"Fratelli tutti". Publikacja encykliki papieża Franciszka

W Watykanie zaprezentowano trzecią encyklikę Franciszka "Fratelli tutti" (Wszyscy braćmi). Dokument, którego tytuł nawiązuje do "Napomnień" św. Franciszka, papież podpisał wczoraj w Asyżu przy grobie świętego.

2020-10-04, 12:51

"Fratelli tutti". Publikacja encykliki papieża Franciszka

Encyklika poświęcona braterstwu i przyjaźni społecznej jest również papieską refleksją nad pandemią koronawirusa.

Powiązany Artykuł

Papież Franciszek 1200 free.jpg
Rzym: rozmowa papieża ze zwierzchnikiem Ormian. Franciszek zaapelował o pokój na Kaukazie

Jeden z najbardziej zaufanych współpracowników papieża, jezuita ks. Antonio Spadaro komentując encyklikę przywołał słowa Franciszka o tym, że "obecnie trwa III wojna światowa w odcinkach, która dzieli i niszczy świat".

- Wielkim przesłaniem papieża Franciszka jest to, żeby podzielony świat łączyła nie tylko globalizacja, która ma swoje złe strony, ale także powszechne braterstwo wierzących i niewierzących - powiedział ks. Spadaro.

REKLAMA

Posłuchaj

Watykan: publikacja encykliki Franciszka "Fratelli tutti". Relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

 

"Bardzo pragnę, abyśmy byli w stanie na nowo ożywić wśród wszystkich światowe pragnienie braterstwa" - stwierdził papież w encyklice.

Jako przeszkody uniemożliwiające jego rozwój wymienił odradzanie się "zamkniętych, ostrych, gniewnych i agresywnych nacjonalizmów" oraz to, że w niektórych krajach "idea jedności ludu i narodu, przeniknięta przez różne ideologie, tworzy nowe formy egoizmu i zatracenia zmysłu społecznego, zakamuflowane pod maską rzekomej obrony interesów narodowych".

Papież Franciszek ocenił, że w wielu krajach stosowany jest "polityczny mechanizm jątrzenia, rozdrażniania i polaryzacji", w wyniku którego "na różne sposoby odmawia się innym prawa do istnienia i wyrażania swoich opinii".

"W tym celu stosowane są strategie ośmieszania ich, posądzania, osaczania. Nie bierze się pod uwagę prawdy i wartości prezentowanych z ich strony, a w ten sposób społeczeństwo staje się uboższe i podległe despotyzmowi najsilniejszych" zaznaczył Franciszek.

REKLAMA

Czytaj także:

Dokument składa się z 8 rozdziałów. Papież apeluje o okazanie serca migrantom, sprawiedliwy podział dóbr i respektowanie praw człowieka, w tym swobód religijnych. Piętnuje wojny i stosowanie kary śmierci.

itom

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej