more_horiz
Wiadomości

"Koronawirus ujawnił wiele słabych stron". ONZ apeluje o zmianę w funkcjonowaniu miast na świecie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 03:00
Organizacja Narodów Zjednoczonych proponuje zmiany w funkcjonowaniu miast. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres twierdzi, że pandemia koronawirusa ujawniła wiele słabych stron miast i należy je teraz poprawić. Szczegóły proponowanych zmian znalazły się w wydanych właśnie przez ONZ rekomendacjach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tommy Larey/Shutterstock

W opublikowanym w internecie przesłaniu szef ONZ mówi, że to właśnie miasta ponoszą teraz największy ciężar pandemii. Spośród wszystkich przypadków koronawirusa 90 procent notuje się właśnie w miastach. Zdaniem Antonio Guterresa, pandemia ujawniła nierówności społeczne w dostępie do służby zdrowia czy też czystej wody.

Posłuchaj
00:53 10546655_1.mp3 ONZ apeluje o zmianę w funkcjonowaniu miast na świecie (IAR)

Czytaj również:

- To jest czas, by przemyśleć i zmienić nasz miejski świat. To jest czas, by przystosować się do realiów tej i następnych pandemii. To nasza szansa, by odbudować się w lepszy sposób i zbudować dynamiczne i trwałe miasta dla wszystkich - dodaje Guterres.

shutterstock maski free maseczki free 1200.jpg
Maseczki ochronne. Jakie wybrać, by były skuteczne?

Co proponuje ONZ?

ONZ proponuje w rekomendacjach, aby zapewnić wszystkim mieszkańcom miast równy dostęp do lekarzy, wody i środków higienicznych. Organizacja apeluje też o zapewnienie schronienia bezdomnym oraz o tworzenie ekologicznych gospodarek. ONZ uważa też, że należy zwiększyć uprawnienia i siłę oddziaływania lokalnych władz.

Czytaj również:

Pandemia koronawirusa na świecie kosztowała dotąd życie 655 tysięcy osób. Globalna liczba zakażeń wynosi obecnie 16,5 miliona. Od początku roku wśród najbardziej dotkniętych wirusem miast znalazły się chińskie Wuhan, amerykański Nowy Jork, włoskie Bergamo, brazylijskie Sao Paulo czy hiszpański Madryt i Barcelona.

ks

Zobacz także

Zobacz także