X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Ponad 700 zgonów we Włoszech, setki ofiar we Francji. Koronawirus na świecie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 19:45
Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła milion, a zgonów odnotowano już ponad 50 tys. - podał amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Poniżej przedstawiamy czwartkowy (02.04) zapis relacji najważniejszych wydarzeń ze świata.
Audio
  • Najnowsze dane dotyczące koronawirusa na świecie. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
  • WHO rozważa powszechne zalecenie używania maseczek w związku z koronawirusem. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Interaktywna mapa Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.

Tak relacjonowaliśmy czwartkowe wydarzenia:

21:24

Tysiąc członków załogi lotniskowca USS Theodore Roosevelt ewakuowano na wyspę Guam. Na okręcie wykryto ponad 100 przypadków koronawirusa, a jego kapitan Brett Crozier zaapelował do władz USA o pomoc. - Już ewakuowaliśmy 1 tys. personelu z okrętu. W najbliższych dniach ewakuujemy łącznie 2,7 tys. osób - poinformował minister marynarki wojennej USA Thomas Modly na konferencji prasowej w Pentagonie.

21:17

- Kryzys jest wykorzystywany przez Rosję. Aktywność dezinformacyjna Rosji jest bardzo wyraźna. Ma ona propagandowy charakter, niepokoi to członków Sojuszu. Przykładem może być użycie dezinformacji wobec naszego kraju - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz relacjonując przebieg wideokonferencji z udziałem ministrów spraw zagranicznych Sojuszu. Chodzi m.in. o fałszywe informacje o tym, że Polska blokuje przelot nad swoim terytorium samolotu z rosyjską pomocą dla Włoch.

21:12

Do końca kwietnia w Wielkiej Brytanii przeprowadzanych będzie co najmniej 25 tys. testów na obecność koronawirusa, a celem rządu jest 100 tys. - zapowiedział w czwartek minister zdrowia Matt Hancock. Sprawa zbyt małej liczby przeprowadzanych testów staje się coraz większym problemem dla rządu Borisa Johnsona. W Wielkiej Brytanii przeprowadzane jest obecnie niespełna 10 tys. testów dziennie, czyli niecałe 350 na 100 tys. mieszkańców. To wskaźnik trzy razy niższy niż w Niemczech i 2,5 razy niższy niż we Włoszech.

21:05

W ciągu doby w Luksemburgu potwierdzono 168 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem, co zwiększa liczbę zidentyfikowanych dotąd infekcji do 2487. Liczba zgonów wzrosła przez ostatnie 24 godziny o jeden - do 30. Poinformowały o tym w czwartek władze Luksemburga.

20:46

W Rosji lokalne władze wprowadzają dodatkowe środki, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu koronawirusa. W Moskwie posypia się mandaty za naruszanie zaleceń sanitarnych. W Niżnym Nowogrodzie uruchomiono system elektronicznych przepustek. W Kraju Krasnojarskim ograniczono czas sprzedaży alkoholu, a w Czeczeni ograniczono ruch między miejscowościami i w stolicy republiki - Groznym.

20:29

Liczba osób zakażonych koronawirusem na świecie przekroczyła milion - podał amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Zaledwie kilka godzin wcześniej poinformowano z kolei, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa na świecie przekroczyła 50 tysięcy, a obecnie wynosi prawie 51,5 tysiąca.
Najwięcej zakażeń jest teraz w Stanach Zjednoczonych: 235 tysięcy. Najwięcej ofiar śmiertelnych notuje się we Włoszech, prawie 14 tysięcy oraz w Hiszpanii: ponad 10 tysięcy.
Na całym świecie udało się wyleczyć 210 tysięcy osób.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

20:11

Z powodu pandemii koronawirusa amerykańska Partia Demokratyczna przełożyła na sierpień zaplanowaną pierwotnie na lipiec partyjną konwencję - informują w czwartek media w USA. To na niej oficjalnie ma zostać wyłoniony kandydat ugrupowania w listopadowych wyborach prezydenckich.

20:02

Sekretarz generalny NATO wezwał Rosję do zaprzestania agresji na Ukrainie i powstrzymania walk w Donbasie. Jens Stoltenberg powiedział, że jest to konieczne, by umożliwić działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się koronawirusa. - Apelujemy do Rosji o powstrzymanie walk na Ukrainie. Rosja wspiera separatystów, którzy łamią zawieszenie broni. Ono musi być wdrożone, by możliwa była walka z koronawirusem - powiedział szef Sojuszu. Obecna pandemia była jednym z tematów dzisiejszej wideokonferencji z udziałem ministrów spraw zagranicznych NATO.

19:59

471 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w szpitalach we Francji. Liczba zgonów wzrosła tym samym do 4503.

