"Nie chcemy, aby cisza dyktatur powróciła". Apel białoruskiej noblistki o wolne media w jej kraju

- Białoruska noblistka Swiatłana Aleksijewicz, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Białorusi Andrei Bastunets oraz sekretarz generalny organizacji "Reporterzy bez Granic" Christophe Deloire wezwali w czwartek ONZ do wysłania misji obserwacyjnej na Białoruś w obronie mediów.

2020-09-11, 00:43

"Nie chcemy, aby cisza dyktatur powróciła". Apel białoruskiej noblistki o wolne media w jej kraju
Swiatłana Aleksijewicz. Foto: Wikimedia Foundation/Elke Wetzig/CC BY-SA 3.0

Wspólny apel białoruskiej noblistki w dziedzinie literatury i dziennikarzy opublikował w czwartek "Le Monde".

"Zasada wolności prasy jest nie mniej istotna, nie mniej święta niż zasada powszechnego prawa wyborczego". - sygnatariusze apelu zacytowali wystąpienia pisarza Victora Hugo z 1 września 1848, które Hugo wygłosił przed Zgromadzeniem Narodowym w Paryżu.

Powiązany Artykuł

Białoruś PAP-1200.jpg
Międzynarodowa Organizacja Pracy apeluje w obronie białoruskich pracowników

"Próżnia informacyjna"

"Wolność prasy to ta, która umożliwia istnienie wolności wszystkich innych" - podkreślają Aleksijewicz, Bastunets oraz Deloire, przypominając, że ciągu ostatnich dwóch tygodni 80 dziennikarzy było aresztowanych i represjonowanych przez władze. "Rząd nie waha się cenzurować serwisów informacyjnych. Nie pozwala również na drukowanie i dystrybucję niezależnych gazet. Chce ustanowić »próżnię informacyjną«, aby wprowadzić wielką ciszę zamiast demonstracji i debat - piszą sygnatariusze apelu.

Czytaj także:

"Nie chcemy, aby cisza dyktatur, opisana przez wielkiego polskiego reportera Ryszarda Kapuścińskiego, powróciła, »ta cisza, która jest znakiem nieszczęścia, a często i zbrodni«" - przypominają słowa polskiego reportera i pisarza Aleksijewicz, Bastunets i Deloire.

Wezwania do świata

Powiązany Artykuł

Cichanouska-3.jpg
Swiatłana Cichanouska w Polsce. Dziennikarz TV Biełsat: świat zaczyna ją uznawać

"Wzywamy Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) do uwzględnienia wolności prasy jako tematu priorytetowego w jej propozycji mediacji w czasie kryzysu. Wzywamy państwa Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) do uzależnienia przystąpienia Białorusi do prezydencji tej organizacji zaplanowanej na 2021 r. od zaprzestania przemocy wobec mediów" - piszą w dalszej części swojego wystąpienia jego sygnatariusze.

"Na koniec wzywamy wszystkie państwa, które są przychylne Białorusi i jej mieszkańcom, aby ułatwiły przyjęcie wszystkich prześladowanych dziennikarzy, którzy w tej chwili nie mogą już tam pracować" - dodają.

"Wolność to długa i ciężka praca" - zacytowano w liście słowa białoruskiej noblistki, wskazując, że "praca ta wymaga teraz solidarności społeczności międzynarodowej".

REKLAMA

pkr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej