X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dworczyk o porozumieniu na szczycie UE: premier Mateusz Morawiecki pokazał swoją skuteczność w negocjacjach

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 08:12
- Porozumienie, jakie zapadło podczas szczytu w Brukseli, należy określić jako bardzo duży sukces Polski, rządu i przede wszystkim premiera Mateusza Morawieckiego. Wymierną miarą skuteczności szefa polskiego rządu jest fundusz odbudowy. Toczyły się w tej kwestii twarde negocjacje - powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Michał Dworczyk
Michał DworczykFoto: PR24

Przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie piątego dnia negocjacji na szczycie w Brukseli. Uzgodniono zarówno budżet na najbliższych siedem lat, jak i fundusz odbudowy po pandemii wywołanej koronawirusem.

karczewski stanislaw_1200.jpg
"To sukces Polski, otrzymamy olbrzymie środki". Stanisław Karczewski o wynikach negocjacji ws. budżetu UE

Budżet został uzgodniony na poziomie 1 biliona 74 miliardów euro, fundusz odbudowy opiewa na 750 miliardów euro. Kompromis wymagał cięć przede wszystkim w bezzwrotnych grantach. Z pół biliona dotacji pierwotnie zaplanowanych, zostało 390 miliardów euro.

Posłuchaj
11:44 _PR24_AAC 2020_07_21-07-36-11.mp3 Michał Dworczyk o porozumieniu państw unijnych na szczycie w Brukseli oraz o tym, jakie znaczenie ma ono dla Polski ("24 pytania")

Dworczyk: premier wynegocjował również duże środki dla najbiedniejszych krajów

Porozumienie daje Polsce ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach, razem z uprzywilejowanymi pożyczkami to 160 mld euro w cenach bieżących - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

krzysztof bosak 1200.jpg
Krzysztof Bosak: w UE oddalono to, co najgorsze, czyli uchwalenie wprost kryteriów ideologicznych

- Zawarte porozumienie bardzo nas cieszy, to duży sukces dla Polski, rządu i przede wszystkim premiera Morawieckiego, który wywalczył historycznie największe środki unijne dla naszego kraju. Poza tym w ostatniej chwili, rzutem na taśmę, wynegocjował też duże środki dla regionów najbiedniejszych - wskazał Michał Dworczyk.

"Skuteczność polskiego premiera w negocjacjach"

Szef KPRM podkreślił, że wymierną miarą skuteczności premiera Mateusza Morawieckiego jest fundusz odbudowy. - Toczyły się w jego kwestii twarde negocjacje. Został on zmniejszony o 20 proc., ale w przypadku Polski tylko o 3 proc. To bardzo wymierny dowód na skuteczność szefa polskiego rządu w negocjacjach - stwierdził w audycji "24 pytania".

Widmo reguły praworządności oddalone?

Mariusz Błaszczak.jpg
"Solidarność państw Grupy Wyszehradzkiej spowodowała, że ideologia nie zatriumfowała". Szef MON o budżecie UE

Złagodzone zostały zapisy dotyczące mechanizmu oceny stanu praworządności w krajach członkowskich i powiązania z unijnymi funduszami. Jest mowa o konieczności przestrzegania zasad rządów prawa, ale system warunkowości, o którym mowa, ma chronić unijny budżet i fundusz odbudowy przed oszustwami i korupcją.

- Udało się zablokować szkodliwy pomysł polegający na tym, żeby w sposób uznaniowy blokować niektóre kraje w dostępie do środków unijnych, używając bardzo nieprecyzyjnego argumentu praworządności. Na tym polegała ta nieuczciwość, czy pomysł na możliwość szantażowania mniejszych państw, żeby kryteria były nieprecyzyjne - zauważył Dworczyk.

Zapewnił, że nie tylko Polska, ale cały nasz region, "w sposób odpowiedni jest zabezpieczony przed brakiem precyzji w kwestii praworządności".

***

Audycja: "24 pytania"
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Data emisji: 21.07.2020
Godzina emisji: 07.35

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Prof. Rafał Chwedoruk: Mateusz Morawiecki zdał egzamin z bycia premierem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 21:40
- Jest jednym z liderów Zjednoczonej Prawicy. Na czas jego premierostwa przypadła seria zwycięskich, w sposób wykraczający poza oczekiwania dla PiS wyborów. Mateusz Morawiecki zdał polityczny egzamin z bycia Prezesem Rady Ministrów - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Takiej kwoty nigdy wcześniej nie było". Premier o środkach UE wynegocjowanych dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 07:21
- To porozumienie jest dobre dla Polski, prawie 160 miliardów euro - powiedział premier Mateusz Morawiecki, informując o uzgodnieniach dotyczących unijnego budżetu na najbliższych siedem lat i funduszu odbudowy.  - Takiej kwoty nigdy wcześniej nie było. To będzie dobry zastrzyk rozwojowy - dodał.
rozwiń zwiń