Szef niemieckiego MSZ: antysemickie ataki i obelgi są w moim kraju codziennością

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas ostrzega, że Żydzi mogą masowo opuszczać Niemcy, jeżeli pilnie nie zostaną podjęte działania w celu powstrzymania rosnącego antysemityzmu. Polityk zwraca też uwagę na to, że jedna trzecia młodych Europejczyków niewiele wie na temat Holokaustu.

2020-01-27, 06:50

Szef niemieckiego MSZ: antysemickie ataki i obelgi są w moim kraju codziennością
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Hadrian

Powiązany Artykuł

pap_angela_merkel1200.jpg
Plaga antysemityzmu w Niemczech. A. Merkel wzywa do solidarnej walki

Heiko Mas w artykule opublikowanym na łamach "Der Spiegel" w przeddzień 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau ostrzegł, że antysemickie ataki i obelgi są codziennością w realu i w internecie. Przyczyniły się one do tego, że "niemal co drugi Żyd rozważa opuszczenie Niemiec, kraju, który od dawna stara się zmierzyć z nazistowską codziennością" - napisał.

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Izraelski pisarz: wyprawy młodych Żydów do Auschwitz powinny zaczynać się w Berlinie

"Musimy podjąć pilne środki zaradcze, aby takie myśli nie zmieniły się w gorzką rzeczywistość i nie doprowadziły do masowego wyjazdu Żydów z Niemiec" - dodał.

Powiązany Artykuł

Heiko_Maas_MSZNiemcy_1200.jpg
Szef MSZ Niemiec chce większej roli Polski w Unii Europejskiej

Walka z antysemityzmem priorytetem


Szef niemieckiego MSZ uważa, że od lipca tego roku, gdy Niemcy przejmą rotacyjne przywództwo w UE, walka z antysemityzmem powinna być priorytetem. Niemcy mają naciskać na surowsze konsekwencje prawne w przypadku antysemityzmu oraz na to, by większa liczba krajów unijnych uznała zaprzeczanie Holokaustowi za przestępstwo, co dotąd uznało kilkanaście państw, w tym Niemcy, Polska, Belgia i Włochy.

REKLAMA

[ZOBACZ TAKŻE] >>> Sondaż: wzrost nastrojów antysemickich w Niemczech i obawa przed Holokaustem


Minister chce także, aby nasilono walkę z antyżydowską mową nienawiści i dezinformacją w mediach społecznościowych, oraz by sprawcy "odczuli siłę prawa w całej Europie". Heiko Maas podkreślił też znaczenie edukacji - powołał się na badania, według których jedna trzecia młodych Europejczyków wie niewiele, lub wręcz nic, na temat Holokaustu.

kstar / rp.pl / thelocal.de

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej