Koronawirus w Chinach. Oto zaskakujące efekty widoczne na zdjęciach NASA
Z powodu obowiązującej w Chinach kwarantanny związanej z epidemią koronawirusa wiele osób ograniczyło przemieszczanie się, a to spowodowało zmniejszenie zanieczyszczenie atmosfery. Najnowsze zdjęcia satelitarne wskazują na znaczną poprawę jakości powietrza.
2020-03-03, 11:26
Posłuchaj
Najnowsze mapy wykorzystujące dane zebrane przez satelity NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej pokazały znaczny spadek zawartości dwutlenku azotu w powietrzu. Gazu, który uwalniany jest podczas spalania paliwa.
Mapy obrazujące poziomy dwutlenku azotu w Wuhanie w okresie od 1 stycznia do 25 lutego 2019 r. pokazują region pokryty czerwonym kolorem, a miejscami nawet ciemniejszym odcieniem, co oznacza wysokie stężenie zanieczyszczenia. Tegoroczne dane, z analogicznego okresu, zobrazowane są na mapach prawie wszędzie w odcieniach niebieskiego, co oznacza znaczną poprawę jakości powietrza.
Skutek uboczny
Mimo że zanieczyszczenie zwykle spada w tym okresie w związku ze świętowaniem w kraju Księżycowego Nowego Roku, naukowcy twierdzą, że w tym roku zaobserwowano ogromną różnicę.
W tym roku poprawa czystości powietrze łączona jest z ogłoszoną kwarantanną związaną z epidemią koronawirusa. Ostatni tak gwałtowny spadek zanieczyszczenia powietrza odnotowano w 2008 roku, gdy miała miejsce recesja gospodarcza i olimpiada w Pekinie.
REKLAMA
Najniższa dzienna liczba zakażeń
Powiązany Artykuł
Epidemia koronawirusa na świecie. GIS: niecałe 90 tys. przypadków
st/theverge.com/IAR
REKLAMA