"Będziemy żyli z wirusem przez kolejne miesiące". Macron przedłuża kwarantannę
W wygłoszonym orędziu do narodu prezydent Emmanuel Macron przedłużył wprowadzoną z powodu pandemii koronawirusa kwarantannę do 11 maja. Poinformował, że po tym czasie władze będą stopniowo otwierać szkoły i żłobki, a firmy zaczną wracać do normalnego trybu pracy.
2020-04-13, 23:17
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Francja: Macron chce przedłużyć kwarantannę o co najmniej 2 tygodnie
W czwartym orędziu do narodu od czasu wybuchu pandemii francuski prezydent zapowiedział, że w ciągu 15 dni rząd przedstawi plan wyjścia z kwarantanny i organizacji życia społecznego po 11 maja. - Do 11 maja granice z krajami pozaeuropejskimi pozostaną zamknięte - oznajmił Macron.
Przekazał, że bardzo napięta sytuacja jest nadal w regionach Grand Est i Ile-de-France. Prezydent ocenił, że "pandemia nie jest jeszcze pod kontrolą".
Powiązany Artykuł
Ostry rygor kwarantanny, zamknięte kościoły. Francuska Wielkanoc w cieniu pandemii koronawirusa
Warunek dalszego spowolnienia postępu wirusa
- Właśnie dlatego ścisła kwarantanna musi trwać do poniedziałku 11 maja - kontynuował. - Jest to warunek dalszego spowolnienia postępu wirusa - podkreślił. - Znoszenie kwarantanny będzie możliwe od 11 maja tylko wtedy, gdy będziemy nadal odpowiedzialni i jeśli rozprzestrzenianie się wirusa nadal będzie spowalniać - oświadczył prezydent.
- Żłobki i szkoły będą stopniowo otwierane od 11 maja. Jednak studenci nie będą już mogli fizycznie uczestniczyć w zajęciach przed wakacjami - poinformował Macron.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Macron zbyt długo zwlekał z decyzjami". Francuski publicysta o reakcji na koronawirusa
- Zbyt wiele dzieci w biedniejszych dzielnicach jest pozbawionych edukacji. Kryzys pokazał duże nierówności w sytuacji mieszkaniowej obywateli, jak i w dostępie do dobrej edukacji - powiedział prezydent.
Pomoc dla najbiedniejszych
Macron ogłosił plan pomocy dla najbiedniejszych rodzin z dziećmi, aby umożliwić im zaspokojenie podstawowych potrzeb. Obiecał także, że studenci będący w trudnej sytuacji materialnej również otrzymają pomoc.
- Miejsca użyteczności publicznej, w tym restauracje, kawiarnie, hotele, kina i teatry pozostaną nadal zamknięte. Festiwale i koncerty zostaną odwołane co najmniej do połowy lipca - zakomunikował prezydent. Sytuacja w tym zakresie od połowy maja będzie analizowana każdego tygodnia - zapowiedział.
Prezydent oznajmił, że szpitale i domy spokojnej starości mogą organizować wizyty u chorych przy poszanowaniu zaleceń medycznych.
REKLAMA
***
Szczegółowa mapa zakażeń koronawirusem na świecie dostępna jest TUTAJ.
pb
REKLAMA