Wizyta prezydenta we Włoszech i Watykanie. Andrzej Duda wylatuje we wtorek wieczorem
Włochy i Watykan to cele rozpoczynającej się we wtorek wieczorem wizyty pary prezydenckiej. Będzie to pierwsza zagraniczna podróż prezydenta Andrzeja Dudy w nowej kadencji. W planie są między innymi spotkania w Rzymie z włoskim prezydentem i premierem, a także lekarzami walczącymi z pandemią koronawirusa. W piątek polski prezydent zostanie przyjęty w Watykanie na audiencji u papieża Franciszka.
2020-09-22, 05:02
Wizyta we Włoszech i w Stolicy Apostolskiej była pierwotnie planowana na maj, a w kampanii wyborczej prezydent Andrzej Duda mówił, że będzie chciał odwiedzić te państwa jako pierwsze już w nowej kadencji. Zwracał przy tym uwagę na trudne zmagania Włochów z pandemią COVID-19.
Powiązany Artykuł
Pierwsza zagraniczna podróż w nowej kadencji. Znamy plan wizyty prezydenta w Rzymie
Posłuchaj
Spotkania z najważniejszymi włoskimi politykami
Para prezydencka przyleci do Rzymu we wtorek wieczorem. W środę zaplanowano spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą, premierem Giuseppe Conte oraz przewodniczącą Senatu Marią Elisabettą Alberti Casellati.
- To kilka ważnych tematów - przyszłość polityki europejskiej, w tym pakiet rozwoju dla Europy w związku z pandemią, to wszystko, co wiąże się z przyszłym budżetem europejskim. Tutaj bardzo ważne jest, żeby różne optyki, jakie prezentują Włosi i Polacy na przyszłość tego budżetu, się spotkały, żeby to był budżet rzeczywiście wspólny całej Europy - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, dodając, że chodzi o budżet ambitny i dający impuls rozwojowy kontynentowi.
- "Polska walczy o świat bez dominacji jednych państw nad drugimi". Prezydent w 75. rocznicę powstania ONZ
- Apel prezydentów Polski, Litwy i Rumunii. Chcą szerszego pakietu pomocy dla Białorusi
Kolejnym tematem polsko-włoskich rozmów w Rzymie będzie kwestia bezpieczeństwa międzynarodowego. - Pan prezydent będzie przekonywał do mocnej i zdecydowanej reakcji państw europejskich na sytuację na Białorusi - zaznaczył minister Szczerski. Jak mówił, chodzi o sprzeciw wobec przemocy wymierzonej w protestujących Białorusinów, a z drugiej strony o europejską ofertę współpracy, w tym gospodarczej, dla naszego wschodniego sąsiada.
Kolejne elementy wizyty we Włoszech
W Rzymie prezydent złoży również wizytę w siedzibie Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa. Weźmie tam udział w ceremonii podniesienia flagi Rzeczypospolitej w związku z przyjęciem Polski w poczet jego członków.
Powiązany Artykuł
"Powinien przejść szkolenie z dyplomacji". Kempa krytykuje wypowiedź Hołowni o Watykanie
Prezydent Andrzej Duda odwiedzi również Instytut Spallanzaniego, wiodący włoski ośrodek zajmujący się leczeniem COVID-19 i pracami nad szczepionką. - W czasie wizyty prezydenta zostanie podpisane porozumienie o współpracy naukowej między Państwowym Zakładem Higieny a Instytutem Spallanzaniego, żeby włączyć Polskę do projektów europejskich, które ten instytut realizuje w walce z pandemią - wyjaśnił Krzysztof Szczerski.
Kolejnym elementem wizyty pary prezydenckiej we Włoszech będzie Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino. W czwartek Andrzej Duda odda hołd polskim zdobywcom słynnego klasztoru i ich dowódcy generałowi Władysławowi Andersowi, którego 50. rocznica śmierci przypada w tym roku. Weźmie również udział w odsłonięciu popiersia generała Andersa w ambasadzie RP w Rzymie.
REKLAMA
Audiencja u papieża
W piątek, w ostatnim dniu wizyty, prezydent Andrzej Duda zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka. Okazją do rozmowy jest 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, świętego Jana Pawła II. Przy grobie papieża Polaka w Bazylice Świętego Piotra polska delegacja weźmie udział we mszy świętej.
- "Turystyka religijna". Szymon Hołownia krytykuje Andrzeja Dudę za planowaną wizytę we Włoszech
- Kinga Duda została społecznym doradcą prezydenta. Nie będzie pobierała wynagrodzenia
W rozmowie prezydenta z papieżem Franciszkiem zostaną również poruszone tematy bieżące, takie jak spodziewana druga fala pandemii COVID-19. - Spotkanie z Ojcem Świętym przypada w tygodniu ONZ-owskim, równolegle odbywa się Zgromadzenie Ogólne ONZ, co skłania do szerszej refleksji na temat przyszłości świata i relacji społeczno-gospodarczych na świecie, które będą rezultatem tego okresu pandemicznego. Wiemy, że on może doprowadzić do nowych różnic na świecie, powstania nowych obszarów biedy i bogactwa - mówił Krzysztof Szczerski. Przedmiotem rozmowy z papieżem będzie również sytuacja na Bliskim Wschodzie i normalizacja stosunków Izraela z niektórymi państwami arabskimi.
jmo
REKLAMA
REKLAMA