more_horiz
Wiadomości

Brexit staje się faktem. Rada i Komisja Europejska podpisują umowę

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 04:10
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpiszą porozumienie dotyczące brexitu - donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Audio
  • Instytucje UE podpisują umowę brexitową. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Komisja Europejska w tle brytyjskiej flagi
Komisja Europejska w tle brytyjskiej flagiFoto: TheaDesign/ Shutterstock

W czwartek ważny krok na drodze do zatwierdzenia umowy określającej warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii zrobił Parlament Europejski. Komisja spraw konstytucyjnych zarekomendowała europosłom zgodę na porozumienie. Głosowanie na sesji plenarnej Europarlamentu w najbliższą środę. Kilka dni później, 1 lutego, Wielka Brytania będzie już poza Unią.

East News Królowa Elżbieta II 1200.jpg
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Jest decyzja królowej Elżbiety II

"Smutny moment"

Europosłowie z komisji spraw konstytucyjnych przeważającą większością głosów zarekomendowali poparcie umowy, choć wyrażali żal z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

- Uważam, że to smutny moment. Nie chodzi o głosowanie za brexitem, czy też przeciwko, bo wtedy apelowałbym o odrzucenie umowy. Ale nie taki mamy wybór. Stoimy przed wyborem czy będziemy mieć uporządkowany brexit, czy też nieuporządkowany - powiedział koordynator Parlamentu Europejskiego do spraw brexitu Guy Verhofstadt.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Zielone światło dla umowy brexitowej. Wielka Brytania poza Unią już 1 lutego

Umowa dotycząca warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii gwarantuje między innymi prawa Europejczyków po brexicie, w tym niespełna miliona Polaków na Wyspach. Są też zobowiązania finansowe Londynu do wpłat do unijnego budżetu. Wynegocjowano również zapisy gwarantujące, że nie będzie kontroli na granicy irlandzkiej. Granica została przeniesiona na morze, a kontrole celne będą się odbywały w portach brytyjskich.

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem