Niemiecki Trybunał Konstytucyjny zezwolił na komercyjną pomoc przy samobójstwie
Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe uchylił w środę ustawę zakazującą działalności komercyjnej w zakresie doradztwa i pomocy osobom pragnącym zakończyć życie. Dwa największe kościoły w Niemczech (katolicki i ewangelicki) ostro krytykują wyrok.
2020-02-26, 14:39
Posłuchaj
Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa z 2015 r. jest niezgodna z konstytucją. Przewodniczący Trybunału Andreas Vosskuhle uzasadniając wyrok, powiedział, że obowiązuje prawo do samostanowienia o własnej śmierci, a także wolność wyboru w podejmowaniu decyzji o samobójstwie i skorzystaniu przy tym z pomocy innych.
Powiązany Artykuł
Parlament Portugalii za eutanazją. Prezydent może zawetować ustawy
Przeciwko wyrokowi zaprotestował zarówno Niemiecki Episkopat, jak i Rada Kościołów Ewangelicznych. We wspólnym oświadczeniu władze kościołów napisały, że "Dzisiejszy wyrok to wyłom w naszej kulturze, która ukierunkowana jest na afirmację i promocję życia".
Zaniepokojenie Kościoła
Kościół ostrzega, że oferty popełniania samobójstw staną się normą w Niemczech. "Obawiamy się, że zgoda na zorganizowane oferty samobójcze może w subtelny sposób wywierać presję na osoby starsze i chore, aby korzystały z takich ofert" - oświadczyli przewodniczący Niemieckiego Episkopatu kardynał Reinhard Marx oraz przewodniczący Rady Kościołów Ewangelicznych Heinrich Bedford-Strohm.
Media niemieckie twierdzą, że jest to bezprecedensowy wyrok, który szeroko otwiera drzwi do zalegalizowania w Niemczech każdej formy eutanazji.
REKLAMA
bb
REKLAMA