Zima nuklearna i wszechobecny pył. To się stanie po erupcji superwulkanu Yellowstone

Yellowstone, uważany za jeden z największych aktywnych wulkanów na świecie, wybuchnie? Nowe badania naukowców ujawniają, jak blisko jego powierzchni znajduje się ogromny rezerwuar magmy.

2025-04-16, 21:05

Zima nuklearna i wszechobecny pył. To się stanie po erupcji superwulkanu Yellowstone
Czy grozi nam erupcja superwulkanu z USA? Na zdjęciu kaldera Yellowstone. Foto: shutterstock.com

Superwulkan Yellowstone. Czy dojdzie do wybuchu?

Kaldera Yellowstone znajduje się na celowniku naukowców od wielu lat. To wielkie zagłębienie powstało wskutek gwałtownej eksplozji wiele lat temu. Mieści się w szczytowej części wulkanu. Erupcja mogłaby być katastrofalna dla całej naszej planety - począwszczy od zimy nuklearnej aż po ogólnoświatowy głód. Ogromne połacie terenu zostałyby pokryte grubą warstwą popiołu wulkanicznego. Ilość substancji, która spadłaby na Amerykę Północną, byłaby niewyobrażalna. Spowodowałoby to m.in. problemy z uprawą ziemi czy globalne zanieczyszczenie wody. Nie mówiąc o negatywnym wpływie na nasze organizmy. Erupcja wulkanu mogłaby również doprowadzić do całkowitej "zasłony" Słońca i ochłodzenia atmosfery.

Naukowcy zbadali aktywność magmową pod kalderą Yellowstone

Jednak czy superwulkan Yellowstone znajduje się na skraju erupcji? Najnowsze badania naukowców są niepokojące. Zespół badaczy ustalił, że górna granica komory magmowej Yellowstone znajduje się zaledwie 3,7 km poniżej powierzchni Ziemi. Nie jest to duża odległość jak na tego typu obiekt. Poprzednie badania sejsmiczne pokazywały, że komora magmowa znajdywała się 10 km pod ziemią.

Co zawiera odkryta komora magmowa? Naukowcy ustalili, że jest wypełniona stopioną skałą oraz toksycznymi gazami, takimi jak dwutlenek siarki czy siarkowodór. Choć o istnieniu komory magmowej wiadomo już od dawna, jej dokładna zawartość nie była dotychczas znana.

Sejsmografy w akcji. Co odkryto w komorze?

W celu uzyskania dokładniejszych danych naukowcy wykorzystali setki sejsmogramów - zarówno przenośnych, jak i montowanych na pojazdach - do stworzenia dwuwymiarowych obrazów. Z użyciem sztucznie generowanych fal sejsmicznych ustalono, że komora magmowa zbudowana jest głównie z ryolitu - kwaśnej skały wylewnej.

REKLAMA

Pod nią znajduje się jeszcze większy rezerwuar magmy, zawierający bazalt o niskiej zawartości krzemionki, posiadający znacznie mniej stopionej skały. Ten dolny rezerwuar znajduje się na głębokości od 19 do 45 km i jego objętość szacowana jest na około 46 tys. km sześc.

Superwulkany na ziemi. Jest ich dużo, ale zagrożenie małe

Na Ziemi znajduje się około 20 superwulkanów, których erupcje zdarzają się średnio raz na 100 tys. lat. Yellowstone wybucha średnio raz na 600 tys. lat, a od ostatniej jego erupcji minęło już ponad 640 tys. lat. Eksperci sugerują, że kolejna erupcja może być spóźniona. Jednakże nie ma na ten moment żadnych przesłanek, które sugerowałyby, że do erupcji dojdzie w najbliższym czasie.

Czytaj także:

Źródło: Daily Mail/pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej