Walka Francji z pandemią. Przyjęto ustawę o nadzwyczajnym stanie zagrożenia sanitarnego
Według ostatniego bilansu we Francji wskutek epidemii koronawirusa zmarły 674 osoby. Stwierdzono ponad szesnaście tysięcy przypadków zachorowań. Dwa tysiące chorych wyleczono. Deputowani i senatorowie przyjęli ustawę o nadzwyczajnym stanie zagrożenia sanitarnego.
2020-03-23, 04:07
Posłuchaj
Stan zagrożenia sanitarnego można będzie wprowadzić na dwa miesiące. Daje on prawo do ogłaszania kwarantanny i dokonywania rekwizycji.
We Francji w ciągu kilku dni od wprowadzenia kwarantanny udzielono upomnienia w ponad 90 tys. przypadków. Czterokrotne naruszenie przepisów w ciągu trzydziestu dni naraża sprawcę na grzywnę w wysokości trzech tysięcy siedmiuset euro i pozbawienia wolności do pół roku.
Powiązany Artykuł
Wojsko wywozi pacjentów i zmarłych, ale Włosi wciąż wychodzą z domów
Miasta wprowadzają godzinę policyjną
W okresie kwarantanny nie wolno poza sytuacjami wyższej konieczności opuszczać domu. Stwarza to szereg problemów wywołujących w społeczeństwie wątpliwości - na przykład jak zorganizować przeprowadzkę, by nie narazić się na kary.
Coraz więcej miast, by zdyscyplinować mieszkańców, aby przestrzegali kwarantanny, wprowadza godzinę policyjną. O ile nie wiadomo kiedy ograniczenia poruszania się zostaną zniesione, o tyle ministerstwo edukacji ma nadzieję, iż nauka w szkołach ruszy 2 maja, natomiast piłkarze mogą przed rozpoczęciem lata nie wrócić na boiska.
REKLAMA
Rozprzestrzenianie się koronawirusa (opr. Adam Ziemienowicz)
msze
REKLAMA