more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ: jedność UE i całego Zachodu wymaga, żeby Niemcy zrezygnowali z dokończenia Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 18:00
- Ten argument amerykański trudno odrzucić, bo jest niezwykle racjonalny: jeśli mamy płacić Rosji za te dostawy w ramach Nord Stream 2, a te środki będą przeznaczane na działalność antyzachodnią, no to przecież to zupełnie nie ma racjonalnego uzasadnienia - mówił w Programie 1 Polskiego Radia szef MSZ prof. Zbigniew Rau.
Szef MSZ prof. Zbigniew Rau
Szef MSZ prof. Zbigniew RauFoto: PAP/Abaca/Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że jest optymistą, jeśli chodzi o ewentualne wstrzymanie prac nad budową Nord Stream 2. Szef polskiej dyplomacji przekonuje, że zakończenie projektu leży w interesie Polski i innych państw Zachodu.

Posłuchaj
00:21 rau.mp3 Prof. Zbigniew Rau o Nord Stream 2 (IAR)

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
mid-20909460.jpg
Prof. Zbigniew Rau: obserwujemy przebudzenie społeczeństwa białoruskiego

Czytaj także:

Kwestia "jedności UE i całego Zachodu"

Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia zaznaczył że jedność Unii Europejskiej i całego Zachodu wymaga, żeby Niemcy zrezygnowali z dokończenia tej inwestycji.

- Ten argument amerykański trudno odrzucić, bo jest niezwykle racjonalny: jeśli mamy płacić Rosji za te dostawy w ramach Nord Stream 2, a te środki będą przeznaczane na działalność antyzachodnią, no to przecież to zupełnie nie ma racjonalnego uzasadnienia - powiedział minister.

"Nasza polityka jest adresowana do społeczeństwa białoruskiego"

Szef polskiej dyplomacji mówił też o polskiej polityce względem Białorusi. Jak ocenił, obecne władze utraciły legitymację do jej sprawowania.

- Nie możemy uznawać prezydenta Łukaszenki jako tego, który cieszy się legitymacją demokratyczną własnego społeczeństwa. To jest już zupełnie inny podmiot. Tym samym, nasza polityka siłą rzeczy jest adresowana do społeczeństwa białoruskiego - ocenił szef MSZ.

Zbigniew Rau powiedział, że o zakresie polskiej pomocy dla prodemokratycznych Białorusinów muszą decydować oni sami.

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem