more_horiz
Wiadomości

Drugi dzień wizyty prezydenta we Włoszech. Andrzej Duda odwiedzi Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 12:05
Przebywający z wizytą we Włoszech prezydent Andrzej Duda dziś udaje się na polski cmentarz wojskowy na Monte Cassino. Złoży wieniec i wraz z małżonką odwiedzi Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego.
Prezydent RP Andrzej Duda i premier Republiki Włoskiej Giuseppe Conte podczas powitania polskiej głowy państwa na dziedzińcu Palazzo Chigi w Rzymie
Prezydent RP Andrzej Duda i premier Republiki Włoskiej Giuseppe Conte podczas powitania polskiej głowy państwa na dziedzińcu Palazzo Chigi w RzymieFoto: PAP/Piotr Nowak

Przed wyjazdem na Monte Cassino prezydent Andrzej Duda w Ambasadzie Rzeczpospolitej w Rzymie odsłoni popiersie z brązu generała Władysława Andersa. W tym roku przypada 50 rocznica śmierci dowódcy II Korpusu.

Na cmentarzu na Monte Cassino prezydent Duda spotka się z przedstawicielami lokalnych władz i młodzieżą szkół polskich we Włoszech. 

1200 duda.jpg
Andrzej Duda w Rzymie. Polsko-włoskie rozmowy o NATO i o wychodzeniu z kryzysu

Jutro (25.09) wraz z małżonką zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka i spotka się z watykańskim sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem. Następnie para prezydencka weźmie udział we mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

Wczoraj Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premierem Giuseppe Conte.

Czytaj także:

Pierwszy dzień wizyty prezydenta

Prezydent zwłaszcza z premierem Conte mówił bardzo dużo o inwestycjach jako drodze wyjścia z pandemii koronawirusa - inwestycjach publicznych i infrastrukturalnych. Prezydent bardzo podkreślał to, że potrzebne w Europie są inwestycje także na osi Północ-Południe. My to robimy w ramach Trójmorza, ale także Włochy powinny być częścią tego wielkiego planu realizacji inwestycji Północ-Południe w Europie - relacjonował Krzysztof Szczerski.

Polsko-włoskie rozmowy dotyczyły również relacji w NATO. Jak zapewnił prezydencki minister, Warszawa i Rzym prezentują wspólne stanowisko w sprawie rozlokowania wojsk amerykańskich na Starym Kontynencie.

- To jest nasze wspólne zdanie, że jakiekolwiek przegrupowywanie wojsk amerykańskich w Europie nie powinno zmniejszać zaangażowania w USA w bezpieczeństwo na kontynencie. Jeśli Stany Zjednoczone podejmują decyzję o przegrupowaniu sił, to wspólnie apelujemy o to, żeby to było przegrupowanie w ramach obecności amerykańskiej w Europie, a nie takie, które by tę obecność redukowało - oświadczył Krzysztof Szczerski.

W rozmowach pojawił się także temat polityki migracyjnej. Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że polskim wkładem w solidarność w tym zakresie jest gotowość do wspomagania Włoch w patrolowaniu wód terytorialnych z bazy na Sycylii.

Posłuchaj
04:44 PR24_MPLS 2020_09_24-11-53-42.mp3 29.09.2020 Urszula Rzepczak (Polskie Radio 24 / Temat dnia)

Urszula Rzepczak, korespondentka telewizji Polsat we Włoszech mówiła w Polskim Radiu 24 o kolejnych wydarzaniach wizyty we Włoszech Andrzeja Dudy. - Prezydent spotka się nie tylko z władzami, ale i z Polonią. Dla młodych ludzi, którzy tutaj będą, to jest bardzo ważne. Te uroczystości to namacalna polskość, ale także wspaniała okazja do porozmawiania z prezydentem. Andrzejowi Dudzie będzie towarzyszyła córka gen. Władysława Andersa, pani Anna Maria Anders jako ambasador RP we Włoszech, zamyka się w pewien sposób koło historii - podkreśliła.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Goście: Urszula Rzepczak

Data emisji: 24.09.2020

Godzina emisji: 11.53

koz/ka

Zobacz także

Zobacz także