"Holokaust był europejską tragedią". Oświadczenie UE w 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz

2020-01-23, 15:20

"Holokaust był europejską tragedią". Oświadczenie UE w 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz
Brama główna obozu. Foto: shutterstock/ TMP - An Instant of Time

Wspólne oświadczenie z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau opublikowali przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Europarlamentu David Sassoli.

Posłuchaj

Oświadczenie szefów unijnych instytucji w 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

duda 23 01.jpg
"Prawda o Holokauście nie może umrzeć". List prezydenta Andrzeja Dudy w "Washington Post"

"Nie możemy zmienić historii, ale lekcje z historii mogą zmienić nas" - napisali w oświadczeniu przewodniczący trzech unijnych instytucji. Podkreślili, że Holokaust był europejską tragedią, punktem zwrotnym w naszej historii. 

"Ramię w ramię"

"Mamy obowiązek stawać ramię w ramię ze społecznościami żydowskimi, które czują się znowu zagrożone w Europie, niedawno w Halle, w Niemczech" - czytamy w oświadczeniu. Jest w nim mowa także o tym, że wszystkie unijne kraje są zjednoczone w przekonaniu, że nie ma miejsca w Europie na żadną formę rasizmu, antysemityzmu i nienawiści.

"Zrobimy wszystko, by temu przeciwdziałać" - podkreślili przewodniczący unijnych instytucji. Napisali też, że 75 lat temu, wyzwolenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego zakończyło odrażającą zbrodnię w historii Europy, zaplanowane unicestwianie Żydów w Europie. "Trudno o bardziej symboliczne zwycięstwo nad nazistami niż upamiętnienie w Izraelu" - brzmi fragment oświadczenia.

Konferencja w Jerozolimie

Dziś w Yad Vashem w Jerozolimie odbywa się Światowe Forum Holokaustu, organizowane przez człowieka z bliskiego otoczenia Władimira Putina - Mosze Kantora. Prezydent Andrzej Duda zrezygnował z uczestnictwa, gdyż odmówiono mu możliwości wygłoszenia przemówienia.

Natomiast, jak podkreślają przedstawiciele polskich władz, najważniejsze uroczystości upamiętniające ofiary holokaustu organizowane są w najbliższy poniedziałek, w byłym niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Według przedstawicieli muzeum, udział w uroczystościach potwierdziło ponad 50 delegacji państwowych. 

dcz

Polecane

Wróć do strony głównej