19:43

- W sumie cztery osoby zmarły z powodu powikłań, wywołanych przez koronawirusa - poinformował w czwartek prezydent Alaksandr Łukaszenka. Prezydent Białorusi oznajmił, że jest informowany o każdym przypadku śmiertelnym. Oświadczył również, że "śmierci człowieka nie da się ukryć, bo krewni dostają akt zgon".

Aleksander Łukaszenka Aleksander Łukaszenka
19:18

NATO włącza się w pomoc w walce z koronawirusem. Najważniejszy dowódca wojsk Sojuszu amerykański generał Tod Wolters będzie koordynował pomoc medyczną w której uczestniczyć będzie wojsko. Decyzję taką podjęli ministrowie spraw zagranicznych krajów NATO na zakończonej właśnie wideokonferencji.

19:01

Irański parlament poinformował na swych stronach internetowych, że jego przewodniczący Ali Laridżani jest zakażony koronawirusem i został objęty kwarantannąW ciągu ostatniej doby w Iranie bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł o 124, od początku epidemii na COVID-19 zmarło już 3136 osób - poinformowało wcześniej w czwartek ministerstwo zdrowia. Od środy wykryto też 2875 nowych infekcji, w sumie odnotowano ich 50 468.

18:55

Były prezydent Portugalii Antonio Ramalho Eanes wezwał obywateli tego kraju w wieku emerytalnym do rezygnowania z respiratorów w sytuacji zakażenia koronawirusem. - Jako starsi dajmy przykład. (…) Jeśli będzie to niezbędne w szpitalu, przekażmy respirator młodszemu pacjentowi, który ma żonę i dziecko - powiedział były prezydent i generał portugalskiej armii w stanie spoczynku.

18:53

Komisja Europejska poinformowała o utworzeniu funduszu w wysokości 100 miliardów euro na walkę z bezrobociem w czasie pandemii koronawirusa. Ma on chronić przed zwolnieniami pracowników tych firm, które zmuszone są do częściowego przestoju. Komisja przyznała, że kryzys jest głęboki, a jego zakres szerszy niż się spodziewano. Dlatego - jak mówiła przewodnicząca Ursula von der Leyen - potrzebne są szybkie decyzje na niespotykaną dotąd skalę.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
18:48

Homilia św. Jana Pawła II z 1987 roku jest w czwartek, kiedy przypada 15. rocznica śmierci polskiego papieża, popularnym przesłaniem przekazywanym sobie przez hiszpańskich internautów. Słowa Karola Wojtyły traktują oni jako zachętę do wytrwania w okresie pandemii koronawirusa.

- Miłość zawsze zwycięża. Tak, jak Chrystus zwyciężył! Miłość zawsze zwycięża, choć w obliczu pewnych sytuacji i zdarzeń, może wydawać się nam bezsilna. Chrystus na krzyżu wydawał się bezsilny, ale Bóg zawsze może więcej! - powiedział św. Jan Paweł II.

Jan Paweł II Jan Paweł II
18:45

432 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork z powodu zakażenia koronawirusem - poinformował w czwartek gubernator stanu Andrew Cuomo. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych wzrosła tam do 2373Dzień wcześniej władze Nowego Jorku informowały o 391 przypadkach śmiertelnych, a przed dwoma dniami odnotowano 332 zgony.

18:30

W ciągu ostatniej doby we Włoszech z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 760 osób. Jak informuje Włoska Obrona Cywilna, w sumie liczba ofiar śmertelnych epidemii w tym kraju wynosi 13 915 osób.
Od wczoraj wzrosła także liczba zakażonych wirusem COVID-19 o kolejne 4 668 przypadków. W sumie liczba zakażonych we Włoszech wynosi 115 242.

18:14

Liczba ofiar śmiertelnych na świecie przekroczyła właśnie 50 tysięcy. Poinformował o tym amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, który zajmuje się monitorowaniem pandemii. Włoska obrona cywilna podała, że w kraju w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 760 osób.

18:08

Po zamknięciu szkół, restauracji oraz firm i wprowadzeniu przez Holandię restrykcji związanych z pandemią koronawirusa, część mieszkających tam emigrantów wyjechała do swoich krajów. Organizacje szkolne informują, że w efekcie straciły kontakt z setkami uczniów.

18:07

- Brytyjski premier Boris Johnson nadal wykazuje łagodne objawy koronawirusa - oświadczył w czwartek jego rzecznik i zasugerował, że szef rządu może nie zakończyć w piątek izolacji.

Boris Johnson Boris Johnson
18:00

Amerykanie podkupili zamówioną przez Francję w Chinach całą partię maseczek. Ładunek był już lukach chińskiego samolotu, który miał go przetransportować na lotnisko wojskowe pod Paryżem. Mediatorzy działający z upoważnienia odbiorców amerykańskich dobili jednak targu z chińskimi eksporterami na lotnisku w Szanghaju płacąc trzykrotnie, a według niektórych polityków z południa Francji, nawet czterokrotnie więcej, a do tego gotówką.

