Cichanouska z wizytą w Brukseli. Dziś spotkanie UE nt. Białorusi

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska będzie dziś z wizytą w Brukseli. Rano, na śniadaniu, spotka się z unijnymi ministrami zagranicznych, po południu będzie w Parlamencie Europejskim. Białoruś będzie dziś jednym z głównych tematów spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych (początek ok. 9.30). Szefowie dyplomacji mają dziś rozmawiać na temat sankcji wobec reżimu w Mińsku.

2020-09-21, 05:30

Cichanouska z wizytą w Brukseli. Dziś spotkanie UE nt. Białorusi

Białoruś ma być jednym z tematów narady ministerialnej. Jeszcze przed jej rozpoczęciem, ci ministrowie, którzy zechcą, spotkają się ze Swiatłaną Cichanouską na zaproszenie szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella. Jeden z wysokich rangą unijnych urzędników powiedział, że to będzie dobra okazja do dyskusji na temat sytuacji na Białorusi, by dowiedzieć się czego oczekuje opozycja.

Następnie Swiatłana Cichanouska pojedzie do Parlamentu Europejskiego. Tam spotka się z przewodniczącym Davidem Sassoli oraz z europosłami z komisji spraw zagranicznych.

Sytuacją na Białorusi Parlament Europejski zajmował się w ubiegłym tygodniu. Deputowani w przyjętej rezolucji przestrzegli Rosję przed ingerencją w wewnętrzne sprawy Białorusi. Zaapelowali też do Komisji Europejskiej o przygotowanie pakietu wsparcia finansowego dla Białorusi. Wezwali również do zamrożenia unijnych funduszy dla białoruskich władz.

Powiązany Artykuł

1200_Białoruś_PAP.jpg
"Wsparcie w walce o wolność". Wspólna demonstracja Białorusinów i Ukraińców w Kijowie

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE nt. Białorusi

Wstępna lista sankcyjna jest już uzgodniona przez ekspertów i liczy około 40 nazwisk. Nie ma na niej prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Zielone światło dla nałożenia restrykcji mieli dać w ubiegłym tygodniu ambasadorowie państw członkowskich, ale nie było jednomyślnej zgody. Ostateczne uzgodnienie restrykcji blokuje Cypr, który domaga się sankcji na Turcję za jej wiercenia na Morzu Śródziemnym. To także będzie jeden z tematów dyskusji ministerialnej.
Ponadto szefowie dyplomacji mają rozmawiać o reakcji Unii na próbę otrucia Aleksieja Nawalnego nowiczokiem i o przyszłych sankcjach. Jeden z wysokich rangą urzędników poinformował kilka dni temu, że restrykcje za łamanie praw człowieka mają być gotowe w ciągu kilku tygodni. Chodzi o sankcje wzorowane na amerykańskiej ustawie Magnickiego, ale nie będą się tak nazywać ze względu na oczywiste nawiązanie do Rosji i opory niektórych krajów.
W unijnej naradzie weźmie udział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji spotka się także z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej