more_horiz
Wiadomości

"Widzimy, że pandemia ustępuje". Prezydent Czech apeluje o utrzymanie restrykcji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 18:17
Prezydent Czech Milosz Zeman powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że należy kontynuować restrykcyjny sposób walki z pandemią koronawirusa. Ocenił też, że w krajach, które wprowadziły zbyt liberalne ograniczenia, pandemia rozprzestrzenia się, podczas gdy w Czechach maleje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/Marton Monus
Czechy koronawirus EN-1200.jpg
Czeski minister zdrowia: opanowaliśmy rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju

W wywiadzie dla stacji "Prima" Zeman porównywał między innymi sytuację w Szwecji i w Czechach. - Powinniśmy kontynuować to, co przynosi pozytywne efekty, ponieważ już dzisiaj widzimy, że pandemia ustępuje - stwierdził. Dodał też, że za kilka tygodni będzie można wychodzić bez masek, których noszenie obowiązuje w Czechach od miesiąca.

Zeman odniósł się także do transportów z środkami ochrony osobistej, okularami, ubraniami ochronnymi, respiratorami z Chin i uznał, że były one jedynym krajem, który mógł wysłać te materiały do Pragi. Ocenił, że za takie dostawy należało "grzecznie podziękować", a domaganie się, by były one darmowe uważa za nierozsądne.

"Nasze społeczeństwo nie jest martwe"

Prezydent Czech wygłosił w telewizji publicznej orędzie, o co prosił go prymas Czech i arcybiskup praski kardynał Dominik Duka. - Nasze społeczeństwo oczywiście nie jest martwe, ale jest zranione i wszyscy powinniśmy je uzdrowić - powiedział Zeman. Zaapelował do Czechów o więcej przyjaźni, miłości i wzajemnej sympatii oraz solidarności.

Szczegółowa mapa zakażeń koronawirusem na świecie dostępna jest TUTAJ.

pb

Zobacz także

Zobacz także