17:41

Jedynie Czechy, Łotwa i Turcja odpowiedziały na apel Hiszpanii do państw NATO o udzielenie wsparcia humanitarnego z powodu epidemii. "Wielcy z NATO zignorowali prośbę Hiszpanii o pomoc" - napisał w czwartek w tytule "El Confidencial". Z państw spoza Sojuszu odpowiedziała Japonia.

17:35

Każdy z pracowników rumuńskich służb medycznych, zajmujący się osobami zakażonymi koronawirusem, otrzyma miesięczną premię w wysokości 500 euro - oświadczył w czwartek prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

17:33

W związku z dużą liczbą ofiar epidemii COVID-19 w stołecznym regionie Ile-de-France prefektura w Paryżu przekształca zarekwirowany magazyn na podparyskim targu Rungis w kostnicę. Nieczynne lotnisko Orly zostanie zmienione w centrum ewakuacji chorych.

17:31

Z powodu pandemii i uszczelnienia granic do Niemiec nie przyjechała wystarczająca liczba pracowników sezonowych. Minister rolnictwa Julia Kloeckner oraz minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer, aby ratować niemieckie gospodarstwa rolne postanowili złagodzić przepisy dotyczące zakazu wjazdu dla pracowników sezonowych z Europy Środkowej i Wschodniej.

Horst Seehofer Horst Seehofer
17:27

Matteo Salvini, szef Ligi, największej włoskiej partii opozycyjnej powiedział, że jest ogromnie rozczarowany egoizmem Unii Europejskiej w obliczu pandemii koronawirusa. Rada Europy i Komisja Europejska nie zgadzają się na emisję euroobligacji, których sprzedaż pomogłaby stawić czoło gospodarczym skutkom pandemii.

Matteo Salvini Matteo Salvini
17:24

Koronawirus mocno uderza w amerykańska gospodarkę. Według najnowszych danych w ciągu ostatnich dwóch tygodni prace straciło 10 milionów Amerykanów. Sytuacja na rynku pracy pogarsza się w bezprecedensowym tempie. Tydzień temu 3 miliony 300 tysięcy Amerykanów złożyło wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. Były to szokująco wysoka liczba, piętnastokrotnie większa od średniej z ostatnich lat. Kolejny tydzień przyniósł jeszcze gorsze informacje - 6 milionów 600 tysięcy wniosków.

17:21

W Rosji do końca kwietnia obowiązywać będzie okres wolny od pracy. Dekret w tej sprawie podpisał prezydent. Jednocześnie Władimir Putin zalecił lokalnym urzędnikom, aby wprowadzając drastyczne środki prewencyjne, brali pod uwagę sytuację w poszczególnych regionach. Do tej pory w Rosji zarejestrowano 3548 przypadków zakażenia koronawirusem.

Władimir Putin Władimir Putin
17:09

Karę w wysokości 400 euro wymierzyli karabinierzy w Kalabrii na południu Włoch proboszczowi, który w samotnej procesji przeszedł z krzyżem przez miasteczko. Tym samym złamał obowiązujący tam zakaz, o którym został powiadomiony. Do zdarzenia, opisanego w czwartek przez włoskie media, doszło w miejscowości Rocca Imperiale koło Cosenzy. 76-letni proboszcz przeszedł uliczkami miasteczka, liczącego 3300 mieszkańców, niosąc krzyż.

17:01

Floryda pozwoli zacumować w swym porcie brytyjsko-amerykańskim statkom wycieczkowym MS Zaandam i Rotterdam, na których wykryto przypadki zakażenia koronawirusem. Część pasażerów będzie mogła zejść na ląd. 45 poważnie chorych na COVID-19 pasażerów pozostanie jednak na pokładzie, a dziewięć osób, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem będzie hospitalizowanych.

16:59

Francuskie media zapowiadają w czwartek realizację "katastroficznego scenariusza" w Afryce w związku z pandemią na kontynencie nieprzygotowanym do walki z koronawirusem. - Jeśli nie pomoże się Afryce, to istnieje groźba, że stanie się ona rezerwuarem wirusa, który powróci do krajów Północy - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, cytowany przez "Le Figaro".

Sekretarz generalny ONZ António Guterres Sekretarz generalny ONZ António Guterres
16:36

W Rosji do końca kwietnia obowiązywać będzie okres wolny od pracy. Dekret w tej sprawie podpisał prezydent. Jednocześnie Władimir Putin zalecił lokalnym urzędnikom, aby wprowadzając drastyczne środki prewencyjne, brali pod uwagę sytuację w poszczególnych regionach. Do tej pory w Rosji zarejestrowano 3548 przypadków zakażenia koronawirusem.

