Koronawirus a spór o tzw. pakiet mobilności. Polscy przewoźnicy piszą do Komisji Europejskiej
Polscy przewoźnicy piszą do Komisji Europejskiej z prośbą o interwencję w związku z koronawirusem. Chodzi o uwzględnienie negatywnych skutków pandemii w pracach nad pakietem drogowym, zaostrzającym zasady w transporcie międzynarodowym. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list, który Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wysłało do unijnej komisarz do spraw transportu Adina Valean.
2020-03-25, 14:15
Posłuchaj
Polscy przewoźnicy alarmują, że sektor transportu drogowego już odczuwa negatywne skutki ekonomiczne spowodowane przez pandemię koronawirusa i będzie je odczuwał przez najbliższe miesiące, a nawet lata. Dlatego - jak podkreślają - założenia pakietu mobilności powinny zostać poważnie przemyślane i zmienione.
Powiązany Artykuł
UE zdecydowała ws. zaostrzenia zasad w transporcie międzynarodowym
Przepisy "osłabiające sektor"
"Komisja Europejska nie może pozwolić na przyjęcie pakietu mobilności w kształcie, który dodatkowo osłabiałby sektor" - napisał w liście do unijnej komisarz prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek. Zaapelował, by Komisja wzięła to pod uwagę, kiedy będzie przygotowywać analizę skutków pakietu.
"Jesteśmy przekonani, że wszelkie decyzje, oraz przyszłe regulacje powinny uwzględniać nową sytuację, w jakiej znalazła się branża transportu drogowego" - czytamy w liście.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Zaostrzenie przepisów w transporcie. "Zaszkodzi małym i średnim firmom"
REKLAMA
Polski rząd od kilku lat, czyli od początku prac nad pakietem krytykował jego założenia. Mówił, że jest szkodliwy dla firm transportowych, zwłaszcza tych małych, bo będzie się wiązał ze wzrostem kosztów i biurokratycznych wymogów. W podobnym tonie wypowiadali się też polscy przewoźnicy. Krytykowali, że był on pisany pod presją krajów Europy Zachodniej, które chcą pozbyć się tańszych przewoźników z unijnego rynku.
Potrzebna zgoda PE
Przepisy zaostrzające zasady dotyczące płacy i pracy zawodowych kierowców zostały już wstępnie uzgodnione na poziomie politycznym. Zaakceptowali je unijni ambasadorowie przy sprzeciwie dziewięciu państw, w tym Polski, oraz europosłowie z komisji transportu. Do zakończenia prac nad przepisami potrzebna jest jeszcze zgoda ministrów i Parlamentu Europejskiego na sesji plenarnej.
Nasi deputowani już dawno zapowiedzieli, że jeszcze będą składać poprawki, by zmienić niekorzystne zapisy pakietu. W Unii Europejskiej w tej sprawie wspólnie z Polską występują państwa bałtyckie, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Malta i Cypr.
mbl
REKLAMA
REKLAMA