X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Abbas: proces pokojowy z Izraelem musi być oparty na prawie międzynarodowym

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 01:49
Przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas zażądał w piątek na forum ONZ zorganizowania na początku 2021 r., już po wyborach w USA, międzynarodowej konferencji, aby "zainicjować izraelsko-palestyński” proces pokojowy "na podstawie prawa międzynarodowego”. Palestyńczycy odrzucili wcześniej plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu, zaproponowany przez Waszyngton. 
Palestyńskie protesty przeciwko porozumieniu między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem w sierpniu br. w Gazie
Palestyńskie protesty przeciwko porozumieniu między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem w sierpniu br. w GazieFoto: AA/ABACA/Abaca/East News

To żądanie "położenia kresu izraelskiej okupacji" ma być odpowiedzią na plan pokojowy prezydenta USA Donalda Trumpa, który "odrzucił cały świat" i który jest "sprzeczny ze wszystkimi rezolucjami międzynarodowymi" - powiedział Abbas. podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w wystąpieniu odtworzonym z nagrania.

palestyna 1200 shutt.jpg
Palestyński Hamas odrzuca plan pokojowy USA dla Bliskiego Wschodu

Sprzeciw wobec izraelskiej "okupacji"

- Apeluję do sekretarza generalnego ONZ o rozpoczęcie przygotowań" do "międzynarodowej konferencji na początku przyszłego roku, na której spotkają się wszystkie zainteresowane strony. Konferencja ta musi mieć wszelkie uprawnienia niezbędne do rozpoczęcia szczerego procesu pokojowego na podstawie prawa międzynarodowego oraz zagwarantowania narodowi palestyńskiemu jego niezależności i wolności we własnym państwie - podkreślił.

- Nie będzie pokoju, bezpieczeństwa, stabilności ani współistnienia w naszym regionie, dopóki ta okupacja będzie trwać, a sprawiedliwe, kompleksowe rozwiązanie kwestii Palestyny, jądra konfliktu, będzie negowane - powiedział Abbas w nagraniu zarejestrowanym w jego biurze w Ramallach na Zachodnim Brzegu na tle plakietki "Państwo Palestyńskie".

Czytaj także: 

Abbas przypomniał, że Palestyńczycy są zaangażowani w Arabską Inicjatywę Pokojową z 2002 roku, opracowaną przez Arabię Saudyjską, w której narody arabskie zaproponowały normalizację stosunków z Izraelem w zamian za porozumienie z Palestyńczykami i całkowite wycofanie się Izraela z terytorium zdobytego w 1967 r.

epa08170348 trump netanjahu 1200.jpg
Plan pokojowy Donalda Trumpa

- Jakby tego było mało, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn właśnie podpisały porozumienia normalizacyjne, łamiąc Arabską Inicjatywę Pokojową i zasady sprawiedliwego i trwałego rozwiązania zgodnie z prawem międzynarodowym - ubolewał przewodniczący Autonomii Palestyńskiej.

Proces pokojowy nie na warunkach USA

Palestyńczycy odrzucili propozycję prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącą zakończenia konfliktu, która, jak twierdzą, w przeważającej mierze faworyzuje Izrael, i oficjalnie zerwali kontakty zarówno z USA, jak i z Izraelem. Wyrażając opinię, że Waszyngton nie jest już uczciwym mediatorem, chcą, aby proces pokojowy oparty był na rezolucjach ONZ i wcześniejszych porozumieniach.

Tegoroczna 75. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ ze względu na pandemię koronawirusa ma w dużej części charakter zdalny. Uczestnicy debaty mogli nagrać swe wystąpienia; są one odtwarzane na sali obrad.


mbl

Czytaj także

Ekspert ds. bliskowschodnich: państwa Zatoki Perskiej są w stanie poświęcić Palestynę

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 16:10
- Palestyńczycy najprawdopodobniej zostaną ofiarą historii. Widzimy, że państwa Zatoki Perskiej są w stanie poświęcić Palestynę na rzecz stosunków dyplomatycznych z Izraelem - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, dziennikarz, komentator zagadnień polityki bliskowschodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przekreśli nadzieje państwa palestyńskiego". Dr Agnieszka Bryc o możliwej aneksji Doliny Jordanu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 22:38
- Do końca nie wiemy kto w Izraelu chce anektować Jordanię i nie wiemy do końca co Izrael chce anektować. To, co słyszymy w mediach to zapowiedź aneksji. To się może wydarzyć w każdej chwili, więc opcja czasowa jest bardzo elastyczna - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zdrada Jerozolimy". Reakcja Palestyny na porozumienie Izraela i ZEA

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 22:32
Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas potępił porozumienie Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Oświadczenie w tej sprawie zostało wydane w czwartek wieczorem przez jego rzecznika Nabila Abu Rudeineha.
rozwiń zwiń