16:30

- Wartości UE nie powinny być wykorzystywane do siania niezgody – oświadczyła minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga w reakcji na list 13 państw UE, mówiący m.in. o ryzyku naruszenia w jej kraju praworządności w związku z krokami podejmowanymi przeciw koronawirusowi.

Koronawirus na Węgrzech Koronawirus na Węgrzech
16:25

W Holandii w ciągu ostatniej doby o 1083 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem - poinformował Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). O 166 wzrosła liczba osób zmarłych na Covid-19, a ponad 600 kolejnych osób przyjęto do szpitali.

16:23

Na Białorusi zanotowano 304 przypadki COVID-19. Dotychczas cztery osoby zakażone koronawirusem zmarły, a 46 które wyzdrowiały wypisano ze szpitali.

16:21

Liczba ofiar epidemii koronawirusa w Hiszpanii przekroczyła 10 tysięcy. Hiszpania jest drugim po Włoszech krajem w największym stopniu dotkniętym wirusem. Z całej Europy napływa tam pomoc, ale miejscowa służba zdrowia wciąż jest w dramatycznej sytuacji. Rośnie też bezrobocie.

Koronawirus w Hiszpanii Koronawirus w Hiszpanii
16:19

NATO ma dziś wysłać sygnał do Rosji, że mimo pandemii utrzymuje gotowość operacyjną. Od 15.00 ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego rozmawiają o wzmocnieniu współpracy w walce z koronawirusem.

16:03

O 54 wzrosła w ciągu doby liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Szwajcarii, w sumie zmarły w tym kraju 432 osoby zakażone koronawirusem.

16:02

Do szpitala w Helsinkach, gdzie jest obecnie największe zapotrzebowanie na materiały i sprzęt ochronny dla personelu, dotarły maseczki, których przewidziana data użytkowania minęła już blisko 8 lat temu. Wydane zostały z państwowego magazynu zapasów kryzysowych.

Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne
15:54

W ciągu ostatniej doby w Portugalii zmarły na skutek zakażenia koronawirusem 22 osoby. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 wynosi już 209 – poinformował portugalski resort zdrowia.

15:41

Wstępne badania przeprowadzone przez naukowców z New York Institute of Technology pokazują, że w krajach, które prowadzą program szczepień przeciwko gruźlicy, odnotowano mniejszą liczbę zachorowań i zgonów na Covid-19 - informuje w czwartek Bloomberg.

15:35

Władze Arabii Saudyjskiej wprowadzają od czwartku całodobową godzinę policyjną w Mekce i Medynie, które w ubiegłym tygodniu zostały odcięte od reszty kraju - informuje Saudyjska Agencja Prasowa (SPA). Wcześniej godzina policyjna obowiązywała od godz. 15.

W całej Arabii Saudyjskiej wykryto do czwartku ponad 1,7 tys. przypadków zakażenia nowym koronawirusem. 16 osób zmarło. 

15:25

W Wielkiej Brytanii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 2921, co oznacza wzrost o 24 procent w ciągu jednego dnia - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Resort poinformował, że do dzisiaj łącznie pod kątem obecności koronawirusa przebadano 163 194 osoby, z czego 33 718 otrzymało wynik pozytywny.

15:02

USA pokryły koszt połowy przekazanego im z Rosji sprzętu medycznego do walki z koronawirusem, drugą połowę sfinansował Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich wspierający biznes amerykański w Rosji - poinformowała rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

Koronawirus w USA Koronawirus w USA
14:56

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier przewiduje, że w poszczególnych miesiącach pierwszej połowy 2020 r. może dojść do spadków sięgających 8 proc PKB.

Konsumpcja krajowa, która przed długi czas była "filarem niemieckiej gospodarki" w wielu dziedzinach zatrzymała się – stwierdził minister.

14:55

Ponad połowa Brytyjczyków uważa, że rząd premiera Borisa Johnsona zbyt późno podjął działania dotyczące ograniczenia kontaktów między ludźmi, by spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa - wynika z opublikowanego badania opinii publicznej.

14:53

W Watykanie potwierdzono siódmy przypadek koronawirusa - poinformowało biuro prasowe. Zapewniło jednocześnie, że w tamtejszych instytucjach i urzędach prowadzona jest jedynie niezbędna i nieodraczalna działalność.

14:51

W ciągu ostatniej dobry zakażenie koronawirusem w Belgii stwierdzono u 1384 kolejnych osób, co zwiększa łączną liczbę zarażonych w tym kraju do 15 348. Wskutek Covid-19 zmarły w Belgii kolejne 183 osoby.

