more_horiz
Wiadomości

300 ton sprzętu i środków ochrony. Polska wysyła Białorusi pomoc humanitarną

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 17:57
"W czwartek wyrusza konwój z pomocą humanitarną dla Białorusi w związku z epidemią COVID-19 - ponad 40 samochodów ciężarowych z 300 tonami sprzętu i środków ochrony" - poinformował w komunikacie polski resort spraw zagranicznych.
Dziś na Białoruś wyruszył konwój humanitarny
Dziś na Białoruś wyruszył konwój humanitarnyFoto: Twitter/MSZ

Wśród przekazywanego sprzętu znalazły się między innymi respiratory, zestawy leków, maseczki oraz płyn dezynfekcyjny, testy, a także fartuchy i kombinezony.

1200_koronawirus_EN.jpg
Wyzdrowiało już ponad 12 tys. osób. 139 nowych zakażeń COVID-19, 2 kolejne zgony

Jak dodał MSZ darczyńcami, którzy ufundowali pomoc dla Białorusi, są Ministerstwo Zdrowia, Agencja Rezerw Materiałowych, Agencji Rozwoju Przemysłu oraz TZF Polfa S.A. W dostarczeniu pomocy na rzecz Białorusi pośredniczy Fundacja Solidarności Międzynarodowej.

Podczas przekazywania sprzętu szef KPRM Michał Dworczyk - cytowany w komunikacie MSZ - powiedział, że z Białorusią łączy Polskę "nie tylko granica". - To dzięki osobistej decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego możemy dziś wysłać największy konwój z pomocą humanitarną w historii III RP – powiedział Dworczyk, cytowany przez MSZ.

Ambasador Białorusi dziękuje Polsce

Ambasador Białorusi w Polsce Władimir Czuszew - cytowany w komunikacie resortu - dziękował Polsce za okazaną po raz drugi pomoc i podkreślał "wspólną odpowiedzialność za stabilność w regionie".

Resort dyplomacji poinformował, że część pomocy trafi do szpitali Obwodu Grodzieńskiego, a reszta – do Mińska, skąd będzie dystrybuowana do wszystkich regionów, zgodnie z aktualnymi potrzebami zgłoszonymi przez rząd Białorusi.

MSZ zaznaczył, że wśród potencjalnych beneficjentów tego wsparcia będą także Polacy mieszkający na Białorusi. 

kad

Zobacz także

Zobacz także