Obowiązek noszenia maseczek w pracy. Francja zaostrza przepisy w związku z koronawirusem

2020-09-01, 16:05

Obowiązek noszenia maseczek w pracy. Francja zaostrza przepisy w związku z koronawirusem
Pracownik ma prawo zdjąć maskę na jakiś czas, ale uzależnione jest to od nasilenia występowania koronawirusa w jego regionie/zdj. ilustracyjne. Foto: PAP/CTK/Drahoslav Ramik

Od wtorku w całej Francji obowiązuje noszenie maseczek w miejscu pracy, z możliwością jedynie chwilowego ich zdejmowania. Wyjątki od tej reguły są rzadkie - z odkrytymi ustami i nosem pracować mogą np. śpiewacy operowi.

Powiązany Artykuł

shutterstock koronawirus free paryż 1200.jpg
Niepokojące statystyki we Francji. Wzrasta liczba ciężkich przypadków COVID-19

Według rozporządzenia minister pracy Elisabeth Borne obowiązku tego nie muszą przestrzegać właściciele indywidualnego gabinetu. W salach konferencyjnych, na korytarzach, w szatniach i w wielkopowierzchniowej przestrzeni biurowej wszyscy muszą nosić maseczki.

Czytaj także:

- Ma je dostarczać pracodawca - do niego również należy ich wymiana, jak i pranie, jeśli są wielokrotnego użytku. Może te zadania powierzyć pracownikowi, ale wtedy ma mu zwrócić koszty - tłumaczy na łamach dziennika "Midi Libre" specjalista ds. prawa pracy Eric Rocheblave.

Pracownik ma prawo zdjąć maskę na jakiś czas, ale uzależnione jest to od nasilenia występowania koronawirusa w jego regionie. To nasilenie symbolizują kolory: zielony, pomarańczowy i czerwony. Strefa zielona oznacza, że jest mniej niż 10 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Pomarańczowa to 10-50 zakażeń, a czerwona - ponad 50.

W zależności od strefy, aby pracownik mógł zdjąć maskę, lokal musi być odpowiednio wentylowany i wietrzony, mieć odpowiednią powierzchnię i wysokość. Przewidziane musi być też postępowanie na wypadek stwierdzenia symptomów COVID-19 u któregoś z pracowników.

Powiązany Artykuł

koronawirus pap 1200 .jpg
"Kryzys jeszcze się nie skończył". Francuzi boją się nawrotu epidemii w zimie

Podstawą zdrowy rozsądek

Czas, na jaki wolno zdjąć maseczkę, określa pracodawca. - Podstawą tych decyzji ma być zdrowy rozsądek - zaznaczyła w wywiadzie radiowym minister pracy.

Jeśli lokal spełnia odpowiednie warunki, pracownicy warsztatów zwolnieni są z noszenia maseczki, ale muszą nosić przyłbice, które w żadnym wypadku nie zastępują maseczek, dla tych, którzy muszą je zakładać.

We wcześniej wydanym dekrecie z noszenia maseczek zwolniono śpiewaków operowych.

Warunki przymusu i dyspensy wyliczone są w protokołach, które uzupełniane były do wtorku i mogą ulec dalszym uściśleniom. Według mediów odpowiednie instancje będą w tym tygodniu debatować nad tym, jak chronić pracujących w niskich temperaturach.

W numerze dziennika "L'Opinion" artykuł poświęcony maseczkom w miejscach pracy zatytułowany jest "Dlaczego ma być łatwo, skoro można komplikować?". Gazeta twierdzi, że nowy nakaz spowodowany jest lękiem przed nową kwarantanną, która "kosztowałaby Francję dodatkowe 100 miliardów euro".

"Maseczki kupiliśmy i rozdaliśmy"

W wywiadzie dla radia France Info sekretarz wielkiej centrali związkowej CFDT Catherine Pinchaut wyrażała zdecydowane przekonanie, że pierwszy tydzień obowiązywania maseczek w miejscu pracy to okres przygotowawczy, który pozwoli na przystosowanie się i zrozumienie pozornie skomplikowanych dyrektyw.

Pracujący w regionie paryskim polski producent sztucznej biżuterii powiedział: "Maseczki kupiliśmy i rozdaliśmy". Nakaz ich noszenia w pracy nazwał jednak "ogromnym bezsensem działania".

- Maseczka zabija efektywność, a precyzyjna praca przez 7 godzin w maseczce jest niemożliwa - tłumaczył. Jak zauważył, "rząd nie zmniejszył opłat", jakich wymaga od przedsiębiorców, ale każe płacić za maseczki i za powodowany przez nie spadek wydajności.

Szef agencji architektonicznej Thaddee Nowak powiedział, że podczas pracy nosi maseczkę, ale przyznał, że ściąga ją z nosa i zasłania tylko usta. Poinformował, że prowadzi remont wielkiego budynku mieszkalnego i zapewnił, że "choć jest to trudne", wszyscy jego pracownicy noszą maseczki.

Szczególnie ściśle wypełniają ten obowiązek w kontakcie z mieszkańcami. - Chronimy pracowników i lokatorów - tłumaczył.

***

Maseczki skutecznie chronią tylko wtedy, gdy są właściwie używane (źródło: PAP/Maria Samczuk) Maseczki skutecznie chronią tylko wtedy, gdy są właściwie używane (źródło: PAP/Maria Samczuk)

pb

Polecane

Wróć do strony głównej