Ogółem z powodu wywoływanej przez koronawirusa choroby Covid-19 w Belgii zmarło dotąd 1011 osób. Wśród zmarłych 40 proc. było w wieku powyżej 80 lat, a 93 proc. w wieku powyżej 65 lat.

14:48

Około 4 mln Francuzów przebywa na częściowym bezrobociu z powodu epidemii koronawirusa, czyli co piąty pracownik sektora prywatnego.

Koronawirus we Francji Koronawirus we Francji

Częściowe bezrobocie to mechanizm ochrony pracowników wprowadzony przez rząd w odpowiedzi na kryzys pandemii koronawirusa. 

14:37

Osoby, które nie będą się stosowały do ograniczeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa, mogą zostać zastrzelone - powiedział prezydent Filipin Rodrigo Duterte w telewizyjnym orędziu. Jego słowa w cytuje agencja Reutera.

14:27

Na cmentarzach w mieście Dniepr, w środkowej Ukrainie, wykopano 600 mogił dla możliwych ofiar koronawirusa. Mer Borys Fiłatow oświadczył w środę na Facebooku, że Dniepr przygotowuje się na najgorsze i chce w ten sposób podkreślić powagę sytuacji.

14:22

Parlament Europejski zbierze się na nadzwyczajną sesję 16 i 17 kwietnia, która będzie poświęcona walce z pandemią. 

14:20

Mimo pandemii koronawirusa wojska Stanów Zjednoczonych nie wycofują się z Polski ani z innych części Europy - zapewnia o tym amerykańska ambasador przy NATO Kay Bailey Hutchinson.

Wspólna walka z koronawirusem ma być głównym tematem popołudniowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. To pierwsze takie spotkanie "na odległość" w 70-letniej historii Sojuszu.

14:19

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zaproponowała poręczenie finansowe w wysokości stu miliardów euro na walkę z bezrobociem w krajach Unii. Epidemia koronawirusa może spowodować utratę wielu miejsc pracy.

- To jest europejska solidarność w działaniu - powiedziała Ursula von der Leyen. Dodała, że Komisja Europejska udzieli pożyczek krajom, które będą potrzebowały wsparcia krótkoterminowych programów zapobiegania bezrobociu.

14:16

Komisja Europejska poszerzyła pulę pieniędzy na walkę z koronawirusem z funduszy, które jeszcze nie zostały wykorzystane przez kraje członkowskie w obecnym unijnym budżecie. Dla Polski to w sumie kilkanaście miliardów euro - dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia.

14:13

Rosja uruchomiła system zbierania danych o zakażonych koronawirusem, którzy trafili z zapaleniem płuc do szpitali, i o osobach, które się z nimi kontaktowały. Ma być to ogólne źródło danych o epidemii.

13:57

W związku z rosnącą w Portugalii liczbą zakażeń koronawirusem oraz zgonów dowództwo portugalskich sił zbrojnych poszerzyło zakres zadań żołnierzy skierowanych do walki z epidemią - poinformowało w czwartek ministerstwo obrony.

13:50

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło w czwartek, że przygotowania do defilady z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie trwają i że nie zapadły decyzje o zmianie jej daty. Dzień Zwycięstwa przypada 9 maja, gdy Rosja obchodzi rocznicę zakończenia II wojny światowej.


Rzecznik resortu obrony generał Igor Konaszenkow powiedział, że w przypadku wszystkich uczestników defilady stosowane są "bezprecedensowe środki profilaktyczne", tak aby uniknąć zachorowań.

Opustoszałe ulice w pobliżu Kremla. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV Opustoszałe ulice w pobliżu Kremla. Fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV
13:43

- Przekonanie, że COVID-19 dotyka tylko starszych ludzie jest po prostu fałszywe - stwierdził podczas wirtualnej konferencji prasowej w Kopenhadze dyrektor europejskiego oddziału WHO Hans Kluge.

Przyznał jednak, że przeważająca większość ofiar w Europie to ludzie starsi. 95 proc. zmarłych miało powyżej 60 lat, z tego ponad połowa to osoby ponad 80-letnie. Ok. 80 proc. ofiar śmiertelnych miało choroby współistniejące - najczęściej choroby układu krążenia, nadciśnienie i cukrzycę.

13:34

W Tokio zgłoszono w czwartek 97 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem, najwięcej w ciągu jednego dnia od początku pandemii - podała japońska stacja NHK, powołując się na miejskich urzędników. Łączny bilans infekcji w Tokio wzrósł do 684.

Skupiska zakażeń wykryto między innymi w dwóch tokijskich szpitalach, z którymi wiązanych jest odpowiednio 21 i 13 nowo zdiagnozowanych infekcji - powiedzieli rozmówcy NHK.

13:28
13:27

31 marca na Białorusi było 216 wykrytych przypadków Covid-19, w tym jeden śmiertelny - podały białoruskie media niezależne, powołując się na dokument ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, który został opublikowany przez popularnego blogera.

W oficjalnym komunikacie ministerstwo zdrowia nie podało w środę całkowitej liczby wykrytych zakażeń na Białorusi. Ostatnie pełne dane resort podał w poniedziałek i poinformowano wówczas, że potwierdzonych przypadków infekcji było dotąd 152. 47 osób uznano za wyleczone.

WHO zaleciła w środę białoruskim władzom, by poprawiły sposób informowania ludności o sytuacji z Covid-19 i sytuacji epidemicznej w kraju.

13:22

69 lekarzy zakażonych koronawirusem zmarło we Włoszech od początku kryzysu - taki najnowszy bilans podała w czwartek krajowa federacja lekarska. Liczba zakażonych pracowników służby zdrowia przekroczyła 10 tysięcy.

W ostatnich godzinach zanotowano śmierć lekarza rodzinnego i laryngologa.

13:13

Policja upychająca bezdomnych na stadionach i rozpędzająca kolejki przed sklepami armatkami wodnymi - tak wygląda egzekwowanie radykalnych restrykcji w Republice Południowej Afryki. Trzech policjantów zostało zatrzymanych pod zarzutem zabójstwa.

Policjanci w RPA siłą zmuszają bezdomnych do zachowywania społecznej kwarantanny w związku z pandemią koronawirusa. fot. PAP/EPA/KIM LUDBROOK Policjanci w RPA siłą zmuszają bezdomnych do zachowywania społecznej kwarantanny w związku z pandemią koronawirusa. fot. PAP/EPA/KIM LUDBROOK
13:09

Ponad 500 tysięcy zakażeń koronawirusem zarejestrowano w Europie. To ponad połowa wszystkich zachorowań.

W Europie odnotowano 508 271 przypadków COVID-19. Na całym świecie natomiast 940 815. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie to 34 571, a na całym świecie 47 836.

13:08

W ciągu ostatniej doby w Iranie bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł o 124, od początku epidemii na COVID-19 zmarło już 3136 osób - poinformowało ministerstwo zdrowia. Od środy wykryto też 2875 nowych infekcji, w sumie odnotowano ich 50 468.

13:00

Premier Grecji Kyriakos Micotakis wezwał w czwartek rodaków, by dalej przestrzegali nadzwyczajnych środków w czasie pandemii i pozostali w domach, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19 i uniknąć tragedii, jaka ma miejsce we Włoszech, Hiszpanii i USA.

12:50

Francuscy lokalni politycy oskarżają USA o przejmowanie transportów masek z Chin. - Amerykanie pojawiają się z gotówką i płacą trzy razy więcej - powiedział w radiu RTL prezydent najbardziej dotkniętego epidemią koronawirusa regionu Grand Est, Jeana Rottnera.

12:48

Wskutek epidemii koronawirusa w Hiszpanii pracę straciło ponad 833 tys. osób - wynika z opublikowanych w czwartek danych ministerstwa pracy i gospodarki społecznej.

12:34

Władze Grecji objęły kwarantanną położony 75 kilometrów na północny wschód od Aten obóz dla migrantów Ritsona po tym, gdy u 20 spośród przebywających tam osób wykryto koronawirusa - poinformowało greckie ministerstwo do spraw migracji.

Dezynfekcja greckiego lotniska w związku z pandemią koronawirusa. fot. PAP/EPA/DIMITRIS RAPAKOUSSIS Dezynfekcja greckiego lotniska w związku z pandemią koronawirusa. fot. PAP/EPA/DIMITRIS RAPAKOUSSIS
12:27

O 950 wzrosła w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba osób zmarłych z powodu koronawirusa - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. Tym samym liczba zgonów z powodu Covid-19 wzrosła do 10 003. W Hiszpanii zakażonych zostało ponad 110 tysięcy osób. 

W ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 8102 nowe zakażenia.

Zarówno w przypadku ofiar śmiertelnych, jak i osób zakażonych podany w czwartek bilans okazał się rekordowo wysoki.

12:26

Miasto Shenzhen na południu Chin ogłosiło w czwartek zakaz jedzenia psów i kotów w ramach walki z handlem dzikimi zwierzętami po wybuchu pandemii koronawirusa. Przepisy, wchodzące w życie 1 maja, określono jako odpowiedź na "wymogi współczesnej cywilizacji".

12:05

"Przepraszam was, jesteśmy z wami" - to tytuł listu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do Włochów, opublikowanego w czwartek przez dziennik "La Repubblica". Przyznała, że UE nie pomogła Italii na początku kryzysu, co przyniosło szkody.

