X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zwycięstwo Polski i Węgier". Dziennik "Washington Post" o szczycie w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 10:43
Amerykański dziennik "Washington Post" w relacji ze szczytu UE w Brukseli pisze o "zwycięstwie Węgier i Polski". Wskazuje, że w ostatecznym projekcie wycofano zapisy, które wiązały dostęp do funduszy z kwestiami praworządności. Był to jeden z punktów, na których najbardziej zależało obu krajom.
Premier RP Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban podczas konferencji prasowej w Brukseli.
Premier RP Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban podczas konferencji prasowej w Brukseli.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Polski premier powiedział, że porozumienie osiągnięte w Brukseli przynosi naszemu krajowi ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach. Obejmuje także wszystkie zapisy, na których Polsce zależało. Szef rządu podkreślił, że nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi.

morawiecki_orban_1200.jpg
"Takiej kwoty nigdy wcześniej nie było". Premier o środkach UE wynegocjowanych dla Polski

- W tym kontekście powiedzieliśmy bardzo jasno w ramach negocjacji, że to są dwa oddzielne tematy. I udało nam się utrzymać to sformułowanie w konkluzjach - powiedział Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj
00:50 szczyt-ue.mp3 Premierzy Polski i Węgier - nie ma bezpośredniego powiązania funduszy z praworządnością. O szczegółach Karol Darmoros z Brukseli (IAR)

Węgierski premier Wiktor Orban powiedział, że to powiązanie jest jak pole minowe. Według niego "chciano zapoczątkować nowy reżim" - bo "nie była to modyfikacja już obowiązujących procedur, tematów czy przedsięwzięć".

600 mln euro na finiszu negocjacji

Amerykański dziennik "Washington Post" podkreśla, że według wstępnych propozycji jeszcze przed szczytem w Brukseli to Polska - obok Włoch i Hiszpanii - miała być największym beneficjentem unijnych środków. Negocjacje utrudnił jednak opór krajów z Północnej Europy - zauważa gazeta, wskazując na oszczędnościowe żądania Szwecji, Danii, Austrii i Holandii.

20720137-premier-1200pap.jpg
Kulisy negocjacji w Brukseli. Wiemy, jakie były wytyczne polskiego rządu na szczyt UE

Ostatecznie we wtorek nad ranem przywódcy 27 unijnych krajów osiągnęli porozumienie w sprawie budżetu Unii na najbliższych siedem lat oraz funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Kompromis zakłada duże cięcia w całej Unii, ale Polskę dotkną one minimalnie - wyniosą 3 procent.

Czytaj także:


Na finiszu rozmów premier Mateusz Morawiecki wynegocjował też 600 mln euro więcej pieniędzy dla biedniejszych regionów - znacząca ilość środków zostanie przeznaczona dla czterech regionów Węgier i pięciu regionów w Polsce.

Zobacz: "Mateusz po prostu poszedł do pokoju i wyszedł z 600 mln euro"

Źródło: TVP Info

"Washington Post" pisze o "zwycięstwie Węgier i Polski", wskazując, że w ostatecznym projekcie wycofano zapisy, które wiązały dostęp do funduszy z kwestiami praworządności. Dziennik zauważa, że oba kraje są krytykowane przez Brukselę za łamanie "niezależności sądownictwa".

"Washington Post też nie ma wątpliwości" - skomentował na Twitterze wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński.

IAR, PAP, TVP Info, Washington Post, paw/

Czytaj także

Orban: Morawiecki był liderem V4, wygenerował dla Polaków miliardy euro

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 09:29
Jakakolwiek próba połączenia praworządności z budżetem została skutecznie odrzucona - mówił premier Węgier Viktor Orban podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem polskiego rządu.
rozwiń zwiń