TSUE przekracza kompetencje UE. Tak orzekł niemiecki Trybunał Konstytucyjny
"Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego Niemiec stwierdza, że decyzje Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przekraczają kompetencje UE" - poinformował na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Oznacza to, że niemiecki TK stwierdził, iż orzeczenie TSUE dot. decyzji EBC wobec tego kraju wykracza poza kompetencje UE.
2020-05-05, 13:45
Powiązany Artykuł
"Zabezpiecza interesy jednej grupy". Senator PiS porównuje TSUE do związku zawodowego sędziów
Decyzje Europejskiego Banku Centralnego ws. programu zakupów w sektorze publicznym przekraczają kompetencje UE" - poinformował niemiecki TK, odnosząc się do wcześniejszych postanowień TSUE dot. działania niemieckiego Programu Zakupów Sektora Publicznego.
"Wyrok został zatem wydany jako ultra vires"
"W wyroku z 11 grudnia 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) zajął odmienne stanowisko w odpowiedzi na wniosek Federalnego Trybunału Konstytucyjnego o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym" - czytamy w oświadczeniu.
"Nie uzasadnia to jednak innego wniosku w niniejszym postępowaniu. Przegląd przeprowadzony przez TSUE w odniesieniu do tego, czy decyzje EBC dotyczące PSPP są zgodne z zasadą proporcjonalności, nie jest zrozumiały. W tym zakresie wyrok został zatem wydany jako ultra vires" - dodano.
Ultra vires to wyrażenie prawnicze określające sytuacje działania poza zakresem kompetencji.
REKLAMA
tysol.pl/bundesverfassungsgericht.de
pb
REKLAMA