11:58

WHO poinformowała w czwartek, że liczba przypadków koronawirusa w Malezji, najbardziej dotkniętej pandemią wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej, będzie najwyższa w połowie kwietnia.

11:50

Dwa węgiersko-słoweńskie przejścia graniczne otwarto w czwartek rano dla obywateli Węgier i Słowenii, którzy mieszkają po jednej stronie granicy, a pracują po drugiej – poinformował na Facebooku szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto.

Dwa przejścia, gdzie będzie można przekraczać granicę, to Bajansenye oraz Ketvoelgy.

Dezynfekcja placu zabaw na Węgrzech. Fot. PAP/EPA/Gyorgy Varga Dezynfekcja placu zabaw na Węgrzech. Fot. PAP/EPA/Gyorgy Varga
11:41

W Mołdawii potwierdzono dotychczas 423 przypadki zakażenia koronawirusem, co piąty zainfekowany jest pracownikiem służb medycznych - ogłosiła w czwartek minister zdrowia tego kraju Viorica Dumbraveanu. Pięć osób chorych na COVID-19 zmarło, a 22 wyzdrowiały.

11:40

W Belgii zakażonych koronawirusem jest ponad 15 tysięcy osób. Liczba zgonów osób z wykrytym patogenem przekroczyła tysiąc. Najnowszy bilans przekazało belgijskie centrum kryzysowe.

W ciągu ostatniej doby odnotowano prawie 1400 nowych zakażeń, 183 osoby zmarły w wyniku powikłań.

11:39

Liczba zakażeń koronawirusem w krajach bałtyckich zbliża się do dwóch tysięcy. W ciągu minionej doby na Litwie i w Estonii potwierdzono po siedemdziesiąt nowych przypadków.

11:20

Światowa Organizacja Zdrowia zastanawia się nad rekomendacją w sprawie używania masek przez wszystkie osoby w przestrzeni publicznej. Dotąd maski ochronne rekomendowano jedynie w szpitalach i osobom zakażonym koronawirusem.

10:54

Pandemia koronawirusa może podważyć wiarę ultraortodoksyjnych żydów w niezmienność obyczajów i w ochronną rolę Tory, co będzie największym wyzwaniem dla ich światopoglądu od czasów Holokaustu - pisze publicysta izraelskiego dziennika "Haarec" Anszel Pfefer.

10:34

- Urzędnicy USA wygłaszają "bezwstydne" komentarze, podające w wątpliwość oficjalny bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach - oceniła w czwartek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying. Według agencji Bloomberga wywiad USA twierdzi, że Chiny zaniżały dane.

10:28

Liczba zakażonych koronawirusem w Niemczech wciąż rośnie, ale dziś zaobserwowano nieznaczny spadek tempa rozprzestrzeniania się patogenu. Tamtejsze szpitale zwiększają liczbę łóżek. Rząd rozważa możliwość wykorzystywania aplikacji śledzącej zakażonych.

10:24

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych wykryto 90 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 35 "potwierdzonych przypadków" wśród osób powracających lub przybywających z zagranicy i 55 przypadków bezobjawowych - podała w czwartek państwowa komisja zdrowia.

Test na koronawirusa przeprowadzany na ulicy w Wuhanie po częściowym otwarciu miasta. fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY Test na koronawirusa przeprowadzany na ulicy w Wuhanie po częściowym otwarciu miasta. fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
10:17

W ciągu ostatniej doby odnotowano w Rosji 771 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba zakażeń wzrosła w kraju do 3548 - poinformował w czwartek sztab powołany przez władze do walki z epidemią. To rekordowy dotąd dobowy wzrost zakażeń.

10:15

Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w czwartek o łącznie 40 ofiarach koronawirusa w kraju. 40. osobą zmarłą na skutek zakażenia jest pacjent z kraju (województwa) środkowoczeskiego w wieku 50-59 lat. W kraju wykryto dotąd 3604 infekcje koronawirusem.

10:08

Posłuchaj
00:53 Zielony ład KE Płomecka IAR.mp3 Szczyt klimatyczny ONZ, który miał się odbyć jesienią został przeniesiony na przyszły rok w związku z koronawirusem. Ale to nie zmieni planów Komisji Europejskiej dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

10:08

Szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych COP 26, który miał odbyć się w listopadzie tego roku w Glasgow, został przesunięty na przyszły rok. Poinformował o tym brytyjski rząd. Powodem jest pandemia koronawirusa.

10:05

W Rosji do 28 wzrosła liczba ofiar koronawirusa. Jak podał portal "Meduza", w ostatnich godzinach zarejestrowano zgony trzech pacjentów moskiewskich klinik. U wszystkich występowały choroby współistniejące.

