzie się Światowe Forum Holokaustu w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
  • Prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie weźmie udziału w tym wydarzeniu
  • W rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia tłumaczył, że jego "nieobecność w Jerozolimie to protest przeciwko niesprawiedliwości historycznej"
  • - W Yad Vashem chciałem powiedzieć prawdę i oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli, tym sześciu milionom Żydów zamordowanych przez hitlerowskich Niemców - mówił
  • - W sytuacji, gdy głos ma prezydent Francji, której władze kolaborowały z Niemcami i wysyłały Żydów do obozów, również prezydent Rosji może wystąpić, prezydent Niemiec może wystąpić, ale nie może wystąpić prezydent Polski? To sytuacja absurdalna - ocenił Andrzej Duda
davos-1200-pap.jpg
"Ewidentny wyraz solidarności". Prezydent o reakcjach na kłamliwe słowa Putina

23 stycznia w Yad Vashem w Jerozolimie odbędzie się Światowe Forum Holokaustu w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie weźmie udziału w tym wydarzeniu, ponieważ jego organizatorzy nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta. Głos ma zabrać natomiast m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, który w ostatnich wypowiedziach obarcza Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej i Holokaust.

"Oni są najważniejsi, a nie przywódcy danych państw"

- W Yad Vashem chciałem powiedzieć prawdę i oddać hołd tym wszystkim, którzy zginęli, tym sześciu milionom Żydów zamordowanych przez hitlerowskich Niemców - powiedział prezydent wysłannikowi Polskiego Radia do Davos Wojciechowi Cegielskiemu.

Jak mówił, "Połowa z nich była Polakami, obywatelami II RP, która została zniszczona przez rozpoczęcie II wojny światowej, która zaczęła się 1 września 1939 roku, a 17 września na mocy paktu Stalin-Hitler dołączyła do tego sowiecka Rosja".

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent o ochronie klimatu: bronimy się przed rozwiązaniami niebezpiecznymi dla Polski>>>

- Chciałem w Jerozolimie powiedzieć, że to Niemcy zbudowali obozy koncentracyjne na ziemiach, które zabrali Polakom. W tych obozach mordowali Żydów z całej Europy oraz obywateli innych narodowości. Taka jest prawda o Holokauście - stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent przyznał, że "na obchodach w Auschwitz-Birkenau będą z nami ci, którzy ocaleli". - To jest 75. rocznica wyzwolenia obozu i być może ostatni raz w takiej liczbie staną z nami w tym strasznym miejscu - podkreślił. Jak dodał, "oni są najważniejsi, a nie przywódcy danych państw".

PAP Andrzej Duda 2 1200.jpg
Prezydent w Davos: współpraca państw Trójmorza bardzo mocno się rozwinęła

"Widać polityczny kontekst"

Andrzej Duda mówił, że "zależy nam na wszystkich tych, którzy poprzez fałszywe oskarżanie Polaków i zamazywanie prawdy historycznej, jej przeinaczanie przez przedstawicieli władz rosyjskich na czele z Putinem, mogliby zostać potencjalnie wprowadzeni w błąd".

- Dlatego ja i premier Mateusz Morawiecki udzieliliśmy całego szeregu wywiadów w różnych mediach na świecie, a przede wszystkim w USA i Izraelu, po to, żeby nasz przekaz ukazujący prawdę historyczną trafił do zwykłego odbiorcy - podkreślił.

Jak tłumaczył, "zrobiliśmy to także po to, żeby była przeciwwaga dla tej antypolskiej propagandy". - Stąd tyle wysiłków z naszej strony i cieszę się, że moja decyzja o niejechaniu do Jerozolimy została przyjęta ze zrozumieniem zarówno w Polsce jak i zagranicą, w środowiskach żydowskich - powiedział Andrzej Duda.

Jego zdaniem, "to jest ogromnie krzywdząca sytuacja, że my - państwo, którego trzy miliony obywateli narodowości żydowskiej zostało zamordowanych, nie możemy zabrać głosu i powiedzieć prawdy historycznej".

- Z tym nie mogłem się zgodzić. W sytuacji, gdy głos ma prezydent Francji, której władze kolaborowały z Niemcami i wysyłały Żydów do obozów, również prezydent Rosji może wystąpić, prezydent Niemiec może wystąpić, ale nie może wystąpić prezydent Polski? To sytuacja absurdalna. Widać tam polityczny kontekst, zwłaszcza, gdy mówi się, że najważniejszym gościem jest Władimir Putin. To jest mój protest przeciwko niesprawiedliwości historycznej - stwierdził prezydent.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem