more_horiz
Wiadomości

Szefowa KE zapowiada wzmocnienie walki z fake newsami dot. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2020 01:41
- Unia Europejska musi wzmocnić walkę z fake newsami w kontekście pandemii koronawirusa, gdyż zagrażają one bezpieczeństwu naszych obywateli – poinformowała na konferencji w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Audio
  • Przewodnicząca KE o walce w fake newsami w czasach pandemii (IAR)
Ursula von der Leyen
Ursula von der LeyenFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Von der Leyen wzięła udział w czwartek w "wideoszczycie" unijnych liderów. Była pytana m.in. o to, jak UE powinna sobie radzić z rosnącą falą fake newsów w UE dot. epidemii koronawirusa.

parlament europejski free shut 1200.jpg
UE przekaże 37 mld euro na walkę z koronawirusem. Jest zgoda PE

Odpowiedziała, że wspólnota musi zintensyfikować walkę z dezinformacją, systematycznie wyłapywać fake newsy i je demaskować. Jej zdaniem ten problem sam nie zniknie.

- Myślę, ze musimy w tej kwestii przyspieszyć prace. Uważam, że w strukturach KE, na polu cyberbezpieczeństwa, walka z fake newsami musi zostać wzmocniona - powiedziała.

Rosja jednym ze źródeł

Komisja Europejska poinformowała w połowie marca, że wraz z początkiem rozprzestrzeniania się koronawirusa w UE obserwuje narastającą falę dezinformacji i propagandy na ten temat.

- Zauważyliśmy, że nastąpił wzrost takich działań spoza UE, wśród innych (krajów), szczególnie z Rosji lub z ośrodków, które działają w oparciu o Rosję, bądź są połączone w inny sposób ze źródłami prokremlowskimi - powiedział wówczas na konferencji rzecznik KE Peter Stano.

pap conte 1200.jpg
"Powinna pokazać jedność i solidarność". Premier Włoch o postawie UE w walce z koronawirusem

<<CZYTAJ TAKŻE>> Pomoc rolnikom dotkniętym skutkami pandemii. Zgoda KE na apel polskiego ministra

W ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych została powołana grupa zadaniowa East StratCom, która na co dzień zajmuje się monitorowaniem działań dezinformacyjnych Rosji.

Z dokumentów Komisji Europejskiej wynika, że rosyjskie media zorganizowały "szeroką kampanię dezinformacyjną" przeciwko Zachodowi, aby w związku z pandemią koronawirusa wywołać panikę i nieufność do rządów krajów członkowskich i samej Unii Europejskiej, jako niezdolnej do zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom.

pkr

Zobacz także

Zobacz także