Władze Białorusi blokują dostęp do mediów, ale serwisy Polskiego Radia dobrze słyszalne w Mińsku

Białoruskie władze zablokowały ponad 40 stron internetowych. Niezależne media informują, że restrykcje zastosowano na podstawie decyzji ministerstwa informacji.

2020-08-22, 12:02

Władze Białorusi blokują dostęp do mediów, ale serwisy Polskiego Radia dobrze słyszalne w Mińsku
Protesty na Białorusi. Foto: PAP/EPA/YAUHEN YERCHAK

Powiązany Artykuł

EN Białoruś 1200.jpg
"Chcą, by ludzie nie znali prawdy". Białoruskie władze blokują dostęp do niezależnych mediów

Od rana nie można wejść na stronę internetową nadającej z Warszawy w języku białoruskim telewizji "Biełsat", rozgłośni "Radio Swaboda" czy "Euroradio". Ograniczenia objęły też regionalne serwisy informacyjne z Brześcia i Witebska. Portal gazety "Nasza Niwa" informuje, że niedostępny jest popularny na Białorusi serwis sportowy "By.tribuna.com", który udzielał głosu sportowcom, mówiącym o sytuacji politycznej w kraju.

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy domaga się od władz zaprzestania blokowanie stron internetowych niezależnych mediów. Apeluje również o zaprzestanie nacisków na prasę i zapewnienie ukazywania się w druku gazet.

Tymczasem od dziś na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia trzy razy dziennie będzie można usłyszeć serwisy informacyjne w języku białoruskim.

REKLAMA

Nadawany na falach długich o częstotliwości 225 kHz Program Pierwszy Polskiego Radia, obejmuje swoim zasięgiem całą Europę, w tym Białoruś. Możliwe jest to dzięki należącym do PR S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim.

Trzy razy dziennie serwisy w języku białoruskim

Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy będą emitowane 3 razy dziennie: rano po godzinie 6.30, w magazynie „W samo południe” po godzinie 12.00 oraz wieczorem po godzinie 22.00 w magazynie "Polska i Świat".

Zobacz także:

Polskie Radio dla Zagranicy jest anteną Polskiego Radia - medium publicznego - nadającą program o charakterze informacyjno-publicystycznym, stanowiący kanał komunikacji, dialogu i rozpowszechniania informacji z Polski, z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.

Po przełomie w 1989 r. Program dla Zagranicy zaczął funkcjonować w nowej rzeczywistości. Wyeliminowano zadania i funkcje propagandowe, podstawowa działalność programowa została przeorientowana z kierunku zachodniego na Wschód. Inicjatorem powstania redakcji wschodnich był ówczesny wicedyrektor Programu - Ryszard Michalski, wybitny dziennikarz radiowy, twórca wieluset audycji literackich, teatralnych i historycznych.

Powiązany Artykuł

Polskie Radio 1200.jpg
Serwisy w j. białoruskim w Polskim Radiu. Dr Agnieszka Kamińska: to realizacja misji nadawcy publicznego

W 1991 r. powstały redakcje litewska i ukraińska, a w 1992 r. : czeska, słowacka oraz redakcja białoruska, która była autorskim projektem profesor Niny Barszczewskiej - pracownika naukowego i Kierownika Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Program w języku białoruskim wypełnia lukę w zapotrzebowaniu na wolne słowo na Białorusi.

Na Białorusi od dwóch tygodni odbywają się protesty opozycji po przeprowadzonych 9 sierpnia wyborach prezydenckich. Niespokojnie jest również w niektórych zakładach pracy. Część z nich strajkuje, a w niektórych załogi podpisują się pod apelami o ustąpienie prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Strony internetowe niezależnych mediów są ważnym źródłem informacji zarówno dla protestujących, jak i pozostałych mieszkańców kraju.

REKLAMA

Czytaj także:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej