more_horiz
Wiadomości

Ognisko ASF w Niemczech? Wkrótce wyniki badań próbek od zwierzęcia

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 03:07
Niemieckie ministerstwo rolnictwa i polityki żywnościowej poinformowało, że podejrzewa przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika znalezionego we wschodniej Brandenburgii. Szefowa resortu Julia Kloeckner ma poinformować o wynikach badań próbek pobranych od zwierzęcia.
Choć wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, to jego wykrycie powoduje automatyczne ograniczenia eksportowe do wielu krajówzdj. ilustracyjne
Choć wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, to jego wykrycie powoduje automatyczne ograniczenia eksportowe do wielu krajów/zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ondrej Prosicky
Shutterstock dzik 1200.jpg
Pięciokrotnie większa premia za odstrzał dzików. Niemcy walczą z ASF

Ministerstwo podało, że podejrzany przypadek dotyczył zwłok dzika, znalezionych w pobliżu granicy polsko-niemieckiej. Próbka tuszy została pobrana do testów w laboratorium Friedrich-Loeffler-Institut. "Jak tylko analiza zostanie zakończona, minister rolnictwa Julia Kloeckner w przekaże informacje o wynikach" - oświadczył resort.

Czytaj także:

Niemcy obawiają się rozprzestrzeniania się choroby po potwierdzonych w ostatnich miesiącach przypadkach zachorowań dzików w zachodniej Polsce. Ostatni taki przypadek miał miejsce w lipcu br., zaledwie 10 km od granicy Brandenburgii z Polską. Jak podała wtedy agencja DPA, chodziło o dzika znalezionego w powiecie Żary na terenie województwa lubuskiego.

shutterstock_1200 x 660 dziki.jpg
Rolnicy z terenów objętych ASF mogą wnioskować o pomoc na likwidację hodowli świń

"Der Spiegel" podkreślał, że pojawienie się chorego zwierzęcia po niemieckiej stronie granicy miałoby katastrofalne skutki dla "skazanego na eksport" niemieckiego przemysłu mięsnego. Z kolei "Deutsche Welle" pisze, że niedawno potwierdzono również przypadki rozprzestrzeniania się choroby w 10 innych krajach europejskich.

"Nie dopuścić, by zaraza dostała się do Niemiec"

"Z troską obserwujemy ostatnie przypadki afrykańskiego pomoru świń relatywnie blisko niemieckiej granicy. Dotychczas udawało się nam, dzięki wspólnemu wysiłkowi władz federalnych i landowych, nie dopuścić, by zaraza dostała się do Niemiec. Ale nie możemy spoczywać na laurach" - pisał na stronie resortu pod koniec zeszłego roku Uwe Feiler, sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie rolnictwa.

Niemcy są jednym z największych w Europie eksporterów wieprzowiny i tamtejsi hodowcy obawiają się o przyszłość swoich ferm. Choć wirus ASF nie jest groźny dla człowieka, to jego wykrycie powoduje automatyczne ograniczenia eksportowe do wielu krajów, m.in. Chin.

Żeby zapobiec przedostawaniu się zarażonych dzików do Niemiec, kraj związkowy Brandenburgia rozpoczął w grudniu zeszłego roku stawianie na granicy z Polską, wzdłuż Odry i Nysy Łużyckiej, przenośnego płotu. Niemiecki Związek Rolników uważa jednak, że takie zabezpieczenia przed dzikami z Polski nie wystarczą i domaga się ustawienia stałego ogrodzenia.

pb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem