Obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz w Waszyngtonie. "Prawda się sama obroni"
Pokazem filmu dokumentalnego "Auschwitz - w sieci dobra" uczczono w Waszyngtonie 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. W pokazie wzięli udział dyplomaci z Polski i Niemiec oraz amerykańscy naukowcy z waszyngtońskiego Uniwersytetu Georgetown.
2020-01-29, 10:50
Film opowiada o pomocy mieszkańców Oświęcimia dla więźniów przetrzymywanych w obozie. Anna Sommer Schneider z Uniwersytetu Georgetown, która sama pochodzi z Oświęcimia, oceniła, że wiedza o Auschwitz jest zbyt mała, nawet w Polsce.
Powiązany Artykuł
Wzruszające wspomnienia i ważne słowa. Tak wyglądały uroczystości w Auschwitz-Birkenau
- Film uświadamia, że my nic nie wiemy o tych ludziach, którzy żyją między nami. A przecież powinno się o tym mówić. Skoro oświęcimianie o tym nie wiedzą, to kto ma wiedzieć? Jesteśmy w tym ważnym momencie historii, kiedy od nas zależy, jaką pamięć stworzymy dla przyszłych pokoleń - powiedziała Sommer Schneider.
Pokaz odbył się w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie. W swoim przemówieniu ambasador Niemiec Emily Haber zacytowała słowa niemieckiego prezydenta wygłoszone w Yad Vashem, że jego kraj ponosi całkowitą odpowiedzialność za ludobójstwo dokonane na żydowskim narodzie. Ambasador Piotr Wilczek uznał film za bardzo rzetelny obraz tego, co działo się wokół obozu Auschwitz. - Najważniejsze w dyplomacji publicznej jest uczciwe i rzetelne pokazywanie historii. Prawda się sama obroni - powiedział Piotr Wilczek.
REKLAMA
Film "Auschwitz - w sieci dobra" został wyprodukowany przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Konsulatem Generalnym Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie.
koz
REKLAMA