more_horiz
Wiadomości

Na Litwie rośnie liczba zakażeń COVID-19. Prezydent kraju w kwarantannie

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 15:17
Rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa na Litwie. Tymczasowej kwarantannie został poddany też prezydent Gitanas Nauseda. Ostatniej doby u naszych sąsiadów potwierdzono 37 nowych zakażeń. Ostatnio tak wysoki, dobowy przyrost chorych Litwini odnotowali w maju.
Gitanas Nauseda
Gitanas NausedaFoto: STEPHANIE LECOCQ / POOL

Większość nowych przypadków koronawirusa została odnotowana w Kownie. Część jest związana z istniejącym już ogniskiem patogenu w tamtejszej spółce przewozowej. Pozostałe infekcje wykryto m.in. u osób, które ostatnio wróciły na Litwę z Malty, Polski, Meksyku i Niemiec.

Czytaj więcej
shutterstock covid koronawirus maska free maseczka free 1200.jpg
"Ten wirus tak po prostu nie zniknie". Eksperci apelują o noszenie maseczek

Litwini w ciągu ostatnich dni notują coraz większą liczbę nowych przypadków COVID-19. Wczoraj tymczasowej izolacji musiał poddać się prezydent Gitanas Nauseda wraz z rodziną. Okazało się, że jeden z urzędników jego kancelarii miał kontakt z osobą, która prawdopodobnie została zakażona wirusem SARS-Cov2. Ten środek ostrożności wobec litewskiego przywódcy ma być stosowany do czasu potwierdzenia wyników badań u pracownika.

Posłuchaj
00:41 10564864_1.mp3 Litwa: prezydent kraju na kwarantannie, rośnie liczba zakażeń. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Patogen został zdiagnozowany też u dyrektora Litewskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu Jonasa Sakalauskasa. Z tego powodu placówka wstrzymała działalność i odwołała zaplanowane premiery.

Na Litwie dotychczas potwierdzono 2231 przypadków koronawirusa. Wyzdrowiało 1668 osób, a 81 zmarło. Od poniedziałku Litwini wprowadzają wymóg czternastodniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do ich kraju m.in. z Polski.

jp

Zobacz także

Zobacz także