Władze Rosji rozważają przedłużenie do połowy kwietnia dni wolnych od pracy. O utrzymanie powszechnej samoizolacji od kilku dni apeluje szefowa Federalnej Służby Nadzoru Sanitarnego i Epidemiologicznego Anna Popowa. Obecnie dni wolne od pracy w Rosji obowiązują do 5 kwietnia.

10:01

Prezydent Donald Trump rozważa ograniczenie lotów wewnątrz USA do miast, które są ogniskami koronawirusa. Choć po wybuchu epidemii linie lotnicze zredukowały liczbę połączeń, setki tysięcy Amerykanów nadal korzysta z komunikacji lotniczej.

Pomimo pandemii wielu Amerykanów wciąż chętnie korzysta z komunikacji lotniczej w ramach USA. n/z Donald Trump. fot. PAP/EPA/Oliver Contreras Pomimo pandemii wielu Amerykanów wciąż chętnie korzysta z komunikacji lotniczej w ramach USA. n/z Donald Trump. fot. PAP/EPA/Oliver Contreras
09:56

Dwa miesiące po ogłoszeniu najwyższego alertu epidemicznego Kanton wraca do normalności. Większość firm i restauracji wznowiło działalność, a na ulicach i estakadach znów tworzą się korki. Mieszkańcy wciąż jednak chodzą w maseczkach i unikają zgromadzeń.

Jak informuje reporter Polskiego Radia, powoli do normalności wraca także Wuhan, miasto, które na początku było epicentrum pandemii.

09:50

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zmarło 140 osób zakażonych koronawirusem - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych to 872. Liczba zarejestrowanych zakażeń wzrosła o 6 156 i wynosi 73 522.

09:45

Australijska agencja rządowa ds. badań CSIRO rozpoczęła w czwartek badania przedkliniczne dwóch potencjalnych szczepionek przeciw koronawirusowi w laboratorium w Melbourne. Efekty szczepionki będą testowane na fretkach. Całość badań ma trwać co najmniej 18 miesięcy.

W Australii rozpoczęły się badania nad szczepionką na koronawirusa. fot. PAP/EPA/DAVID CROSLING W Australii rozpoczęły się badania nad szczepionką na koronawirusa. fot. PAP/EPA/DAVID CROSLING
09:44

Naukowcy przedstawiają coraz więcej dowodów, że koronawirus przenoszony jest przez zakażone osoby, które nie wykazują wyraźnych symptomów - pisze agencja AP. Zakazić można się - jak twierdzą - choćby siadając na ławce zajętej wcześniej przez zainfekowanego człowieka.

09:43

Co najmniej 884 osoby zmarły w środę w USA z powodu koronawirusa, zwiększając bilans ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 w tym kraju do 5116 osób - wynika z danych prestiżowego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w stanie Maryland.

09:40

Koronawirus najlepiej szerzy się w suchym zimnym powietrzu - ustalili włoscy naukowcy. Według nich epidemia rozwija się szybciej w temperaturze około 5 stopni Celsjusza i przy niskim poziomie wilgotności.

09:39

W wieku 85 lat zmarł w środę Ellis Marsalis, amerykański pianista jazzowy i pedagog. Jak poinformował agencję AP jeden z jego synów, przyczyną śmierci artysty było zapalenie płuc wywołane przez nowego koronawirusa.

09:38

Izraelski minister zdrowia Jaakow Licman został zainfekowany koronawirusem - poinformowały w komunikacie wydanym w nocy ze środy na czwartek izraelskie władze.

09:36

Z powodu koronawirusa zmarł amerykański muzyk Adam Schlesinger, zdobywca prestiżowych nagród Emmy i Grammy. Miał 52 lata. O śmierci artysty poinformowały w środę dziennik "New York Times" i magazyn "Rolling Stone", powołując się na jego prawnika.

Schlesinger przebywał w szpitalu od dwóch tygodni, był podłączony do respiratora.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niemiecki polityk celowo zaraził się koronawirusem. "Nie sądziłem, że będzie tak ciężko"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 01:30
Burmistrz jednej z dzielnic Berlina Stephan von Dassel twierdzi, że celowo zaraził się koronawirusem, bo - jak przekonuje - chciał się uodpornić, a przy okazji być razem ze swoją przyjaciółką podczas jej kwarantanny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To bardzo smutny dzień, ale pokonamy epidemię". Boris Johnson uspokaja

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 04:20
Brytyjski premier Boris Johnson, odnosząc się do rekordowo dużej liczby nowych zgonów spowodowanych przez koronawirusa, oświadczył, że to bardzo smutny dzień, ale zapewnił, że jeśli wszyscy będą stosować się do zaleceń, uda się pokonać epidemię.
rozwiń zwiń