more_horiz
Wiadomości

Sekretna misja X-37B. Samolot kosmiczny USA przeprowadzi tajne eksperymenty

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 18:00
Bezzałogowy samolot kosmiczny X-37B amerykańskich sił powietrznych odbył już kilka częściowo tajnych misji. 17 maja zaczął kolejną, wyniesiony na orbitę przez rakietę Atlas V 501. Cele jego podróży w dużej mierze pozostają sekretem. Poprzednia wyprawa trwała ponad dwa lata i ujawniono o niej niewiele informacji.
Samolot bezzałogowy X-37B
Samolot bezzałogowy X-37BFoto: DVIDS / Secretary of the Air Force Public Affairs

Amerykańskie siły zbrojne dysponują dwoma egzemplarzami tego statku. X-37B należy do Sił Powietrznych USA, ale podczas obecnej misji to utworzone niedawno Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych są odpowiedzialne za start, operacje na orbicie i lądowanie.


dron 1200.jpg
NATO ma własne drony zwiadowcze. "Nawet do 30 godzin w powietrzu"

Wystrzelenie statku z przylądka Canaveral na Florydzie miało miejsce w niedzielę, gdyż w sobotę start uniemożliwił silny wiatr. Start X-37B można było oglądać na żywo w internecie – do pewnego momentu. Po paru minutach przerwano transmisję. Chodzi o to, że informacje dotyczące konstrukcji kosmicznego samolotu są tajne, a sposób umieszczania go na orbicie mógłby zdradzić zbyt wiele na ten temat.

Statek kosmiczny wielokrotnego użytku


 
Zrobotyzowany doświadczalny statek kosmiczny przypomina prom kosmiczny, jednak jest dużo mniejszy. X-37B ma długość około 9 metrów, 3 metry wysokości, a rozpiętość jego skrzydeł jest mniejsza niż 5 metrów. Waży 4990 kilogramów. Przestrzeń ładunkowa X-37B ma wymiary 2,1 x 1,2 m. Jednak nie ujawnia się o jakiego rodzaju ładunki chodzi – to informacja objęta klauzulami tajności.

Napędzany energią słoneczną samolot kosmiczny X-37B, podobnie jak prom kosmiczny, wynosi się na orbitę za pomocą rakiety (Atlas V albo Falcon 9). Na ziemi ląduje on także jak większy i starszy brat, na pasie startowym lotniska. Jest zaprojektowany do działania na wysokościach od 177 do 805 km.

Według oficjalnych informacji jednym z głównych celów projektu jest rozwój i testowanie możliwości autonomicznych samolotów kosmicznych wielorazowego użytku i nowego typu technologii.

Eksperymenty, także tajne

Podczas tej misji X-37B ma przeprowadzić więcej eksperymentów niż dotychczas, część z nich jest jawnych.

Jeden dotyczy przenoszenia energii słonecznej na ziemię po wcześniejszym przetransformowaniu jej w mikrofalową energię o częstotliwości radiowej.

Ponadto statek kosmiczny umieści na orbicie małego satelitę FalconSat-8 – w tym przypadku chodzi też m.in. o przetestowanie kilku nowych rozwiązań technologicznych.

Także z pomocą X-37B NASA będzie badać wpływ promieniowania i środowiska kosmicznego na nasiona stosowane potem do uprawy roślin o przeznaczeniu spożywczym, a także wpływu przestrzeni kosmicznej na różnego rodzaju materiały.

Nie wiadomo, jak długo potrwa obecna misja doświadczalnego samolotu kosmicznego. Poprzednia była rekordowo długa, X-37B wylądował aż po 780 dniach przebywania na orbicie.

Space.com/DefenseNews.com/inn/agkm

***

Zobacz także

Zobacz także