W Oksfordzie brexit nie wzbudził radości. Studenci zaniepokojeni
W jednym z najsłynniejszych brytyjskich miast akademickich - Oksfordzie - brexit nie wzbudził radości. Duża część ze 150 tysięcy mieszkańców to zagraniczni studenci, także z Unii Europejskiej, a wśród nich wielu Polaków.
2020-02-02, 21:40
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Eksperci: UE po brexicie będzie znaczyć mniej w świecie
Ponieważ trwa okres przejściowy po brexicie, obywatele Unii Europejskiej, którzy już studiują w Wielkiej Brytanii albo zaczną studia w tym roku, wciąż mogą korzystać z dotychczasowych praw i przywilejów. Ale, jak tłumaczy Dawn Hinsley z biura informacyjnego Uniwersytetu Oksfordzkiego, jeszcze nie wiadomo, co będzie za rok.
[ZOBACZ TAKŻE] >>> "Przyjaźń i partnerstwo". Relacje Londynu z UE po brexicie
- Dotąd studenci z Unii Europejskiej płacili takie samo czesne jak Brytyjczycy - tak zwane 'home fee'. Obecnie studiujący utrzymają takie czesne, ale studenci, którzy zaczną studia w 2021 roku, prawdopodobnie będą płacić według stawek przewidzianych dla pozostałych studentów z zagranicy - mówi Hinsley.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Wielka Brytania: od 2021 roku towary z UE mogą podlegać pełnej kontroli
Ponad 200 Polaków na studiach w Oksfordzie
W Oksfordzie studiuje ponad 200 Polaków. Studentką archeologii jest pochodząca ze Stalowej Woli Karolina Werens. Jak mówi, bardzo wiele realizowanych przez studentów projektów była dotąd finansowana przez Unię Europejską. - Teraz brytyjski rząd stara się zapewnić naukowców, że ta finansowa luka zostanie zapełniona. Tę stratę miałyby zrekompensować środki z budżetu państwa - wyjaśnia polska studentka.
Możliwe jednak, że Unia Europejska i Wielka Brytania porozumieją się w kwestii studiowania. Negocjacje nad nową umową handlową i innymi porozumieniami regulującym na nowo relacje Londynu i Brukseli rozpoczną się zapewne jeszcze w lutym.
kstar
REKLAMA