Rozmowy szefów państw G7 o pandemii. USA zorganizują zdalną konferencję

Prezydent Trump będzie w przyszłym tygodniu rozmawiać z przywódcami G7 o sposobach walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2. Biały Dom zorganizuje w tym celu wideokonferencję - poinformował z-ca sekretarza prasowego Judd Deere.

2020-03-14, 03:55

Rozmowy szefów państw G7 o pandemii. USA zorganizują zdalną konferencję
Donald Trump. Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Za zorganizowaniem takiej wideokonferencji opowiedzieli się prezydenci Stanów Zjednoczonych i Francji, którzy odbyli rozmowę telefoniczną.

Powiązany Artykuł

1200_Trump_PAP.jpg
Donald Trump: prawdopodobnie poddam się testowi na koronawirusa

Obaj politycy przedstawili strategię walki z epidemią w swoich krajach, zastanawiali się też nad możliwością wspólnych działań na rzecz zahamowania rozprzestrzenia się choroby Covid-19 - napisał na Twitterze, Judd Deere.

Trump i Macron rozmawiali też o sytuacji na Bliskim Wschodzie, w tym - o sposobach powstrzymywania Iranu przed podejmowaniem kolejnych niebezpiecznych działań i rozwoju sytuacji w prowincji Idlib w północno-zachodniej części Syrii, gdzie trwa ofensywa armii Baszara el-Asada przeciwko rebeliantom - dodał.

Stan nadzwyczajny w USA

W piątek prezydent Trump ogłosił wprowadzenie w USA stanu nadzwyczajnego w związku z epidemią koronawirusa. Krok ten pozwoli na przekazanie władzom stanowym większych funduszy federalnych na walkę z ostrą niewydolnością oddechową Covid-19, jaką może spowodować zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Powiązany Artykuł

1200_Trump_USA.jpg
"Pokonamy to zagrożenie". Trump ogłosił stan nadzwyczajny w USA z powodu koronawirusa

Judd Deer napisał na Twitterze w piątek, że prezydent USA w pełni popiera projekt ustawy ws. pomocy dla rodzin ofiar koronawirusa tzw. Families First CoronaVirus Response Act, który będzie poddany głosowaniu w piątek wieczorem w Kongresie.

"Ustawa ta pomoże we wprowadzeniu w życiu moich zaleceń ws. bezpłatnych testów na obecność koronawirusa i pozwoli wypłacać zasiłek chorobowy amerykańskim pracownikom, u których stwierdzono obecność wirusa" - zadeklarował ze swej strony Donald Trump.

Rzadka zgodność obu partii

Amerykańskie media podkreślają, że przedstawiciele obozu Republikanów i Demokraci są jak rzadko kiedy zgodni co do konieczności systemowych rozwiązań.

Powiązany Artykuł

trump 1200 pap.jpg
Pandemia koronawirusa. Donald Trump zawiesza przyjazdy z Europy do USA

Wprowadzenie w USA stanu nadzwyczajnego w związku z epidemią koronawirusa pozwoli na przekazanie władzom stanowym większych funduszy federalnych na walkę z Covid-19 - przekonywał w piątek Trump.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Stawką ludzkie życie". W USA podjęto decyzję ws. 8 mld dol. na walkę z koronawirusem

Informując o swojej decyzji przywódca USA zapowiedział, że w ciągu tygodnia będzie dostępnych pół miliona testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

"Wszystkie moce rządu"

Stan nadzwyczajny na terenie całego kraju został ogłoszony po to, by "uwolnić wszystkie moce rządu federalnego" - zaznaczył Trump. Zgodnie z jego słowami pozwoli to na przekazanie 50 mld dolarów z funduszy federalnych na zwalczanie epidemii.

Amerykański prezydent zapowiedział też wprowadzenie regulacji, które umożliwią zwiększenie liczby łóżek szpitalnych. Wezwał władze stanowe do tworzenia specjalnych ośrodków kryzysowych, a szpitale o wdrożenie planów awaryjnych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Ambasador Polski w USA: rozumiemy decyzję o zakazie przyjazdów z Europy

Prezydent uznał, że kluczowym etapem walki z Covid-19 będzie najbliższe osiem tygodni. Przyznał, że w razie konieczności poszerzy listę krajów, z których nie wolno przybywać do Stanów Zjednoczonych.

Powiązany Artykuł

pap Lotnisko Rzym Fiumicino 1200.jpg
Trump zamyka granicę dla Europy. Szef RE krytykuje decyzję prezydenta USA

Kolejne kroki administracji Trumpa

Trump zapowiedział, że jeszcze w piątek administracja ogłosi listę kolejnych kroków, jakie podejmie, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

W piątek wieczorem prezydent Trump poinformował na Twitterze, że rozmawiał z czterema największymi firmami zajmującymi sie organizacją rejsów dalekomorskich w USA, którzy przystali na to, by władze zawiesiły na najbliższe 30 dni wszelkie rejsy tego rodzaju zaczynające się w amerykańskich portach.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Anglia: u noworodka potwierdzono koronawirusa. Lekarze ustalają, jak się zaraził

Cruise Lines International Association ogłosiła w w ślad za tą rozmową, że dobrowolnie zawiesza wszystkie rejsy morskie na miesiąc, by wspomóc działania rządu.


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej